+ Lisa oma töö      

Halva lõhna eemaldamine siseruumidest

24. november 2022 Hange.ee
Tagasi
kanalisatsioonist tule hais, paha hais, haisust vabanemine, kodus hais, köögis hais, suitsuhais, lemmikloomade hais, koer haiseb, kass haiseb, kuidas vabaneda haisust

Halb lõhn siseruumides vähendab tuntavalt meie elukvaliteeti. Seega on väga oluline probleemi tekkimisel sellele võimalikult kiiresti lahendus leida. Järgnevalt annamegi ülevaate, kuidas võimalike meetodite rägastikust endale sobivaim ja toimivaim leida.

Millest halb lõhn eluruumidesse tekkinud on?

Esmalt tuleb välja selgitada millest siseruumides leviv halb lõhn on tingitud. Nimelt ei ole alati võimalik ebameeldiva lõhna lõhna eemaldada ilma, et me kõrvaldaksime ruumist selle algpõhjuse. 

Mõned võimalikud halva lõhna põhjustajad:

  • Suits
  • Liigne õhuniiskus
  • Lemmikloomad
  • Toit
  • Kanalisatsioon
  • Prügi

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Suitsuhais

Ahiküttega elamutes võib juba üks hooletu kütmiskord, mil siiber korralikult avamata jäetakse tekitada elamisse korraliku suitsuhaisu. Veel hullem on olukord elamutes, kus ebameeldival suitsuhaisul on olnud võimalik koguneda ümbritsevatesse eluruumidesse pikkade aastate jooksul või kus on aset leidnud põleng. Vastavalt kahjustuste ulatusele ja ümbritsevatele materjalide iseloomule, tuleks läheneda ka selle neutraliseerimistöödesse.

Esimese asjana taga toas piisav õhuringlus, mistõttu ava kõikvõimalikud aknad ja uksed. Seejärel pese suitsuhaisuses ruumis üle kõik kõvad pinnad. Selleks sobib ideaalselt kasutada vee ja äädika segu, kuid ole ettevaatlik näiteks õlitatud mööbli pindadel, mis äädika toimel võivad kahjustada saada. Juhul, kui toa seinad on kaetud värviga võiksid vähemalt suitsukahjustuste puhul kaaluda ka nende üle värvimist.

Järgmisena võta ette kõik toas leiduvad pehmed materjalid, nagu tekstiil ja paber. Nimelt on suitsuhaisu eemaldamine nendelt esemetelt kõige keerulisem, kuna nad imavad seda väga kergesti endasse. Seega, kui oled taastamas näiteks mõnda vana elamist, milles leiduvad esemed sinu jaoks väärtust ei oma, on ilmselt haisu eemaldamise eesmärgil kõige lihtsam sellised asjad kohe hoopis ära visata. Nii ei ole kindlasti võimalik pesta vana pabertapeeti, seega võid kaaluda selle välja vahetamist uue vastu. Seevastu kõik kardinad, laudlinad, toolikatted jms saad edukalt pesumasinas puhtaks pesta. 

suitsuhaisust vabanemine, suitsuhaisu eemaldamine, sigareti lõhna eemaldamine, kuidas vabaneda suitsuhaisust
Kui suitsuhais tekib sisse ajavast ahjust või pliidist, peab probleemi kõrvaldamiseks korda tegema oma küttekolded. Katkine või valesti hooldatud küttekolle on ohtlik sinu kodule.

Juhul, kui toa põrandat katab vaip, on lihtsaim viis see keemilisse puhastusse viia, kuid kui see mingil põhjusel pole võimalik võid proovida selle töötlemist soodaga. Selleks puista vaip soodaga üle, ning lase ööpäev seal seista. Järgmisel päeval tõmba vaip tolmuimejaga puhtaks. Sama nippi võid proovida ka pehme mööbliga.

Kui selline põhjalik pesu ei aita ja suitsuhais ikkagi toast ei lahku, on võimalik võtta appi selline tore seade, nagu osonaator. Nimelt saad selle seadme endale koju rentida ja kui sul endal jääb seadme käsitlemise oskustest vajaka, võid palgata endale appi professionaalid. Selle meetodi suureks plussiks on see, et osonaatori mõju avaldub kõigis nurgatagustes ja põrandapragudes, kuhu ka kõige põhjalikuma pesuga ei ole võimalik pääseda. Samuti on see halva haisu eemaldamise variant täiesti kemikaalivaba. Ainsaks miinuseks on see, et sellel ajaks, kui masin oma tööd teeb, tuleb pererahval kodust lahkuda.

Juhul, kui hais on tuppa tekkinud suitsu sisse ajavatest ahjudest või pliidist, peab probleemi lõplikuks kõrvaldamiseks kindlasti esmalt korda tegema oma küttekolded. Vastasel juhul naaseb probleem juba järgmisel küttehooajal ja võib lisaks olla ka tõeliseks ohuallikaks kõigile majaelanikele. Loe ka: Kuidas majapidamises suitsuhaisust vabaneda?

Liigne õhuniiskus

Liigne õhuniiskus põhjustab elamisse hallituste ja seente elutegevusest tingituna kopituse hais. Eriti sageli võib sellise hais kokku puutuda vanades pikalt tühjana seisnud hoonetes, kus kütmata jätmine niisketel ja jahedatel aastaaegadel on probleemi tekitanud. Samuti seistakse selle probleemiga silmitsi elamutes, kus ei ole tagatud piisavat ventilatsiooni.

Kopituse haisust vabanemiseks on kõige tähtsam esmalt vabaneda liigsest õhuniiskusest. Selleks tuleb piisava ventilatsiooni puudumisel see tekitada ja külmad niisked ruumid soojaks kütta. Kui ventilatsiooni ehitustöid ei ole võimalik koheselt ette võtta, võib ajutiselt sellistes ruumides kasutada niiskuskogujat.

Kui probleemi tekkepõhjus on elimineeritud, siis tuleks vaadata ruum üle selle pilguga, et sealt eemaldada või puhtaks pesta kõik hallituste või seente poolt kahjustatud esemed ja konstruktsioonid. Näiteks vannitoa plaaditud seina saab edukalt sobivate hallitustõrje vahenditega puhtaks pesta, kuid hallitustäppidega diivan tuleb paraku ilmselt uue vastu välja vahetada.

Ole vastavaid tõrjevahendeid kasutada väga ettevaatlik, kuna enamus neist vajavad spetsiaalsete isikukaitsevahendite kasutamist. Kui oled kemikaalide suhtes tundlikum või puhastustööd on mastaapsed, tasub selleks tarbeks appi palgata spetsialistid. Loe ka: Niiskuskahjused ja hallitus kodus, mida teha?

Kopituse hais, õhuniiskus, liigniiskus, haisust vabanemine
Akna äärtesse liigniiskuse toimel tekkinud hallitus.

Lemmikloomad

Üheks ebameeldiva lõhna allikaks võivad olla meiega koos elavad lemmikloomad. Isegi, kui nad on igati treenitud ja korralikud puhtusehoidjad, võib juhtuda, et looma haigestumisega sattub kõiksugu kehavedelikke eluruumide põrandale, vaipadele ja pehmele mööblile. Kassi uriin või karvasele vaibale maandunud okse võib aga endast elamisse küllaltki püsiva lõhnajälje jätta. 

Esimese kiire lahendusena võiks alati sellistel juhtudel proovida vee ja äädika lahusega pinna pesemist ning soodaga töötlemist, muidugi juhul, kui määrdunud materjal seda lubab. Lisaks on kaubandusvõrgus saadaval ka spetsiaalsed looma lõhnade eemaldamiseks mõeldud pesuvahendid, mida lemmikloomaomanik võiks aegsasti endale koju varuda. 

lemmiklooma hais, lemmiklooma haisu eemaldamine
Kaubandusvõrgus saadaval ka spetsiaalsed looma lõhnade eemaldamiseks mõeldud pesuvahendid.

Juhul, kui siiski pesuprotseduurid kasu ei too on ka siinkohal heaks variandiks osonaatori kasutamine. Osonaator tagab lisaks lõhna kaotamisele ka selle, et kui kehavedelikega määrdumise tagajärjel on pinnal hakanud halba lõhna tekitavad bakterid vohama, siis see tapab need väga efektiivselt.

osonaator, haisust vabanemine
Osonaator aitab hävitada halvad bakterid ja lõhnad nii kodus kui ka autos.

Toit

Toidu valmistamisel eraldub paratamatult palju erinevaid aroome, mis näiteks avatud köök-elutoa lahenduse puhul võib üsna ebameeldivaks kaaslaseks kujuneda. Juhul, kui toidulõhnade levikule siinkohal juba eos piiri ei panda muutuvad need lõhnad püsivaks kaaslaseks, imbudes eluruumide tekstiil- ja paberpindadesse. Seega enne, kui oma köögis toiduvalmistamise ette võtad, paigalda sinna üks hästi toimiv kubu. Nii hoiad halva lõhna juba eos oma mööblist ja vaipadest eemal. Loe ka: Milline õhupuhasti kööki valida?

Halba lõhna köögis põhjustab ka pliidi ja praeahju ümbrusesse toidu valmistamisest ladestuv rasv. Seega on väga oluline nendes ümbruses kasutada elemente, mida on lihtne puhastada ning sellisel juhul ei jäägi halva lõhna eemaldamise eesmärgil sulle muud ülesannet, kui neid pindasid regulaarselt puhastada. Puhastamiseks võid kasutada tavalist seebivett või kui lõhn on püsivama iseloomuga, kasutada selleks otstarbeks äädikavee lahust.

Halb toidulõhn võib ajapikku tekkida ka meie külmikutesse, vaatamate sellele, et oleme selle puhastamise osas väga hoolsad. Selle vältimiseks võib aeg-ajalt külmikut pesta vee ja sooda lahusega või seda töödelda äädikaga. Kindlasti on olemas ka mitmeid spetsiaalseid puhastusvahendeid, kuid eelnevate kasutamine kohas, kus hoiame oma toiduaineid on kindlasti kõige turvalisem.

hais köögis, köök haiseb, köögist haisu eemaldamine, ladestunud rasv
Halba lõhna köögis põhjustab ka toidu valmistamisest ladestuv rasv, mistõttu tuleb seda erinevatelt pindadelt regulaarselt eemaldada.

Kanalisatsioon

Kui eluruumidesse on tunginud väljakannatamatu hais, mille allikaks on kanalisatsioonitorud, siis on enamasti põhjus haisulukus, tuulutustorus, mõnes amortiseerunud torus või tihendis. Seega on taolise probleemi ilmnemisel äärmiselt oluline esmalt võtta ühendust torutööde spetsialistiga, kes kõigepealt aitab tekkinud probleemi kõrvaldada.

katkised äravoolutorud, kanalisatsiooni hais, äravool haiseb, haisu eemaldamine
Katkiste äravoolu torude tõttu rikutud valamukapp.

Kui tegemist on olnud lekkivate torudega tuleb kindlasti välja vahetada ka reovett endasse imanud materjalid torude kõrval. Enamasti kaob vajalike parandustöödega ja peale tõhusat ruumide tuulutamist ka sellisel juhul kogu halb lõhn. Kui aga probleem on kestnud kauem ja ruumides olevad tekstiilid on jõudnud ebameeldivat lõhna endasse imada, siis pead ka kõik sellised materjalid korralikult läbi pesema.

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Prügi

Halba lõhna köögis võib põhjustada ka seal asetsev prügikonteiner. Tegelikult on nii, et see on paratamatult ka üks neist kohtadest, kust me ebameeldivaid aroome täielikult eemaldada ei saagi. Seega on äärmiselt oluline, et valiksime prügikonteineri, mis on võimalikult tihedalt suletav ning ruumi olemasolul võiksime hoida seda veel omakorda köögikapis.

Siinkohal on ka väga oluline, et prügi ei jäetaks konteinerisse seisma liiga pikaks perioodiks ning ka prügikasti puhastamine näiteks, äädika- või soodalahusega, võiks kuuluda regulaarselt meie tavapärasesse koristamise rutiini.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge