+ Lisa oma töö      

Energiasäästlik soojustus: Vahtsoojustuse ABC

02. november 2021 Hange.ee
Tagasi
vahtsoojustus, pur vaht, PUR-vaht, PUR-soojustus, soojustusvaht, vahtsoojustus, avatud pooriga vaht, suletud pooriga vaht

Uutesse kõrgustesse tõusvad elektri- ja gaasienergia hinna on paljud majaomanikud pannud tõsiselt mõtlema oma maja soojustuse tõhusamaks muutmisest. Kvaliteetne ning õigesti paigaldatud soojustus võib maja küttehindu isegi kordades vähendada, muidugi oleneb see ka maja eelnevast olukorrast. Mis on peamised vead, mida tehakse maja soojustamisel ja millal võiks eelistada villale vahtu?  Kus kasutada avatud pooriga PUR vahtu ja kus suletud pooriga? Sellest ja paljust muust järgnevas artiklis.

Kui maja vajab soojustuse renoveerimist või parandusi, on selleks mitmeid märke. Kulud küttele on võrreldes teiste majapidamistega suuremad, seinad külmuvad läbi, torud jäätuvad, põrandad on katsudes külmad ja toas on tunda tuuletõmbust.

Soojustamisel on vigu lihtne teha:

  • Puudub plaan täielikuks renoveerimiseks;
  • Soojustatakse seestpoolt;
  • Valitakse vale materjal;
  • Hoitakse kulusid kokku sealt kus seda tegema ei peaks;
  • Valed ehitusvõtted;
  • Ei paigaldata tuuletõket;
  • Ühenduskohad jäetakse piisavalt soojustamata.

Soojustuse probleemide ning vigade kohta loe ka artiklit: 10 enamlevinud viga maja soojustamisel.

Passiivmaja ehk hoone, mis on projekteeritud pidades silmas energiasäästlikkust, on muutunud Eestis üha populaarsemaks. Lisaks energiatõhususele on oluline kasutada ka kohalikke materjale ning integreerida vastavalt võimalustele.

Lisaks energiasäästlikkusele peab majas olema ka hea sisekliima. Niiskust ning temperatuuri mõjutavad väga palju just valitud materjalid ning kuidas neid on kasutatud. Samuti peab jälgima, et samad tingimused on üle kogu maja kõikides seintes ning nurkades.

Kodu ehitamisel on lihtne muuta välis- või siseviimistlust ka hiljem, kui midagi ei sobi. Kuid just soojustuse materjali ning kvaliteedi peab valima nii, et see peaks vastu aastakümneid ning oleks sobiv. Kindlasti ei peaks soojustusmaterjal olema kõige odavam lahendus. See võib pikemas perspektiivis hoopis kulukamaks minna.

Soojustusvahud

Parimaid viise vähendada küttekulusid ning teha maja soojapidavaks on kvaliteetne soojustus. Põhjamaades ja Eestis on üha enam levinud innovaatilised uued soojustusvahud. Meie kliimavöötmesse sobivad vahud ei sisalda kahjulikke aineid ning sobivad ka allergikutele.

PIR ehk polüisotsüanuraat on soojustusmaterjalide uuem põlvkond. Vanemad lahendused on EPS/XPS ehk polüstüreen ning PUR ehk polüuretaan, mille energiatõhusus on veidi madalam. PIR soojustusplaat on suletud pooridega jäik vahtplast alumiiniumist kiudmaterjalist või mõnest muust materjalist kattekihtide vahel.

PIR-i parem energiasäästlikkus tuleneb madala soojusjuhtivusega materjalist. See tähendab, et soojustuseks kulub vähem materjali ning paigaldatakse õhem kiht.

Soojustust mõjutab ka paigalduse meetod, kas paigaldatakse karkassi vahele või peale ning teiste materjalikihtide soojusväärtusest. Kui niiskustase tõuseb, siis soojapidavus väheneb. Kinniste pooridega PIR eeliseks villa ning teiste materjalide suhtes on just suurem niiskuskindlus.

Eriti hästi sobib see materjal passiivmajadele - väiksemate eramajade ning mini- ja väikemajade soojustuseks.

Elumajades kipub suur osa soojust väljuma just konstruktsiooni kaudu. Elutegevuse käigus eraldub alati veeauru ehk kondensatsioonivett. Seetõttu vajab enamik isolatsioonimaterjale auru- ja tuuletõket. Vahtsoojustuse puhul seda vaja ei ole.  

Passiivmajade ning just soojustusvahu kasutamisel on väga oluline, et majal oleks piisav ventilatsioon, mis tekkiva veeauru majast välja viiks. Selleks sobib hästi sundventilatsioon, suletud akendega keskkond, millele lisatud ka soojustagastuse süsteem. Nii tagad oma kodule piisava õhuvahetuse ilma küttekulusid tõstmata.

Vahtsoojustuse eeliseid

Energiasäästlik soojustus, mis tasub end väga kiiresti ära. Tõestatud energiasääst on isegi kuni 50% kasumlikum nii kütmisel kui ka jahutamisel. Ehk maja hoiab palju paremini nii sooja kui jahedust.

  • Ei vaja tuuletõket ega aurutõket;
  • Hingav – võimaldab niiskusel kuivada;
  • Paigaldamise tehnoloogia on universaalne ja võimaldab vältida lekete tekke ning soojustada ka väga keerulised arhitektuurilised eripärad – nurgad, sõlmed, kaared jms;
  • Elastne. Soojustusvaht ei vaju ega pragune ning kinnitub ümbritsevale konstruktsioonile stabiilselt;
  • Kahjurivaba ning ei meeldi seentele ehk hallitusele ja mikroorganismidele;
  • Mädanemiskindel;
  • Väldib külmasildu – vaht täidab ühtlaselt kõik vahed, kuhu seda pannakse;
  • Kiire paigaldus;
  • Paigaldus ei sõltu ilmastikust;
  • Kerge ja lihtsalt töödeldav materjal ega vaja spetsiaalseid tööriistu;
  • Niiskuskindel;
  • Püsib stabiilsena pikki aastaid;
  • Ei eralda tervisele kahjulikke aineid ega mikrokiude ning sobib ka allergikutele;
  • Tekitab meeldiva sisekliima – väikesed temperatuurikõikumised;
  • Põletamisel ei sula ega tilgu;
  • Sobib ka "õhema" konstruktsiooniga ehk hoiab ruumi kokku;
  • Valik on väga suur ning mitmes hinnaklassis – saab valida ka näiteks heli summutavaid vahtusid.

Enamlevinud soojustusvaht on PUR-vaht. Seda on saadaval avatud ja suletud pooridega.

Suletud pooridega vaht on väga suure tihedusega ning sobib välitingimustesse – soklid, vundament, katus ning välisseinad. PUR-vaht on aurutihe ning ei vaja lisaks aurutõket.

Oluline on, et suletud pooridega PUR-vahu kasutamisel tagatakse hea ventilatsioon,  mis elutegevuse käigus tekkiva veeauru hoonest välja viiks.

Avatud pooridega PUR-vaht on väiksema tihedusega seetõttu kasutatakse seda peamiselt siseruumide soojustamisel – seinad, laed, põrandad ning pööning. Spetsialistid räägivad, et avatud pooridega vaht sobibki kasutamiseks vaid siseruumidesse. Kindlasti tasub nõu pidada ekspertidega.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

 Puudused

Võrreldes teiste soojustusmaterjalidega, on vaht enamasti veidi kallimas hinnaklassis. Kuigi materjali kulub vähe, sest see paisub, on tegemist keskmises või kõrgemas hinnaklassis oleva materjaliga.

Vahtsoojustuse kasutamine vajab siiski erialaseid teadmisi ning kogemusi. Pole vähe juhtumeid, kus soojustusvaht paigaldatakse nii, kuidas juhtub ning tulemused on vastavad. Näiteks jäävad mõned nurgad, orvad tühjaks ning see on kohe külmasild, kust lahkub väga palju soojust.

Samuti on vahtu asjatundmatul lihtne üle ehk liigselt lasta ning siis peab seda maha lõikama, et järgmised viimistluskihid paigaldada. Kuna vaht on üsna kallis, tasub esimesel korral palgata siiski asjatundlik abiline soojustusega tegelema. Eestis on neid palju ning kindlasti leiad sobiva koostööpartneri ka Hange.ee keskkonna abil.

Kahjuks on niiskus- ning õhukindla soojustusvahu puhul üsna levinud hallitusprobleem, eriti vanemate hoonete puhul. Hoolimata sellest, et materjal ise on hallituskindel, toob asjatundmatu paigaldus endaga kaasa niiskus- ning sellega kaasneva hallituskahjustuse. Põhjuseks on just poorse ja mittepoorse vahu kasutamine vales kohas ning ebapiisav ventilatsioon.

Kodus on veeauru teke paratamatu – hingamine, toiduvalmistamine, saunatamine jms tekitab alati majas niiskust. See peab omakorda majast mingil viisil lahkuma. Mitukümmend aastat tagasi oli ventilatsioon harv nähtus ning soojustusvaht ei võimalda veeaurul loomulikul teel majast lahkuda.

See tähendab, et õhutihedate seinte puhul jääb veeaur kuskile seinte sisse karkassile pidama ning pikemas perspektiivis kujuneb selles pidevalt niiskes keskkonnas välja hallitusseen, mis puitkarkassil edasi levib. Sellised kahjustused võivad esineda isegi mitme meetri või mitme seina ulatuses. Halvemal juhul on niiskuskoldeid mitu ning sellisel juhul tuleb teha väga kallis kapitaalremont.

Kokkuvõtteks

Soojustusvahtu on võrdlemisi kerge paigaldada kui on selged töövõtted ning see väga paljude eelistega suurepärane soojustusmaterjal. Vale ja oskamatut paigaldust võib ette tulla ka  paraku ka tänapäeval ning seetõttu on väga oluline leida omale asjatundlik koostööpartner.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge