+ Lisa oma töö      

Klaaskatus ABC

30. mai 2022 Hange.ee
Tagasi
klaaskatus, klaasist katus, klaasist varikatus, klaaskatuse ehitus, klaaskatuse ehitamine

Klaaskatus on luksuslik ja aitab lisab meeldiva atmosfääri näiteks aiapaviljonile, terrassile või rõdule. Läbi klaaskatuse paistab mõnus päike või saab imetleda vihmasadu või öösel tähti. Klaaskatus annab ükskõik millisele ruumile meeldiva õhustiku, avaruse, nähtavuse ja valguse. Seda ehitada pole keeruline kuid vajab planeerimist, piisavalt ressursse ning teadmisi.

Kuhu sobib?

Terrass

Enamlevinud asukoht klaaskatusele on terrass – see kaitseb nii otsese päikesevalguse kui ka vihma eest. Klaaskatus sobib terrassile, sest jätab ruumi avaraks ja valgeks.

klaaskatus, terrassi klaasist katus, terrassi katus, terrassi katuse ehitamine
Terrassi katus

Paviljon

Aiapaviljon on hubane ja mõnus koht, kus veeta aega lähedaste ning sõpradega. Seal saab mõnusalt juua hommikukohvi või õhtul grillida. Üldiselt ehitatakse paviljon ühest või mitmest seinast avatuks ja klaaskatus aitab jätta koha avaraks ning heledaks. Tihtipeale paigaldatakse mitmesse seina sõrestik, kus ronitaimed tekitavad loodusliku romantilise ning pilkupüüdva seina.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Kasvuhoone

Enamasti on kasvuhoone klaasist, kuigi väga palju on hakatud kasutama läbipaistvat plastikut. Odavam variant on läbipaistev kile kuid see on Eesti kliimas pigem lühiajaline lahendus, sest ei pea vastu tuultele, lume raskusele ja suurtele temperatuuri kõikumistele. Samuti jätavad pragunenud kiletükid keskkonda oma jalajälje.

Talveaed

Talveaed võib olla näiteks maja külge ehitatud või eraldiseisva hoonena. Selle ülalpidamine võib-olla kulukas, kuid võimaldab kasvatada näiteks toidu- ja maitsetaimi aastaringselt, kui sellele lisada küttesüsteem. Samuti on see hubane ruum perega koos aja veetmiseks, õdus lugemisnurk või suurepärane kohta aiapidudeks ka ebameeldiva ilmaga.

Kindlasti peab talveaial olema suures ulatuses klaaskatus, mis võimaldab ka talvel päikesevalgust. Oluline on tagada klaaspindade liitekohtadele täielik veetihedus. Loe ka: Talveaia ABC.

talveaed, klaaskatus, klaaskatuse ehitamine, talveaia ehitus
Talveaed

Bassein

Siseruumides oleval basseinil on tihtipeale klaaskatus miljöö tõttu. Samas on see praktiline, sest klaas talub väga hästi niiskust. Nii saad ka talvel päikesevalguse käes ujuda. Üldjuhul pannakse klaaskatusele UV-kaitse, et hoida ära päikese kahjulikku mõju inimese nahale.

Toad

Näiteks elutuppa või miks mitte vannituppa sobib osaline klaaskatus. Samuti sobib klaaskatus ka elamiskõlblikuks ehitatud pööningule – lisab palju valgust, ruumi ning avarust. Hoolitse vaid, et konstruktsioonid oleksid õigesti paigaldatud ja karkass piisavalt tihendatud, et hoida kokku soojusenergiat.

Üldiselt klaaskatust eramajadel Eestis väga palju ei leida, sest ükskõik kui hea tihendus, on klaaskatus alati vähem soojapidav kui traditsioonile katus. Klaas ise juhib soojust paremini kui näiteks puit, PUR-vaht ja vill, mida kasutatakse katuse soojustamiseks.

Mida teada?

  • Klaaskatuse liitekohad peavad olema kvaliteetsed ja hermeetilised ehk vett ja tuult pidavad;
  • Konstruktsioon peab olema piisavalt tugev, et lisaks klaasi raskusele ka vihma ning lund taluda;
  • Mida paksem klaas, seda raskem;
  • Klaaskatus on pigem luksuslikum lahendus ja tekitab kodule lisaküttekulusid;
  • Klaasile tuleb üldjuhul lisada UV-kaitse ja soovi korral toonklaas;
  • Klaaskatus on väga hea võimalus taaskasutada vanu aknaid. Tuleb kasutada õigeid vahendeid, et akende vahed oleksid niiskuskindlad ning vastupidavad. Vanadest akendest saab ehitada näiteks kasvuhoone või klaaskatuse talveaiale, paviljonile, terrassile jne.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Kuidas ehitada?

Klaaskatuse ehitamine ei ole kuigi keeruline kui on olemas piisavad teadmised, kogemus ja seadmed. Klaaskatuse ehituse professionaalsed kulud on varieeruvad suuresti 250-500 €/m2. Hinna sisse kuuluvad klaasi hind, viimistlus, tugikonstruktsioon, transpordikulud, paigalduse ja vajadusel vundamendi kulud.

Hind sõltub suuresti klaasi paksuses, sest paksem klaas vajab ka tugevamat konstruktsiooni. Mida laiemat klaasipinda soovid, seda paksem peab olema klaas. Näiteks alates 90cm laiusel klaaspinnal peab olema klaasi paksus vähemalt 12mm. Lisaks peab arvestama täiendavate kuludega kui soovite klaase kas toonituna või UV-kiirguse kaitsega.

Parim materjal klaasi konstruktsiooniks on roostevaba teras või alumiinium. Viimane on hea valik, sest on kaalult kerge kuid vastupidav. Puitu kasutatakse, kui see vajab lisaviimistlust veekindlate ainetega ja regulaarset hooldust.

Klaaskatuse ehitus, klaaskatuse ehitamine, klaaskatus, klaasist katus
Klaaskatuse klaaside paigaldamine.
  • Paigalda vertikaalsed postid – need peavad olema piisavalt tugevad, sest katuseklaas on üsna raske.
  • Paigalda katuseraamid – peavad olema õigest materjalist ning piisava kinnituse ja tihenditega, et vastu pidada niiskusele ning kõikuvale temperatuurile. Sõrestik peab olema piisavalt laiade vahedega, et klaaskatuse funktsiooni täita parimal viisil kuid samas piisavalt lähedal, et taluda klaasi ning lume raskust.
  • Kinnita klaas raamide vahele.
  • Tihenda raamid.

Klaaskatus vajab regulaarset puhastust. Nii nagu aknaid pestakse 1-2 korda aastas, kehtib sama klaaskatusele. Muidu rikuvad vaatevälja vihmaveeplekid, kuivanud lehed ning muu sodi. Raskesti ligipääsetava klaaskatuse puhastuseks peab arvestama vähemalt 5-8 €/m2. Kulud peab planeerima topelt, sest katust ehk klaasi pestakse mõlemalt poolt.

Klaaskatus, klaaskatuse puhastamine, akende pesu, katuse pesu
Klaaskatus vajab regulaarset hooldamist ja puhastamist.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge