+ Lisa oma töö      

Valgustusnõuded ja nende olulisus

10. jaanuar 2022 Hange.ee
Tagasi
valgustusnõuded, valgustussüsteem, valgustamine, valgustuslahendus, valgustid

Kui käsil on valgustussüsteemi paigaldamine või olemasoleva uuendamine, siis tasub oma teadmised ennist proovile panna. Kas tead kuidas mõjutab meid ebapiisav valgustus, mis ei vasta standarditele või millele peaks tööala valgustamise puhul tähelepanu pöörama? Kuidas säästa oma tervist, elektrienergiat, ja seeläbi ka raha? Nendest teemadest juba lähemalt allolevas artiklis. 

Kvaliteetse valgustuse olulisus

Milleks on tarvis pöörata valgustusele niivõrd suurt tähelepanu? Põhjus on lihtne — nimelt kui valgusprojekt on viletsasti lahendatud, siis võib see paraku inimese tööviljakust ja tervist oluliselt mõjuda. Et meie kliimas on lõviosa aastat töötundide vältel vaja tarvitada tehisvalgust, siis mängib selle kvaliteetne teostus suurt rolli.

On teada fakt, et nägemisorgani kaudu saame kätte ligi 9/10 välisest informatsioonist. Seega ei tasu alahinnata seda, mis mõju see mitte üksnes silmadele, vaid kogu kehale osutab. Nägemismeel on otseses koostöös ka kesknärvisüsteemiga. Viimane vastutab andmete lahkamise ja lahtimõtestamise eest, seega vilets ja ebapiisav valgustus ei kurna üksnes silmi, vaid ka närvisüsteemi. Selle tulemusel väheneb meie nägemisteravus, keskendumisvõime ja see suures ka töövõime.

Siinkohal on peavalu ja -pööritus, tasakaaluhäired ning silmade kipitus üsna harilikeks nähtuseks. Selliste vaeguste käes elamine esitab aga pikas perspektiivis tervisele tõsist ohtu sellal, kui õigete näitajatega valgusti suudaks probleemi lihtsalt ja kiirelt likvideerida. Kokkuvõttes pole raske tuletada, et selline variant ei ole kasulik mitte vaid töötaja tervisele, vaid ka tööandjale, sest tehtud töö pole efektiivne. Sageli aga ei küündi inimeste teadlikkuse tase probleemi lahendamise, ning tihtipeale isegi tuvastamiseni.

Töökoha nõuded

Mida rohkem on meie töölaudadel elektroonilisi kuvareid, seda delikaatsem teema on ka tööala valgustus. Nimelt peab siinkohal arvestama sellega, kuidas kõiki valgusallikaid tasakaalus tarbida — nii päevavalgust kui ka valgustitest ja kuvaritest tulevat tehisvalgust. 

Oluline on teada , et valgusprojekt baseeruks viimati väljastatud standarditel, kuna neid pidevalt uuendatakse. Standardites kasutatakse konkreetseid mõisted nagu näiteks nimetatakse lähiümbruseks ala, mis jääb tööala poole meetri ulatuses piiritlema. Ka varem on pööratud tähelepanu sellele, et see lähipiirkond peaks olema teatud valgustasemega, ent nüüd rõhutakse, et ka selle taha jääv taustavalgustus peab omama vähemalt kolmandikku lähiümbruse valgustasemest.

Nimelt varem ei pööratud niivõrd palju tähelepanu sellele, mis oli valgustustase ülejäänud vaateväljas. Küll aga mõjub pilgu viimine heledalt alalt pimedamasse alasse silmadele kurnavalt. Kuigi vaatevälja suunamine kuvarilt kaugusesse peaks mõjuma lõõgastavalt, siis ebapiisava tausta valgustamise puhul on sellel hoopis vastupidine efekt. Võrdluseks võib välja tuua, et kui enamasti on ruumides nõutav ühtlustegur 0,1, siis tööala ja selle läheduses jääb see 0,7 ja 0,4 ligi. 

Teine tähtis aspekt mida võiks meeles pidada, on seotus värvustemperatuuriga. Kindlasti ei soovitata töökohale asetada sooja kollakat valgustit, kuna sellel on uinutav mõju. Pigem võiks eelistada päevavalgusele sarnast külmemat valget, mille värvitemperatuur on esimesest kõrgem.  Loe ka: LED- või hõõgvalgusti?

Rääkides värvidest, siis võiks töökohtade juures välja tuua ka selle, et silma saab stimuleerida ka seinavärvi tonaalsustega, mängides näiteks hele-tumedustega. Kui ruum on ühtlaselt valgeks vehitud ja täiesti värvilage, siis ei aita see paraku palju ka vaimu ergutamisele kaasa.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Nõuded mujal

Avalikes ruumides on nõutav valgustiheduse arv vaateulatusse kuuluvatel seinapindadel harilikust 50 lux-ist kõrgem, kuni 75 luxi. Küll aga kohtame avalikes ruumides pigem rohkem seda, et alad on häirivalt ülevalgustatud. Siinkohal tuleb sisse ka selline nähtus nagu valgusräigus, mida võib sageli kohata ostukeskustes, kus valguslahendus võib külastajatele lausa silmipimestavalt mõjuda. Mida siis veel rääkida aga töötajatest, kes seal terve pika tööpäeva veedavad? Mõnel puhul võivad töötajad lausa jätta lüliti kinni selleks, et silmi säästa ja puhata.

Soovitame meeles pidada ka seda, et kui vajate oma ruumi videovalve paigaldamist, siis tuleks sellele mõelda juba valgusprojekti koostamise faasis. Nimelt valmistaks täbara olukorra see, kui kaamerast ei oleks ebapiisava valgustuse tõttu vajalikku informatsiooni võimalik välja lugeda. Eraldi nõuded on ettekirjutatud ka turvavalgustusele, millest saate lähemalt lugeda Siseministeeriumi poolt väljastatud turvavalgustuse määrusest. 

Kui räägime väliruumidest, siis seal peaks valgustus käivituma automaatselt. Samuti on oluline välja tuua, et hoonest väljas pole lubatud paigaldada elavhõbedalampe. Kui tegu on õppeasutuse välisvalgustusega peavad valgusallikad olema ka vandaalikindlad, ehk teatud löögikindlusastmega. Tegelikult on ettekirjutisi veel palju — see on ka põhjuseks, mis valgusprojekt tuleks eelkõige tellida asjatundjalt, kes oskaks projekti kooskõlastada seadusandlusega. 

Lisaks tasub teada, et valgusküllase ruumi saavutamise lähtekohast teete endale karuteene kui lasete laed tumedaks värvida. Nimelt ei aita tumedad laed valgust peegeldada, vaid vastupidiselt hoopis absorbeerivad seda endasse. Sellisel juhul peate tuba varustama veel lisa  valgusallikatega. Ka lagedele on kehtestatud kindlad parameetrid valgustiheduse ja ühtlusteguri osas, neid detaile saate uurida kas standarditest või eksperdilt.

Kuidas ja mille arvelt kokku hoida?

Levinud uskumuseks on see, et kaasaegsed ja uued valgustid on hinna poolest üsna soolase hinnaga. Seetõttu hoitakse ka raha kokku, tihtilugu inimeste tervise arvelt ning sugugi mitte elektrienergia osas. Tegelikkuses ei kõnele valgusti hind poeletil veel kõigest. Kuigi esialgne ühekordne investeering võib osutuda kõrgemaks, võite tunduvalt kokku hoida igakuistelt arvetelt, ning eelkõige hoida ka oma tervist.

Talupoja tarkus teab, et energia säästmiseks tuleb loomulikku valgust maksimaalses hulgas ära kasutada. Küll aga on ilmastik muutuv ja meie kliimas pole valgusküllast aega kuigi palju. Selleks ja ka energia kui tervise säästmiseks arendatakse välja üha enam automatiseeritud andureid, mis valgustaset vastavalt vajadusele korrigeerivad. Nüüdisaegne tehnoloogia saab aru sellest, kas inimene viibib ruumis ja milline on loomuliku valguse hulk toas ning vastavalt sellele muudetakse tehisvalguse taset. Selline intelligentne valgusjuhtimis- ja hämardussüsteem aitab kokku hoida energiat, ent samal ajal võtab arvesse ka inimese vajadusi vastavalt tegevusele.

Loe ka: Valgusti valimine: levinud vead

Kokkuvõte

Selline pealtnäha lihtne asi nagu ruumi valguslahendus mõjutab otseselt inimese töövõimet. Niiruumi ala- kui ka ülevalgustatus teevad karuteenele nii töötajale kui tööandjale. Liiga kontrastsed erinevused toa valgustasemetes ei mõju kurnavalt mitte vaid silmadele, vaid kogu kehale. Selleks tasubki eelnevalt tutvuda ja seejärel juhinduda Euroopa Liidu standardite näitarvudest.

Kui valguslahendus on kvaliteetselt teostatud on parem ka meie nägemise teravus, produktiivsus-, keskendumis- ja reageerimisvõime. Lõppsõnana soovitame valgusprojekti jätta valgustusspetsialistide ja elektriprojekteerijate koostada, kellel on ka tööks vajalikud teadmised ja kogemused.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge