+ Lisa oma töö      

Väike- ja minimajade vundament

03. detsember 2021 Hange.ee
Tagasi
Väike maja vundament, minimaja vundament, postvundament, plaatvundament

Üldiselt peetakse optimaalseks ehitusperioodiks Eesti ja põhjakliimas märtsi keskpaika kuni novembri lõpuni. Peamised põhjused selleks on külm ja niiskus, mis raskendavad välitingimustes näiteks pinnasetöid kuid ka krohvimis- ja värvimistöid. Kui Sul on plaanis ehitada endale mini- või väikemaja siis enamasti saab seda teha ka talvisel perioodil. Öeldakse, et talvel läheb vundamendi ehitus keskmiselt 10-15% kallimaks, sest pinnas on vaja eemaldada, soojendada ning kuivendada. Väikemaja vundamendi rajamine on reeglina soodsam kui keskmise või suure eramaja alus.

90. alguse saanud liikumine nimega downshifting tähendab suurema maja või linnakorteri väljavahetamist suurlinnadest eemal oleva väikemaja vastu. Hoolimata pisikese maja suurusest on selles olemas kõik vajalik ja hästi läbimõeldud lahendused panipaikadeks ning ruumi kokkuhoiuks. Viimase 2 aasta jooksul on saanud selgeks, et palju tööd saab teha ka kodukontoris ning üha rohkem on hakatud ka seda võimalust kasutama.

Minimaja on kuni 20 m2 suurust ja 5m kõrgust ehitist, mis on üsna tihti ka teisaldatav. Enamasti kasutatakse seda näiteks kodukontorina linnast eemal, külalistemajana, suvekoduna, harvem ka aastaringseks elamiseks. Minimaja rajamiseks pole vaja ehitusluba ega teatist.

Väikemaja on kuni 60m2 suurune hoone, mille ehituseks pole küll vaja ehitusluba, kuid tuleb esitada ehitusteatis ning kasutusluba. Moodne väikemaja on enamasti hästi soojustatud ja lahendatud nii nutikalt, et sobib aastaringseks elamiseks. Eestis on väga palju suurepäraseid mini- ja väikemajade lahendusi, mille hinnad algavad 20 000eur. Nii väike- kui ka minimaja rajamisel peab järgima kohaliku piirkonna nõudeid – näiteks miljööväärtust, stiili, muinsuskaitse nõudeid erandjuhtudel, jms. Loe ka: Mida jälgida minimaja rajamisel?

Minimaja vundament

Minimajale sobivad hästi vundamendiks isegi lihtne liiva- ja killustikupadi, postvundament, valatud betoon ning plaatvundament. Väikese maja vundamendi ehitamine ei ole ka kuigi ajamahukas. Nii ongi just praegu viimane aeg see valmis teha, enne kui tulevad püsivad miinuskraadid ning maa külmub ära. Majale valitud vundament sõltub nii  maja kaalust ehk suurusest ning materjalidest. Näiteks kivikatus ning kivifassaad kaalub kordades rohkem kui lihtne puitfassaad ning plekk-katus. Loe ka: Millist vundamenti valida?

Liivapadi

Minimaja, mis tuuakse tehases lihtsalt kohale, sobib ideaalselt ka liivapadi. Tuleb vaid hoolitseda selle eest, et pind oleks ühtlane. Põõsad ning muu taimestik tuleks eemaldada. Seejärel tasanda pind näiteks kopa abil ühtlaseks, piisab paariks tunniks masina rentimisest.

Aluspind tuleks koorida, et tagada ühtlane liikumatu pind. Selle peale saab juba kallata killustiku, kruusa ning seejärel liiva. Liivapadjale sobib vaid kerge kaaluga mini- või väikemaja. Ei sobi vajuvale või ebastabiilsele pinnasele.

Betoon

Minimaja saab asetada ka lihtsalt betoonplokkidele, mis on kindlalt paigas. Väikemaja puhul, mis tuuakse krundile kohale näiteks moodulitena, tuleb betoon kindlalt maasse kaevata ning liivaga kindlustada.

Tänapäeval on võimalik tellida moodulmaja ka juba vundamendiga koos. Tehases valatud ja selle peale ehitatud moodulmaja on vastupidav ning sobib isegi ebakindla pinnase peale või raskesti ligipääsetavatesse kohtadesse.

Väiksema hoone puhul on võimalik valada lihtne monoliitne vundament. See ei sobi suurte majade vundamendiks, sest kipub kergesti pragunema pinnase liikumise tõttu. Sellisel juhul pead hoolitsema, et ääred oleksid kindlustatud sarnaselt lintvundamendile.

Arvesta, et madalad temperatuurid aeglustavad betooni kuivamist ja miinuskraadid tähendavad, et betoon vajab kivistumiseks velgi rohkem aega. Minimaja saab miinuskraadide puhul asetada vundamendile alles nädal või paar hiljem.

Betoon kannatab keskmist raskust. Sobib nii mini- kui väikemajale. Üldjuhul ei sobi väga ebastabiilsele pinnasele, näiteks soises piirkonnas.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Postvundament

Postvundamendi rajamine on kiire ning soodne lahendus. See sobib väga paljudele kerghoonetele ja sealhulgas ka mini- ning väikemajadele.

Vundamendi postid on enamasti 70-100cm. Oluline on kaevata postid piisavalt sügavale, et vältida külmakerget. Eesti kliimas on väga muutlik temperatuur ning lisaks palju niiskust. Enamasti piisab, kui posti põhja ja ümber lisada killustikku ning tihendamiseks liiva. See peaks hoidma külmakerke eest.

  • Eemalda kasvupinnas ja asenda liivaga;
  • Kaeva postidele piisava sammuga augud, postide vahed ei tohiks olla rohkem kui 2m;
  • Täienda augu põhi liiva ja kruusaga. Kui tegemist on liigniiske või vajuva pinnasega, tuleks aukude põhjad betoneerida;
  • Postid peavad ulatuma maasse vähemalt 60-70cm;
  • Seejärel asetatakse postidele metallist alusraam koos ankrutega;
  • Enne betoonivalu kontrolli mõõdud üle;
  • Seejärel betoneeritakse alusraam. See tekitab vajaliku ühtlase vundamendi tulevasele minimajale;
  • Betooni tugevdamiseks kastetakse seda kivistumise ajal. Külmakraadidega talvisel perioodil kuivab betoon aeglasemalt, kuid muutub seeläbi tugevamaks.

Postvundament sobib minimajadele ning keskmises suuruses väikemajadele. Kasutatakse ka näiteks moodulmajade ning palkmajade puhul. Postvundamendi eeliseks on, et see on tuulduv ning ei vaja lisasoojustust nagu näiteks lintvundament.

Ei sobi vajuvale või ebastabiilsele pinnasele. Kandevõime peaks eelnevalt välja arvutama, et saada õige postide arv ning samm. Ei sobi rasketele hoonetele. Kui postid on paigaldatud liiga madalale, siis võivad külmumisega kerkida ning betoonis mõrasid tekitada. Postvundamendi kohta saab lähemalt lugeda siit.

Väike maja vundament, minimaja vundament, postvundament, plaatvundament
Postvundamendil minimaja

Plaatvundament

Üldjuhul sobivad mini- ja väikemajadele eelnevad vundamentide lahendused. Plaatvundamenti tasuks kaaluda, kui tegemist on väga soise ning liikuva pinnasega.  See talub suuri raskusi ja on stabiilne, mistõttu sobib hoonetele, mille ehitamisel on kasutatud kivimaterjali. Plaatvundamendi rajamine toimub väga kiiresti, kuid vajab head ligipääsetavust krundile.

Plaatvundament rajatakse kooritud ja tasandatud pinnale. Kasutatakse L-plokke, mis tagavad piisava soojustuse. Plokid ühendatakse omavahel spetsiaalsete liiteklambritega.

Erinevalt teistest vundamentidest toimib plaatvundament tõmbejõul, mis mõjub plaadi servades. See tähendab, et plaatvundamendi nõrgim osa on selle kõige nõrgem liiteklamber. Kui klambrid on valesti armeeritud, hakkavad plaadid üles painduma. Plaatvundamendi hind kujuneb kõrgemaks võrreldes teist artiklis käsitletud vundamenditüüpidega. Lisaks vajab selle paigaldamine eriteadmisi ning kogemust. Loe ka: Plaatvundament ABC ja Kui palju maksab plaatvundament?

Kokkuvõtteks

Kergemale minimajale sobib kasutada lihtne killustikupadi. Keskmise suuruse ja raskematele väikemajadele on soovitav valada vundament betoonist, ehitada postvundament või paigaldada betoonplokid. Suurem ning raskem väikemaja, eriti kui tegemist on väga niiske pinnasega on mõistlik asetada või ehitada plaatvundamendile. Talvel ehitades on oluline pöörata tähelepanu külmunud pinnasele, mis kevadel hakkab sulama ja liikuma. Seetõttu tuleb külmunud pinnas eemaldada ning asendada kuiva liiva ja killustikuga. Parima tulemuse saavutamiseks konsulteeri kindlasti spetsialistiga, et leida omale sobivaim ning optimaalseim lahendus.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge