+ Lisa oma töö      

Kuidas muuta koduaed tõeliseks oaasiks?

05. august 2022 Hange.ee
Tagasi
aianurga kujundamine, ajakujundus, hoovikujundus, välimööbel, õuemööbel, aiadiivan, aiamööbli paigutamine, aianurk, oaas hoovis

Selleks, et nautida rahu ja saada eemale argistest muredest ei pea kodust ära põgenema. Oma koduhoov on suurepärane koht, mida kujundada selliselt, et seal oleks mõnus olla ja end igapäevatoimetustest välja lülitada. Mida võiks üks mõnus aianurk-oaas sisaldada?

Keskendu privaatsusele

Eheda lõõgastusmiskoha võti on privaatsus. Selle loomiseks on võimalik ehitada kõrge aed, hekk, istutada kinnistu piirile puid ja põõsaid. Kui ainuke välisala kinnistul on veranda, siis võiks mõelda kardinate paigaldamisele. Terrassiga võiks kaaluda taimede istutamist ja võre või vaheseina paigaldamist. Sellega hoitakse võõraste pilgud eemal ja inimesed saavad oma kodus rahulikult olla.

Kõrvalda putukad

Sääsed, parmud, kärbsed ja teised lendavad ning maapinnal roomavad putukad võivad teha aias olemise ebamugavaks. Putukatest pole võimalik ega mõistlik oma hoovis lahti saada, küll aga saab neid kontrolli all hoida. Selleks saab kasutada näiteks eeterlikest õlidest valmistatud küünlaid, mida terrassile paigaldada, et kahjureid eemale hoida.

Lisaks tuleks tähelepanu pöörata aias seisvale veele, mis meelitab sääski paljunema. Võivad aidata ka erinevad sääsetõrjevahendid.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Vestlusnurk

Terrassil või aias mööblit liigutades võiks need paigutada nii, et külalistel oleks mugav teineteisega suhelda või moodustuks nurk, kus üksi istuda ja lõõgastuda. Vestlusnurga loomiseks saab asetada toolid ringi või paigutada diivani ja toolid teineteise vastu. Nii tekib külalistel silmside ja on meeldivam juttu ajada.

vestlusnurk aias, ajakujundus, hoovikujundus, välimööbel, õuemööbel, aiadiivan, aiamööbli paigutamine, aianurk
Terrassil lähedatega ajaveetmine on kahtlemata üks meeldiv tegevus. Asetades õuemööbli vastastikku on võimalik lihtsasti tekitada mõnus vestlusnurk.

Terrassi ehitamine

Aed, kus ei ole terrassi ega aiamööblit, ei pruugi koosviibimiste jaoks olla parim. Inimestel pole kuskil istuda, muru saab koormuse all kannatada ning pärast vihma on murupind mudane ja puhaste jalanõudega ei taha sinna üldse astuda. Võiks ehitada kas või väikese kõva pinna, mida saab igal aastaajal ja iga ilmaga kasutada. Terrassile saab tuua mööblit ja seal võiks sooja ilmaga mõnus olla. Terrass on hea investeering, sest korralik konstruktsioon säilib aastaid ja võib maja väärtust tõsta. Eestlased on terrassiusku ja seda võiks ära kasutada.

Välivaip

Välivaiba asetamine laua või puhkenurga katteks aitab tagaaias rõhutada erinevaid alasid. Lisaks loob see värvikust ja soojust. Eesti kliimas peaks vaiba kohal olema varjualune, sest märjale vaibale ei taha keegi astuda ja see kuivab kaua.

Sööginurk hoovis - laud ja toolid

Suvise ilmaga tahavad inimesed võimalikult palju aega veeta väljas. Õues on ka mõnus süüa. Selleks saab osta ilmastikukindlad lauad ja toolid. Sööginurk võib olla vaid üks laud ja kaks tooli, seega alati pole vaja väga palju ruumi. Kui aed on suurem, siis võiks mõelda söögilauale, mille taha mahub vähemalt kuus inimest. Nelinurkse laua puhul saavad inimesed asetseda kummagi laua otstes, mis lisab veel rohkem ruumi.

Kui aias on juba söögilaud, siis miks mitte rajada ka koht, kus süüa teha. See ei pea olema peen väliköök, millel on kõik mugavused nagu majas. Sööginurga võib moodustada ka lihtne grill, millel liha või juurvilju küpsetada. Tänu sööginurgale saad külalisi kenasti võõrustada ja tuppa minemise vajadus puudub.

sööginurk, vestlusnurk aias, ajakujundus, hoovikujundus, välimööbel, õuemööbel, aiadiivan, aiamööbli paigutamine, aianurk
Sööginurk õues on kui elutoa pikendus värskes õhus.

Veekindlad materjalid

Pea meeles, et välimööbel peab vastu pidama vihmale, lumele, tuulele, jääle, kuumale ja teistele ilmastikuoludele. Et garanteerida, et mööbel peab võimalikult kaua vastu, tuleks investeerida veekindlatesse materjalidesse. Selle alla käivad nii metallist kui ka pehmemast puidust valmistatud esemed. Aiamööblit ja patju valides pane tähele, et need oleks mõeldud just väljas kasutamiseks.

Vähemalt üks lamamisase

Kuuma ilmaga väljas viibides oleks hea, kui seal oleks vähemalt üks ase, millel lamada. See võib olla diivan, lamamistool, võrkkiik või ripptool. Sellel asemel saab päikest võtta, raamatut lugeda, sõpradega suhelda, telefoni kasutada jne.

lamamistool, lamamistooli valimine, ajakujundus, hoovikujundus, välimööbel, õuemööbel, aiadiivan, aiamööbli paigutamine, aianurk
Lamamistooli valides tuleks mõelda ka sellel eesmärgile. Kas see peaks olema päevitamiseks või hoopis selline millel oleks hea raamatut lugeda.

Välisvalgustus

Väljas veedetava aja maksimeerimiseks võiks investeerida välisvalgustuse rajamisse. Valgustid saab paigaldada maja peale, välisseina külge, puude tüvedele, maapinnale jne. Õhtusel ajal loovad valgustid mõnusa ja hubase keskkonna. Samas ei tohiks valgustid segada naabreid ega majaelanikke, kes tahavad magama minna. Seega peaks valgustid asetama selliselt, et kõikidel oleks hea olla.

Kliimale ja hooajale sobivad taimed

Kõik ei ole rohenäpud, kuid hooajaliste taimede istutamine on hea viis, kuidas aed isikupärastada. Tervet aeda ei pea džungliks muutma, piisab mõnest lillepotist või üksikust peenrast aia nurgas. Need, kellel on suurem soov aiatöid teha, saavad oma aega kasutada välismaailmast eraldatud pelgupaiga loomiseks.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Meelelahutuslik osa

Aiale lisab väärtust ka see, kui seal on midagi meelelahutuslikku. Suurema aia puhul võiks mõelda basseini peale, mida saavad kasutada nii lapsed kui ka täiskasvanud. Väiksemasse aeda saab samuti rajada veesilma, nt väikese tiigi koos purskkaevuga. Miks mitte ehitada eraldi mänguala lastele, võib-olla jalgpalli või korvpalli mängimise võimalus? Ka tulease, kus saab grillida liha või vahukomme, on lahe. Vähemalt ühe sellise elemendi lisamine aitab koduaia muuta tõeliseks mõnusaks ja lõõgastavaks.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge