+ Lisa oma töö      

Veinikeldri ehitamine oma koju - mida teada?

07. september 2023 Hange.ee
Tagasi
veinikeldri ehitamine, veinikeldri rajamine, veinikelder, veiniriiul

Tõelised veini gurmaanid teavad, et veinikollektsiooni hoidmine on rohkem kui lihtsalt pudelite riiulile asetamine. Kui teie veinikülmikul jääb kitsaks ja soovite luua ideaalse keskkonna oma veinide küpsemiseks ja säilitamiseks, siis on aeg kaaluda oma veinikeldri rajamist. Selles artiklis uurime, kuidas luua oma veinikelder, mis võimaldab teil nautida oma lemmikveine parimal võimalikul moel.

Hoolikas asukoha valik

Nii nagu on võimalik korterisse või eramaja keldrisse saun ehitada, on sama võimalik teha ka oma veinikeldriga. Siinkohal on oluline asukoha valik, sest veinikeldri ehitamine nõuab aega ja vaeva. Veinikelder, nii nagu nimi viitab, ei pea tingimata asuma keldris, kuid eksperdid soovitavad just seda asukohta, kuna kogu ruum peaks olema loomulikult niiske ja jahe ning päikesevalgus ei tohiks sinna pääseda.  Seda kõike selleks, et veinile parimat keskkonda pakkuda. Kui samasugused tingimused suudetakse luua mujal ruumis, siis on ka hästi. Sellised ruumid võivad olla sahver, treppide alune, seinakapp või mõni ruum, mida ei kasutata.

Jahutussüsteemi paigaldamine

Olenevalt ruumi suurusest on alati mõistlik investeerida jahutussüsteemi veinikeldri loomisel. Veini säilitamisel on oluline säilitada optimaalne temperatuur, et vältida võimalikke probleeme, nagu korgi kuivamine või veini liigne kiire vananemine. Kuigi enamasti on kelder loomulikult jahe, võimaldab jahutussüsteem temperatuuri täpsemalt reguleerida. See muutub eriti oluliseks, kui soovitakse veinikeldrit luua ruumis, mis ei ole piisavalt jahe või mille temperatuur on muutlik.

Kaubanduses on saadaval erinevaid jahutussüsteeme, mille peaks valima vastavalt oma veinikeldri suurusele ja kujule. Liiga võimas jahutusseade väikses ruumis oleks üleliigne, samal ajal kui liiga väike jahutusseade suures ruumis ei suudaks tagada piisavat temperatuuri stabiilsust. Seega on oluline valida sobiv jahutussüsteem, et tagada veinikeldris optimaalsed säilitustingimused. Jahutusseadme abil on võimalik kontrollida ruumi temperatuuri täpselt ja lisaks saab reguleerida ka õhuniiskust.

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Lekete kontrollimine

Isegi kõige väiksem õhu-, valguse- või veeleke võib ohustada veinikollektsiooni säilimist ja kvaliteeti. Enne veinide keldrisse toomist on oluline kontrollida, kas ukses, seintes, laes, akendes ja teistes nurkades ei ole lekkeid. Ruumi tihedana hoidmine aitab kontrolli all hoida erinevaid keskkonnamõjusid, mis võiksid veini säilimist kahjustada. Seega on see töö oluline, kuigi see võib olla aeganõudev protsess.

Isolatsiooni ja aurutõkke paigaldamine

Isolatsiooni ja aurutõkke paigaldamine on oluline, kuna need aitavad kaitsta keldrit veega ja niiskuse eest. Üks parimaid materjale selleks otstarbeks on suletud pooridega vahtisolatsioon. See on äärmiselt efektiivne materjal niiskuse kontrollimisel, eriti majades või korterites, mis asuvad niiskes kliimavööndis. Suletud pooridega vahtplastisolatsioonil on madal auruläbilaskvus ning see suudab tõhusalt vett eemal hoida. Kui see materjal aga eelarvega ei sobi, siis võib kaaluda jäigast vahtplaadist isolatsiooni. Kuigi need ei ole niiskuse kontrollimisel nii tõhusad kui suletud pooridega vahtplast, saab aurutõkke jaoks eraldi paigaldada plastikkilet.

Põranda tihendamine

Enamikus keldrites on põrand tavaliselt valmistatud betoonist või sarnasest materjalist, kuid teistes ruumides, nagu sahver või külalistetuba, võib põrand olla puidust, kus laudade vahelt võib õhk ja niiskus tungida. Betoon on selles osas kindlasti kõige mõistlikum valik. Head alternatiivid hõlmavad portselani, kivi ja sarnaseid materjale. 

Kui uue põranda paigaldamine või valamine ei ole soovitatav, siis on oluline olemasolev põrand võimalikult hästi tihendada, et katta kõikvõimalikud augud ja avad, mis võivad õhku ja niiskust läbi lasta. Põranda tihendamiseks kasutatav hermeetik peaks olema sobiv valitava põrandakattega, millega tööd alustatakse.

Raamimine

Sellega on silmas peetud protsessi, kus ruumi sisse ehitatakse eraldi karkass, millel veiniriiulid asetsevad. Sellega välditakse riiulite otsest kokkupuudet seinte, lae ja põrandaga tänu millele hoitakse võimalik niiskus eemal ning tehakse ruumi isolatsioonimaterjalidele. Mida paksemad lagi ja seinad on seda paremini pakuvad need veinikeldris isolatsiooni ning saab paremini kontrollida niiskust ja temperatuuri.

Lõpeta seinad

Kuigi ruumi aluskate (põrandad, seinad ja lagi) võiksid olla betoonist võib nende pealmine kiht olla, mis iganes materjalist soovitakse. Siinkohal mängib kõige enam rolli esteetika ja milline keskkond soovitakse veinikeldris luua. Seinte pealmine kiht võib olla kivist, tellisest, plaatidest või lausa puidust. Materjali valikul peab silmas pidama, et need oleksid niiskuskindlad. Lagi ja põrandad nii olulised pole, aga ka need võib katta endale sobiva materjaliga.

Vali parimad veinikeldri uksed

Kuigi klaasist uks võib tunduda stiilne ja atraktiivne valik, mille kasuks ka paljud saunaehitajad otsustavad, pole see veinikeldri ehitamisel parim valik. Selle põhjuseks on asjaolu, et klaasuksed ole väga hea isolatsiooniga. Veinikeldri jaoks soovitavad eksperdid kasutada spetsiaalselt veinikeldri jaoks kavandatud ust. Kuigi see võib olla suurem investeering, on need uksed loodud selliselt, et nad ei lase läbi niiskust ega õhku.

Kui see variant siiski osutub liiga kulukaks, siis järgmine parim valik oleks paigaldada välisuks, millel on peamiselt samad omadused nagu veinikeldriuksel - hea isolatsioon, niiskuskindlus ja vastupidavus.

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Viimistlus

Kui kõik eelnevad tehnilised sammud on tehtud, siis on aeg anda veinikeldrile viimane lihv, et seda omapärasemaks ja esteetiliselt kaunimaks muuta. Selleks saab keldrisse paigaldada riiulid, kapid, lauad, toolid ja muu mööbel. Siinkohal on soovitatud kasutada puidust materjale, kuna need on naturaalselt soojad ja pehmed, seda isegi ruumis, kus temperatuur on järjepidevalt pigem jahe (12-14 kraadi). 

Lõpuks ei olegi midagi muud, kui vein keldrisse tuua, et need siis sobival ajal võõrustamiseks välja võtta. 

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge