+ Lisa oma töö      

Kuidas vabaneda kodustest kahjuritest: I osa

04. oktoober 2022 Hange.ee
Tagasi
kahjurite eemaldamine, kahjuritest vabanemine, kahjuritõrje, sipelgad, herilased, vaablased, putukatest vabanemine, herilaste eemaldamine

Paljudes majapidamistes on probleeme kahjuritega, kes meie elu tülikaks teevad. Kahjurid ei lõhu ainult meie vara, vaid võivad levitada ka haiguseid.

Olenevalt kahjuritest tuleb kasutada ka erinevaid meetodeid neist vabanemiseks. Enamasti tasub konsulteerida asjatundjaga või kohale kutsuda spetsialist, sest kahjuritest vabanemise protsess võib-olla tülikas ja ohtlik.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Herilased, vapsikud, mesilased ja kimalased

Eestis leidub palju erinevaid herilaseliike, kes üldiselt inimestega kokku ei puutu ja kellelegi kahju ei tee. Vapsikud ja teised ühisherilased on aga loomult agressiivsed ja võivad ohtu tundes ka inimest rünnata. Herilased on putukamaailma ründeüksus, keda on juba kaugelt kuulda ja kes inimest enda elu hinnaga nõelata ei pelga. Kuigi inimesed ja herilased saavad teineteist austades elada, siis tasub herilasepesad majapidamisest siiski eemaldada, et kaitsta nõrgemaid pereliikmeid.

Herilaste eemaldamiseks tasub kutsuda professionaal, sest paljud inimesed on herilaste vastu allergilised. Üks nõelamine võib viia eluohtliku seisundini. Asjatundja tuleks kutsuda ka siis, kui herilasepesa asub kõrgel. Kindlasti tuleb kasutada kaitsevarustust ja kui kasutatakse keemilisi aineid, siis tuleb järgida pakendil olevaid juhiseid.

Eestis leidub nii herilasi, mesilasi, kimalasi kui ka vapsikuid. Olenevalt sellest, mis liigi putukaga on tegu, saab otsustada, kas nende pesa saab inimene ise eemaldada või tuleb selleks kutsuda asjatundja. Kollase ja mustakirju pika keha, läbipaistvate tiibade ja pikkade jalgadega sumisevad putukad on enamasti herilased, kes on pesa osas väga kaitsvad ja võivad olla äärmiselt agressiivsed. Kimalased on õrnemad, paksu karvastikuga ümarad putukad, kelle lennutrajektoor on looklev. Kimalased ei ole nii agressiivsed ja kui soovid nende pesa eemaldada ja kodust kaugemale viia, siis sellega saab ka ise hakkama.

herilaste pesa eemaldamine, herilastest vabanemine, herilaste eemaldamine
Spetsialist eemaldamas herilaste pesa.

Füüsiline eemaldamine

On herilasi, kes ehitavad oma pesad maa alla ja on ka putukaid, kes ehitavad need räästa alla. Räästa alla ehitatavatest pesadest saab kõige paremini lahti, kui need füüsiliselt eemaldada. Herilasepesa füüsiline eemaldamine on mõistlik vaid nende herilasliikide puhul, kes ei ole agressiivsed, sest kui vapsikud ja teised ühisherilased ohtu tajuvad ja inimest ründavad, siis võib olukord väga ohtlikuks muutuda.

Ise võiks kaalude pesade eemaldamist, mis on halli tooni ja diameetriga 7–20 cm. Sellised pesad meenutavad kujult vihmavarju. Hoia kevadel oma räästaalustel silma peal, eriti lõuna või edela suunal, sest sinna paistab kõige enam päikesevalgust. Kevad on periood, kus herilased otsivad kohta, kuhu pesa ehitada ja juba algstaadiumis, kui pesa ja pesakond on väikesed, on kõige parem aeg pesast vabanemiseks. Räästa alla pesa ehitavad herilased ei ole nii agressiivsed kui nende maa all pesitsevad sugulased. Siiski võiks nende pesast kohe vabaneda, et hiljem ei peaks täiskasvanud herilastega tegelema.

herilaste pesa, herilaste pesakookon, herilase pesa, herilaste sülem
Herilaste pesa maja katusel.

Eemaldamiseks järgi neid samme:

  • Kanna kaitsevarustust (saapad, püksid, pikkade varrukatega pluus, kindad ja näokaitsevahend).
  • Vali eemaldamiseks õige tööriist ehk midagi pikavarrelist. Selleks võib olla hari, kaabits vms. Võimalik on kasutada ka poest ostetud herilase-eemaldajat, mida pesale peale pihustada. Kuna herilasepesad on tehtud kergest materjalist, siis need purunevad lihtsalt ja mürk tapab putukad kiirelt.
  • Togi ja koputa pesa harjaga seni, kuni see räästa küljest lahti tuleb. Kui pesa kukub alla, siis tambi seda jalaga, et kõik pesas olevad putukad häviksid.
kahjuritõrje, herilaste pesa eemaldamine, herilastest vabanemine, herilaste eemaldamine, herilaste pesa, herilaste pesakookon, herilase pesa, herilaste sülem
Spetsialist eemaldab herilaste pesa koti abil.

Kemikaalidega eemaldamine

Kaubanduses on saadaval mürgid ja kemikaalid, mida herilaste hävitamiseks kasutada. Kuigi nende vahenditega saab tappa vapsikuid ja teisi agressiivseid herilasi, siis ei ole soovitatav nende eemaldamisega ise tegeleda. Vapsikud ja teised sarnased herilased on oma kodu osas väga kaitsvad ning kui nad tunnevad, et keegi püüab nende pesa hävitada, siis muutuvad nad agressiivseks ja hakkavad ründama.

Vapsikud ja paljud Eestis elavad herilased teevad enda pesad maa alla. Nende eemaldamiseks saab kasutada mürgipritsi. Sellisel juhul peab kindlasti kasutama kaitsevarustust, et kaitsta end kemikaalide ja vapsikute nõelamise eest.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Professionaalne eemaldamine

Olenemata sellest, millised herilased, mesilased, kimalased või vapsikud majapidamises elavad, tasub kutsuda appi professionaal, kes pesad turvaliselt eemaldab. Selliseid professionaale on palju, seega tee kindlaks, mis putukatega on tegu ja kes sobib nende eemaldamiseks kõige paremini.

Kui herilased tulevad igal kevadel tagasi ja nende eemaldamisega on vaja jälle tegelema hakata, siis järelikult meelitab miski selle hoone juures putukaid ligi. Ka sel juhul võiks suhelda kahjuritõrjega ning võtta ette põhjalikum protsess, et muuta kodu vapsikute ja herilaste jaoks ebameeldivaks.

Loe ka: Kuidas vabaneda kodustest kahjuritest: Il osa

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge