+ Lisa oma töö      

Vannitoa plaatimine ABC

06. juuli 2021 Hange.ee
Tagasi
vannituba, plaatimine, vannitoa plaatimine, vannitubade plaatimine, niiskete ruumide plaatimine

Vannitoa plaatimine on põhimõtteliselt sama, mis iga plaatimistöö. Oluline on järgida mõningaid erinevusi eeltöödel, et oleks tagatud ruumi kaitse võimalike vee- ja niiskuskahjustuste eest.

Vannitoas peab olema eriti hoolas hüdroisolatsiooni paigaldamisel ja seda eriti vanemas puumajas. Kuna vannitoas on palju veeauru, tuleb tagada ka väga hea ventilatsioon. Vastasel juhul on niiskuskahjustus ning hallitus kerge tekkima. 

Enne plaatimist

Nagu juba öeldud on vannitoa puhul tähtis korrektne hüdroisolatsiooni paigaldamine. Enne plaatimist peavad olema rajatud ka korrektsed kalded vee äravoolu suunal. Lisaks tuleb selgeks teha kohad kuhu koguneb kõige rohkem auru.

Seintele ning põrandale, kuhu valgub rohkem vett, tuleb lisada veekaitse. Soovi korral võib katta seinad kuhu otseselt vett ei valgu ja niiskust oluliselt ei kogune märgumatu dispersioonvärviga.

Enne plaatimist peab hoolitsema, et pinnad oleksid siledad ning puhtad, et tagada uute plaatide seinas püsivus. Vajadusel tuleb pinnad üle krohvida ning pahteldada.

Plaatide valimisel lähtu ka vannitoa suurusest ning valgusküllusest. Suured ja heledad plaadid ning diagonaalsed mustrid loovad suurema ruumi mulje. Tumedad plaadid ning tihedad mustrid loovad ruumist väiksema mulje, kui see tegelikult on. Väikse ruumi ja suurte plaatide puhul tuleb arvestada, et plaatide kadu võib olla suur.

Teadmiseks:

Plaatide ostmisel arvesta kogu pindalale 10-15% juurde. Seinte plaatimisel ilusat mustrit jälgides on plaatide kadu sobivaks lõikamisel paratamatu. Vannitoa plaatide valik on väga suur, mustrite ning värvivalik on peaaegu lõputu. Lisaks saab neid omavahel kombineerida kõikvõimalikes variantides.

Kui plaadid on välja valitud, konsulteeri kindlasti müügikonsultandiga. Teatud plaadid vajavad sama tootja liimi, pahtlit ja vuuki. Seda selleks, et tagada maksimaalset omavahelist nakkuvust. Vuuk vali sobivalt plaadile. Vannitoa vuugitäide peaks kindlasti sisaldama veekindlat lisandit. Arvesta, et mittekeraamilised plaadid imavad vuugist värvipigmenti, mis aja jooksul muudab plaadi värvust.

Loe lisaks artiklit: "Mida peab teadma enne vannitoa remonti".

Plaatimine

Niisketesse ruumidesse sobib aluspinnaks lubi- või tsemendisegu. Mida raskemad on plaadid, seda korralikum peab olema aluspind. Nakkuvuse suurendamiseks tuleks aluspind kruntida. Kõik vannitoas kasutatavad materjalid peavad olema veekindlad – plaadisegud, vuugid, värvid ja silikoon.

Kontrolli, et kõik vajalikud vahendid on käepärast – piisav varu plaate, plaadilõikur, vuugisegu, plaatimissegu, teraslabidas ning segukamm, hõõruti, käsn, vuuginöör või -ristid ja lood. Head abimehed põranda plaatimisel on põlvekaitsmed.

Plaadisegu valmista võimalikult täpselt tehase juhiste järgi, et tagada soovitav tulemus. Ka väiksemate vigade puhul võib plaat juba mõne aja möödudes seinast lahti tulla.

Kanna segu seina kõige rohkem 2m2 suurusele alale. Nii tagad plaadi ja segu vahel parima nakkuvuse ning jõuad plaadid seina panna ennem kui segu kuivab. Kindlasti tutvu tootjapoolsete juhistega. Kui eelistad panna segu plaadile ning seejärel seina, siis hoolitse selle eest, et plaadi tagune oleks kaetud vähemalt 80% ulatuses. Liiga vähese plaadisegu puhul tekib oht, et plaadid tulevad seinast lahti.

Plaadivahede kontrollimiseks ning ühtlaste vahede hoidmiseks kasuta plaadinööri, -riste ja -kiile. Nöör peab püsima puhas ning see eemaldatakse pärast segu kuivamist.

Vannitoa plaatimist alustatakse alati seintest. Esimesena plaaditakse altpoolt teine rida. Loodi abil seatakse plaadid põrandaga paralleelselt sirgeks. Soovi korral võib esimese rea alla paigutada sirge lauajupi või kipsiriba. Jaota plaatide pakid ühtlaselt seinte vahel laiali. Üldjuhul soovitatakse alustada plaatimist seina keskelt, et mõlemasse äärde jääks sama palju plaati. Sellisel viisil jäävad seinad sümmeetrilised. Plaate saab liigutada reeglina ca 15minuti jooksul pärast nende seinapanekut. Erinevate segude kuivamisaeg võib varieeruda, seetõttu on mõistlik tutvuda toote kasutusjuhendiga.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Teadmiseks:

Mõnikord on plaadipakid erinevat tooni ja seda isegi sama plaadi puhul. Tulemuse ühtlustamiseks kasuta plaate erinevatest pakkidest. Vuuk lisatakse pärast plaadisegu täielikku kuivamist, milleks kulub olenevalt segust 6 tundi kuni ööpäev. Enne vuukide täitmist soovitatakse oodata kuni 48h pärast plaatimise lõpetamist. Plaadisegu tuleb puhastada sobivate vahenditega, näiteks vuugikaabitsaga. Vuuk kuivab ~24h ja plaadid puhastatakse käsnaga alles pärast vuugi täielikku kuivamist. 

Hoolitse selle eest, et kõik kihid sh aluskiht, krunt, vetthülgav mastiks, vms ja plaadisegu ning ka vuuk, saaksid enne järgmise kihi pealekandmist täielikult kuivada. See on eriti oluline just vannitoa puhul, sest niiskust ning veeauru tekib ruumi väga palju. Mittetäielikult kuivanud kiht võib tekitada ajapikku niiskuskahjustuse ning hallituse. Aja möödudes võivad plaadid seina küljest lahti tulla ja vannitoa ehitamine läheb palju kulukamaks kui algselt planeeritud.

Kui vannitoas on põrandaküte, lülita see plaatimise ning kuivamise ajaks välja. Liiga kiire kuivamise puhul tõmbub vuuk kokku ning plaatide vahele võivad jääda praod.

Põrand plaaditakse alles siis, kui seinad on plaaditud ja seda enne vuukimist. Põranda plaatimisel kasutatakse samu võtteid, kuid äravoolutrapi ümber paigalda võimalusel originaalserv. Nii ei jää sinna terav äär.

Plaate lõigatakse spetsiaalsete seadmetega. Keraamiliste plaatide puhul on soovitav kasutada veepuuri, mis lõhub plaati vähem. Nurkade lõikamiseks kasuta spetsiaalseid tange. Kui põrand on valmis ning kuivanud, plaaditakse seina kõige alumine äär, mis katab ka põranda ning see jääb esteetiliselt ilus. Seejärel vuugitakse seinad ja põrandad ning lastakse ühtlaselt kuivada vähemalt 24h.

Pärast kuivamist pese plaadid korralikult puhtaks ning kui vuuk on täielikult kuivanud, tihenda seinte ning põrandate ühenduskohad silikooniga. Nurkades ning ühenduskohtades kasutatakse silikooniga vuuki, sest see on elastne.

Miks on plaatimine kallis?

Kuigi vannitoad pole üldjuhul suured on selle plaatimistööd siiski üsna kulukad. Lisaks plaatide soetamisele tuleb teha kõik vajalikud eeltööd, kaitsta niiskuse ning auru eest, jms.

Kõikide plaatimistööde puhul tuleb plaate lõigata, et need seina ilusti sobiksid. Mida väiksem ruum, seda rohkem tuleb plaate lõigata. See on ajamahukas ja täpsust nõudev tegevus ja tuleb arvestada, et materjali kulub kindlasti rohkem kui on seinte ja põranda pindala kokku

Uue vannitoa plaatimine võtab vähem aega, sest seinad on siledad ning puhtad. Vannitoa renoveerimine on palju ajamahukam ja seetõttu ka kulukam. Kuna vanad seinad tuleb plaatimiseks ette valmistada, vajadusel lammutada, puhastada ning tasandada.

Plaatimisel tehtud vead ja seetõttu hilisemalt tekkivad niiskuskahjustused tulevad tihtipeale alles hilisemalt välja. Kahjuks peab sellisel juhul enamasti kogu seina või põranda välja vahetama ja see võib osutuda vägagi kulukaks. Seepärast on oluline leida töid teostama kogemuste ning erialaste teadmistega spetsialist.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge