+ Lisa oma töö      

5 ehitusprojekti, mis aitavad aeda uut hingamist tuua

21. august 2023 Hange.ee
Tagasi
aiakujundus, aia kujundamine, aia planeerimine, varjualune, pergola, tiik, veesilm

Kui aed, mida oled alati imetlenud, ei suuda sinus enam vaimustust tekitada, võib olla saabunud hetk lisada sinna midagi, mis kogu selle keskkonna taas põnevaks muudab. Ehkki esmapilgul võib tunduda, et aia värskendamiseks piisab uute taimede istutamisest, tuleb meeles pidada, et laiem sortiment ei ole alati parem valik. Liigne mitmekesisus võib muuta aiavaate liiga kirjuks ja rahutuks. Kui aia mõõtmed seda võimaldavad, võiksid sellel eesmärgil hoopis mõne põneva ehitusprojekti ette võtta.

Muinasjutuline aiapaviljon

Kui armastad oma pere ja sõpradega aias palju aega veeta on aiapaviljon ideaalne lisand. Lisaks sellele, et see pakub koosolemiste ajal varju nii vihma kui ka kõrvetava päikese eest võib läbimõeldud disainiga paviljonist saada tõeline aia pärl.

aiapaviljon, varjualune, aiapaviljoni ehitamine, aiakujundus, aia kujundamine, aia planeerimine
Aiapaviljonis saab nautida oma koduhoovi ja veeta meeldivalt aega koos lähedastega.

Paviljonide valik on mitmekesine, seega meelepärane peaks leiduma igasse aeda. Saadaval on väga kaasaegsed ristkülikukujulised mudelid, millel on klaasseinad, aga kui soovid aeda midagi muinasjutulist, võib valikuks osutuda hoopis hulknurkse katusega ümar paviljon. Varjualune võib seejuures olla täielikult suletud, mis tagab suurema ilmastikukindluse. Samas, kui eelistad avaramat tunnet, sobivad avatud seintega mudelid suurepäraselt, ning nende küljed võid privaatsuse tagamiseks varustada kardinatega.

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Varju andev pergola

Pergola on ideaalne lisand igasse aeda, kuna selle varjus saab õdusalt aega veeta ka kõige päikselisematel suvepäevadel. Samas ei varja traditsioonilise pergola õhuline struktuur kõike muud, mis aias leidub, vaid aitab õige kohavaliku puhul neid kauneid vaateid hoopis raamida ja esile tõsta.

pergola, pergola ehitamine, pergola rajamine, aiakujundus, aia kujundamine, aia planeerimine
Pergola lisab aiale elegantsust ja varjulist ala, kus saab nautida õues olemist ilma liigse päikese käes viibimiseta.

Pergolale võib koha leida mis iganes aia osas ja see sobib seejuures väga hästi ka terrassi varjulisemaks muutmiseks. Kui soovid, et saaksid selle varjus aega veeta ka vihmasel ajal, siis tasub lisada pergola risttalade vahele läbipaistvast materjalist katus, ning avatavad küljepaneelid või kardinad. Kui pergola leiab kasutust eelkõige südasuvise päikese eest varju andmisel, võib selle katta veelgi õdusama keskkonna loomise eesmärgil meelepäraste ronitaimedega.

Ideaalsete kasvutingimustega kõrgpeenar

Kui soovid oma aeda uusi taimi istutada, võib kõrgpeenra rajamine olla suurepäraseks lahenduseks. Selline lähenemine võimaldab sul luua aeda ideaalsed kasvutingimused konkreetse taimerühma jaoks. Näiteks võid rajada kõrgpeenra, kuhu istutada hapulembeseid või kiviktaimlasse sobivaid taimi. Samuti saab selles peenras luua ideaalsed tingimused köögiviljakasvatuseks, tagades väikesel pindalal maksimaalse saagikuse.

kõrgpeenrad, kõrgpeenarde rajamine, kõrgpeenarde ehitamine, aiakujundus, aia kujundamine, aia planeerimine
Kõrgpeenrad pakuvad aiandusele uusi võimalusi, võimaldades istutada taimi kergemini ligipääsetavatesse kohtadesse ning luua visuaalselt huvitavaid ja mitmekihilisi istutusalasid.

Kõrgpeenra kasti seinte ehitamisel on sobivad materjalid näiteks kivi ja puit, mis sobivad hästi looduslikku stiili toetavasse aeda. Modernsemas aias võib kasutada ka tsemendist valatud kaste või metallplaatidest ehitatud lahendusi. Õige materjali, kõrguse ja asukoha valik kõrgpeenra jaoks võib aeda oluliselt põnevamaks muuta.

Mugav paik aiatöödeks

Kui oled kirglik aednik, kes aias alatasa toimetada armastab, siis ehita endale mugav koht, kus saad kõiki vajalikke ettevalmistustöid teha. Sellisest paigast ei tohiks kindlasti puududa praktiline ja funktsionaalne töölaud ning panipaigad kõige vajaliku hoiustamiseks. 

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Selleks, et aiatööd oleksid mugavad ka kuumadel suvepäevadel, on mõistlik luua aiatööde nurk, millel on pergola stiilis katus. Lisa sinna ka istumisala, kus puhkuse hetkel lõõgastuda. Kui võimalik tasuks kaaluda aiatööde laua varustamist vee ja elektriga, mis muudavad aiatööd veelgi mugavamaks.

Väike veesilm

Igas aias võiks leiduda vähemalt üks väike veesilm, mille rajamisel võib kasutada valmis plastikust süvistatud veemahuteid või kaevata õuele oma kujutlusvõimel põhineva kujuga süvendi. Aeda aitab ilmestada ka kõige väiksem tiigike, kuid mida suurem see on, seda rohkem erinevaid võimalusi see annab. Näiteks kalade ja taimede kasvatamise näol.

veesilm, mini tiik, plastikust aiatiik, aiakujundus, aia kujundamine, aia planeerimine
Ka lihtne ja väike veesilm anna hoovile juurde silmailu.

Rajatavale veesilmale võib lisada võluva purskkaevu, mille vaatemäng mitte üksnes ei too aeda silmailu, vaid ka rahustava veevulina. Tiigi rajamisel tuleb hoolikalt mõelda ka sellele kuidas selle kaldad ääristada taimede ja kividega nii, et see kenasti ülejäänud aiaga kokku sulanduks. Loe ka: Veesilma abil elavam aed: millega tuleb arvestada?

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge