+ Lisa oma töö      

6 praktilist nippi, kuidas hoida jahedaid eluruume soojana

14. märts 2023 Hange.ee
Tagasi
ruumide soojustamine, nipid kuidas säästa, kodu soojapidavuse tõstmine, küttekulude vähendamine, küttearvete vähendamine

Vaatamata sellele, et kevadine päike juba soojendab jääb õhutemperatuur tagasihoidlikuks veel mõneks ajaks. Kuigi parim lahendus külmade eluruumide vastu võitlemiseks on alati põhjalikud maja soojustamistööd ja vajadusel amortiseerunud kütteseadmete väljavahetamine, pole see alati erinevatel põhjustel võimalik. Seega tuleb mõelda, kuidas jahedatest oludest maksimum välja võtta. Järgnevalt toomegi välja mõned nipid, kuidas ennast taolistes tingimustes võimalikult soojana hoida.

1. Kasuta kardinaid

Kardinad ei ole pelgalt kena sisustuselement, vaid neil võib olla ka väga praktiline väärtus. Seda eriti sellistes elamutes, kus ei ole kasutuses tänapäevaseid mitmekordse klaasiga õhutihedaid pakettaknaid. Selliste akende ette tasub paigaldada paksust kangast kardinad, mis ei lase ette tõmmatult, akende kaudu sisse immitseval külmal otse tuppa pääseda. 

Selleks, et kardinad oma tööd hästi teeksid, tuleb need paigaldada tihedalt kardinapuudele, mis lasevad neil võimalikult seina lähedalt alla langeda. Oluline on meeles pidada, et kui talv on nii kaugele jõudnud, et aknast sisse paistev päike juba sooja annab, siis tuleb kindlasti kardinad päeva ajal akende eest ära tõmmata. Kui talvel aitavad kardinad tuba soojemana hoida, siis tegelikult on neist kasu ka suvise kuumalaine ajal. Siis aitavad nad ette tõmmatult toal küllaltki efektiivselt jahedamana püsida.
kardinad, soojustamine, nipid kuidas säästa, kodu soojapidavuse tõstmine, küttekulude vähendamine, küttearvete vähendamine
Kardinad aitavad talvisel ajal hoida toas sooja ja suvel jahedust.

2. Tihenda aknad

Aknad on üks peamisi kohti, kust soe õhk jahedal ajal kipub lahkuma. Nende tihendamine aitab oluliselt parandada tubade soojapidavust. Kuigi kõige lihtsam lahendus on kasutada spetsiaalset aknateipi, pole see kõige tõhusam. Teip hoiab küll hästi tuule kinni, kuid see ei paranda tegelikult akna soojapidavust. Tõhusama lahendusena tasub kasutada hoopis isekleepuvaid tihendeid, mida on saadaval erinevas suuruses ja värvitoonis. Kindlasti ei tasu aga kasutada tavalist- või maalriteipi, kuna nende eemaldamisel saab enamasti kahjustada ka akna värv.

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Kui sinu elamises on mõni aken, mida sa ei kasuta ja mille puhul selle visuaal ei ole ka väga oluline, siis lihtsa ja odava lahendusena võid selle ette talveks paigaldada mullikile. Siiski peab selle variandi puhul eelnevalt mõtlema, kuidas kile akna ette paigaldada, nii et selle eemaldamisel akna värvi ei kahjustata. 

tihend, isekleepuv tihend, soojustamine, lihtsad nipid, nipid kuidas säästa, kodu soojapidavuse tõstmine, küttekulude vähendamine, küttearvete vähendamine
Isekleepuva tihendi paigaldamine aknaraamile.

3. Kata põrand vaibaga

Jahe põrand suurendab külmatunnet jahedas toas. Ehkki sussides käimine on vaiba alternatiiviks, pole see kõigile mugav lahendus. Tervet põrandat katva koheva vaiba puhul ei pea aga pidevalt susse taga ajama ja samas võib olla kindel, et jalad on mõnusalt soojas. Tegelikult ei tule vaipkatte head omadused esile ainult soojust silmas pidades, vaid talvisel ajal aitavad nad kuiva õhu korral hoida seda niiskemana. Lisaks on vaibad aastaringselt head abimehed sammumüra summutamisel, mistõttu võiks neid kindlasti kasutada kõrgematel korrustel.

4. Ära paiguta mööblit soojusallika ette

Kui ruumid on jahedad, siis tasub hoolega läbi mõelda kuidas toas on paigutatud mööbel. Kindlasti ei tohi ühtegi mööblieset paigutada radiaatorite ette ja sellega blokeerida sooja õhu teed, kuid ka toa keskel asetsev ruumieraldajana kasutatav riiul võib olla takistuseks õhu liikumisel teise toa otsa.

Lisaks suurtele mööbliesemetele ei tohi soojasid radiaatoreid blokeerida ka kardinatega, ning silmas tasub pidada, et ka nendel pesu kuivatamine vähendab sooja hulka, mis jõuab tuppa. Samas kui paigutad radiaatori kohale näiteks kirjutuslaua, mille all ei asu suuri sahtlibokse, siis aitab see toa soojenemisele isegi kaasa. Nii liigub soe õhk enne kõrgele lae alla tõusmist veidi seinast eemale.

5. Paigalda radiaatori taha reflektor

Kui ruumi seinad on halvasti soojustatud, siis läheb paratamatult osa radiaatorite poolt antavast soojusest hoopis seina kütmiseks. Selle probleemi lahendamiseks võib paigaldada radiaatori taha seina alumiiniumfooliumi, mis soojuse tagasi tuppa peegeldab. Kuigi hea soojustusega majades ei oma see lahendus ilmselt suurt kasutegurit, siis jahedas majas on võimalik hea efekt saavutada.

radiaator, reflektori paigaldamine, soojustamine, nipid kuidas säästa, kodu soojapidavuse tõstmine, küttekulude vähendamine, küttearvete vähendamine
Halvasti soojustatud seinte puhul aitab radiaatori taha paigaldatav reflektor soojust ruumi peegeldada.

6. Sulge kõik ebavajalikud avad

Kuigi vanad aknad on peamised külma õhu sissetungi allikad eluruumidesse, tuleks hoolikalt kontrollida ka kõiki teisi avasid, mis on ühenduses väliskeskkonnaga. Igaühest neist võib tuppa siseneda märkimisväärne kogus külma õhku. Seetõttu tuleks eelkõige enne talve perioodi algust kontrollida kõikide väliskeskkonnaga ühenduses olevate avade seisukorda, sealhulgas ka küttekollete siibreid.

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Kui oled oma maja varustanud lemmiklooma luugiga, siis talveperioodil võiksid seda võimalikult palju kattega suletuna hoida. Kui sa aga ei soovi koduloomade liikumisele piiranguid seada, siis abi on ka mõne paksema kanga riputamisest luugi ette. Samal põhimõttel saab tuppa tulevat külma vähendada ka välisukse arvelt. Eriti oluline on see siis, kui uks on vana ja majal puudub tuulekoda.

Üle tasub vaadata ka kõik ventilatsioonitorud, kaasaarvatud need, mis on ühendatud köögis asuva kubuga. Nimelt on neile võimalik paigaldada spetsiaalsed klapid, mis ei lase külmal õhul tuppa puhuda.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge