+ Lisa oma töö      

Kortermaja sise- ja välikoristuse korraldamine

12. aprill 2023 Hange.ee
Tagasi
kortermaja hoolduteenus, kortermaja haldus, korterelamu, kortermaja, korteriühistu, puhastusteenused, kortermaja koristus, kortermaja hoolduteenus

Korterelamute puhul tuleb arvestada, et lisaks erakasutuses olevale siseruumile tuleb koristada ka ühistu kaasomandisse kuuluvaid pindasid. Regulaarsed korrastustööd on vajalikud koridorides ja vastavalt aastaajale tuleb pidevalt hooldada ka siseõue, majaesist kõnniteed ning parklat. Nende tööde tegemine on oluline meeldiva elukeskkonna tagamiseks ja mõningate välitööde osas on lisaks kohaliku omavalitsuse poolt pandud kohustused.

Milliseid töid on vaja korterelamutes ühiselt teha?

Siseruumides vajavad koristamist ühiskasutuses olev koridor ja kui korterelamus asuvad ka keldriboksid või tehnoruumid, siis tuleb aeg-ajalt puhastada ka neid. Koridorides on seejuures peamiseks tööks põrandate kuiv- ja märgpuhastus, kuid puhastamist vajavad ka liftid, trepikäsipuud, lülitid ning määrdunud seinad. Kui trepikojas on prügikaste, siis tuleb ka neid regulaarselt tühjendada. Üks keerulisemaid ülesandeid võib-olla koridori akende ja klaasuste pesemine. Seda eriti siis, kui pinnad on suured või asetsevad kõrgel.

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Välitingimustes tuleb arvestada, et enamik töid on aastaajati väga erinevad ja sõltuvad suuresti elamu asukohast, kohaliku omavalitsuse nõuetest ning sellest, milliseks maja ümbrus on kujundatud. Lumevabal perioodil on oluline hoida maja ümbruses asuvad kõnniteed ja parkla prahist ning tolmust puhtana ning kui korteriühistu juurde kuulub murulapp, siis see vajab regulaarset niitmist. Korterelamu juurde kuuluv mänguväljak ja pingid vajavad samuti korrapärast hooldust ja puhastust.

korterelamu, kortermaja, korteriühistu, puhastusteenused, kortermaja koristus, kortermaja hoolduteenus, kortermaja haldus
Lumevabal perioodil tuleb hoida korterelamu ümbruses asuvad kõnniteed ja parkla prahist ning tolmust puhtana.

Talvehooajal on peamiseks väljakutseks korterelamute ümbruses lume- ja libedusetõrje korraldamine. Trepid, kõnniteed, parkla ja prügiplats tuleb hoida lumevabadena ja vastavalt vajadusele tuleb kasutada vahendeid, mis võimaldavad maja ümbruses liikuda ilma libedust kartmata. Lisaks on vaja suurte lumesadude järel korraldada katuse lumekoristust ja sulailmade järel tekkinud jääpurikate eemaldamist.

korterelamu, kortermaja, korteriühistu, puhastusteenused, kortermaja koristus, kortermaja hoolduteenus, kortermaja haldus
Korterelamu katuse lumest ja jääst puhastamine.

Kui tihti korterelamus koristustöid on vaja teha?

Kortermajade koridoride põrandaid tuleks puhastada vähemalt korra nädalas, arvestades, et mida rohkem inimesi majas elab, seda kiiremini mustus sisse kantakse. Isegi, kui kõige kõrgemal korrusel võib tunduda, et koristamisega kannataks kauem oodata, siis trepikoja sissepääsu juures ja liftides on ilma regulaarse koristamiseta olukord enamasti päris kiiresti käest minemas. Üks kord nädalas tuleks kindlasti puhastada ja desinfitseerida trepikojas asuvaid käsipuid, ukselinke ja lüliteid, eriti oluline on see viiruste hooajal. Ülejäänud tööd tuleks teostada vastavalt vajadusele.

Koristustööde teostamine väljaspool kortermaja on tavaliselt keerulisem, kuna need sõltuvad suuresti ilmastikuoludest. Siiski on alati midagi, mida saab teha. Näiteks lumerohkel talvel tuleb majaümbrust sageli hooldada igal hommikul. Kui kortermaja ees asub avalikult kasutatav kõnnitee, mille hooldus on korteriühistu kohustus, tuleb see teha vastavalt kohaliku omavalitsuse määratud kellaaegadele. See tähendab, et tuleb tõusta varakult, et hommikul, kui inimesed liikvele asuvad, oleks teed mugavalt läbitavad.

korterelamu, kortermaja, korteriühistu, puhastusteenused, kortermaja koristus, kortermaja hoolduteenus, kortermaja haldus
Kuigi lihtsaid töid võib teatud juhtudel korteriühistu liikmete vahel ära jagada, tuleb keerukamate tööde teostamiseks ikkagi leida teostaja.

Kas tellida teenus või teha ise?

Korterelamu sise- ja väliskoristuse teostamine, kas siis ise või teenuse sisseostuna, sõltub peamiselt majas elavate inimeste valmisolekust panustada kas oma aega või raha. Milline meelsus majas ülekaalus on selgub ühistu üldkoosolekul, kus enamuse otsusega pannakse paika ka viis, mida konkreetses korterelamus otsustatakse kasutada. Kui enamus on otsustanud koristusteenust sisse osta, siis tuleb ka ülejäänutel selle lahendusega kaasa minna. Samas kui enamus otsustab, et koristustöid tehakse ise, on neil, kes graafikus ette nähtud ajal selleks aega ei leia, alati võimalik oma tööde teostajana keegi teine seda tegema palgata.

Kuigi väikestes kortermajades võib ise koristamise lahendus mõnikord hästi toimida, on see suurtes majades enamasti ebatõhus. Kui üks korter võtab endale koristamiskohustuse, on tööde maht sageli nii suur, et seda on võimatu teha ilma vaba päeva võtmata. Kui jagada koristamiskohustus mitme korteri vahel, võib ühise vaba aja leidmine olla sageli keeruline. Lisaks on suuremates elamutes suurem tõenäosus, et seal elab inimesi, kel puudub motivatsioon korrastustööde tegemiseks ning üürikorterite olemasolu korral võib üürnike vahetumine tekitada segadust.

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Isegi, kui korterelamus lepitakse kokku ühise koridoride koristuse ja muruniitmise osas, on mõned tööd, mis ületavad enamiku majaelanike võimeid ning mille puhul on mõistlik teenuse sisseostmine. Näiteks ei tule enamik korterelamuid ilma spetsialistidest teenusepakkujateta toime katuste puhastamisega lumest ja jääst. Samuti on levinud, et vähemalt kojamehe teenust ostetakse sisse, kuna varastel hommikutundidel enne algavat tööpäeva, ei ole väga keegi huvitatud lisatööst majaümbruse korrastamisel.

Kõige mugavam lahendus korterelamutele on kindlasti puhastusteenuse sisseostmine, kus üks professionaalne ettevõte tegeleb nii sise- kui ka välisruumide koristamisega ning varustab oma töötajad vajalike tööriistade ja -vahenditega. Sellised ettevõtted ei teosta küll enamasti ise katuste puhastamist, kuid tellivad vajadusel selle teenuse sinu eest ära. Hooldusfirma palkamise eeliseks on ka see, et kui maja eest hoolitsev töötaja peaks haigestuma, leiavad nad kohe tema asemele asendustöötaja. Kui aga ise palgata kojamees, siis tuleb arvestada, et vajadusel tuleb tema haiguslehe ajal ise lumelabidas kätte võtta.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge