+ Lisa oma töö      

Umbrohutõrje: Lihtsad nipid umbrohust vabanemiseks

14. juuni 2023 Hange.ee
Tagasi
umbrohutõrje, umbrohu eemaldamine, millega eemaldada umbrohtu, kuidas umbrohust vabaneda, rohimine, kõplamine, juurimine

Umbrohuvaba aed on ilmselt iga aiapidaja unistus, kuid selle saavutamiseks näha üsna palju vaeva. Isegi kui suur umbrohu eemaldustöö on tehtud peab arvestama sellega, et soovimatud külalised naasevad ühel hetkel aeda ja kogu võitlusega tuleb uuesti alust teha.  Selleks, et rohimine oleks võimalikult stressivaba ja aed saaks olla koht, kus keskendutakse kaunitele lilledele ja köögiviljadele, on tegelikult olemas mõned lihtsad nipid, mida iga aiapidaja peaks järgima.

Õpi eristama ühe- ja mitmeaastaseid umbrohtusid

Esimese asjana enne rohimistöödega alustamist tuleks tundma õppida oma aias enim levinud umbrohutaimi. Seda seepärast, et ühe- ja mitme aastased taimed paljunevad erinevalt ja nendest lõplikult vabanemiseks on vaja kasutada erinevaid metoodikaid.

Kuna üheaastased taimed paljunevad seemnete abil on nende puhul eelkõige vaja mõelda, kuidas takistada seemnete levikut ja nende võimalusi idaneda. Mitmeaastaste taimede tõrjumiseks on lisaks seemnetele vaja mullast kätte saada ka nende juured ja risoomid. 

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Juuri umbrohud välja

Istutusala rajades või peenrale uusi taimi istutades on oluline mullast eelnevalt eemaldada kõik umbrohujuured ja -risoomid. Kui kasvuperioodil märkad, et mõni vastupidavam taim on siiski veel elus tuleb protsessi korrata. Nii saad takistada mitmeaastaste umbrohtude arenemist.

umbrohutõrje, umbrohu eemaldamine, millega eemaldada umbrohtu, kuidas umbrohust vabaneda, rohimine, kõplamine, juurimine
Järjepidevus ja ennetamine on võtmetegurid, et vältida umbrohu taasteket tulevikus.

Arvesta, et mida vanem ja suurem on tõrjutav taim, seda võimsam ja sügavamale ulatuv on ka tema juurestik. Seega on oluline, et tegeleksid mulla puhastamisega võimalikult varakult, kuna nii on vähemalt värskelt kasvu alustanud umbrohud veel lihtsasti eemaldatavad.

Selleks, et töö oleks võimalikult edukas ja juured täies ulatuses kätte saaks peab muld olema parajalt niiske. Lisaks peaks kasutama sobivaid tööriistu, nagu näiteks mullahark ja -kahvel, mis juuri läbi ei lõika. Välja juuritud umbrohud on väga oluline kokku koguda ja ladestada kohta, kus nende potentsiaalne taastärkamine ei valmista probleeme.

Kasuta kõblast

Üheaastaste umbrohtude peenralt tõrjumiseks on väga tõhus meetod kõplamine. Enne tööga alustamist tuleb hoolikalt üle vaadata istutusala ning vajadusel eemaldada mitmeaastased umbrohud enne kõplamist. Vastasel juhul tuleb rohimistööd ilmselt üsna pea korrata.

kõplamine, umbrohutõrje, umbrohu eemaldamine, millega eemaldada umbrohtu, kuidas umbrohust vabaneda
Kõpla abil umbrohu eemaldamine on efektiivne meetod, mis võimaldab eemaldada üheaastased umbrohud juurteni.

Kõplamisel on oluline silmas pidada, et seda tuleks teha siis, kui umbrohi on veel väike ja tööks tuleb valida kuiv ja päikesepaisteline ilm. Nii tagatakse, et maha jäävad taimealged hävivad üsna ruttu kuumuse ja kuivuse toimel.

Kurna umbrohutaim ära

Kui sul tuleb võidelda mõne vastupidava umbrohuga, mille juuri pole võimalik täielikult kätte saada või kui kaevetööd püsitaime läheduses oleksid taimele kahjulikud, on hea lahendus umbrohu ära kurnamine. Selleks lõika kogu taime roheline osa maha ja nii kui märkad, et ta on uuesti pead tõstnud korda tegevust. Suure tõenäosusega peab ta niiviisi lõpuks alla andma, kuna fotosünteesiks vajalikku rohelist osa taimel kasvatada ei lasta. Kui soovimatud umbrohud on võimust võtnud mõne murusse istutatud puu või põõsa ümber on enamasti abiks regulaarne trimmerdamine, mis samuti taime lõpuks ära kurnab.

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Kasuta kuumust

Igas aias on kohti kus rohimine on eriti tülikas, sest umbrohujuuri on pea võimatu kätte saada ja võimalikke imepeeneid pragusid, kuhu umbrohu taimed oma seemneid saavad külvata on seejuures palju. Selliseks kohtadeks on näiteks aiateed, kiviterrassid, aiaääred jne.

gaasipõletiga umbrohutõrje, kivide vahelt umbrohu eemaldamine, tänavakivid, kuumaga umbrohu eemaldamine, umbrohu põletamine
Gaasipõleti abil umbrohu eemaldamine.

Kuna nendes paikades ei kasva aga ühtegi kultuurtaime on siinkohal parimaks lahenduseks umbrohtude vastu kuumuse kasutamine. Üks variant on tõrjutava ala kallat üle keeva veega. Suure pinna puhul on selline lahendus küllaltki aeganõudev ja kivipinnal võib kuum vesi kergesti töö teostaja jalgele pritsida. Seega on oluliselt lihtsam ja kiirem lahendus sellistes kohtades umbrohu tõrjumiseks kasutada gaasipõletit.

Loe ka: 10 põhjust, miks umbrohust vabanemiseks palgata spetsialist

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge