+ Lisa oma töö      

Taimekaitsevahendite ABC

27. juuni 2022 Hange.ee
Tagasi
taimekaitsevahendid, taimekaitsevahendite pealekandmine, kahjuritõrje, taimekaitse, taimede pritsimine

Taimekaitsevahendeid kasutatakse peamiselt, et vabaneda kahjuritest. Eesti suvi on lühike ja maksimaalse tulemuse saavutamiseks kasutatakse tihtipeale kunstväetist, et võimendada viljade valmimist. Paratamatult on taimedel vaenlasi – haigused, närilised, putukad, seened ja parasiittaimed. Et tagada parim tulemus, tuleb nii põllumehel kui ka eratarbijal leida optimaalsed lahendused, et vabaneda kahjuritest.

Kasuta ettevaatlikult!

Mahetoit ja roheline põllumajandus on leidnud üha kasvavat kõlapinda. Sellel on põhjus, sest poest leitav toit on enamasti kasvatatud väetiste ja mürkide peal. Kuigi taimekaitsevahendid ja lisaained ei ole tingimata kahjulikud inimese kehale, kaasnevad nende kasutusega teatud riskid nii loodusele kui ka tervisele.

  • Uuri kindlasti taimekaitsevahendite puhul ka koostoimet! Teatud ainete ühinemine, näiteks glüfosaat, võimendab mürgiste ainete toimet isegi kuni 200 korda.
  • Taimekaitsejäägid võivad põhjustada ulatuslikke terviseprobleeme: seedehäired, diabeet, luude hõrenemine, põletikud kehas, kasvajad ja vähk. Eriti vastuvõtlikud on puuduliku immuunsüsteemiga inimesed, näiteks vanurid ja allergikud. Samuti on rohkem vastuvõtlikud lapsed ja väikese kehakaaluga inimesed.
  • Järgi alati juhiseid, ära kunagi ületa soovitatud koguseid!
  • Taimekaitsevahendite jääke ei tohiks panna komposti, vaid need tuleb panna tavalisse segaprügi konteinerisse. Looduslikud vahendid võib panna ka komposti.
  • Kaitsevahendeid pritsi vaid tuulevaiksel ajal. Võimalusel väldi mürkainete kasutamist õitsemise ja tolmendamise ajal. Enamikke kaitsevahendeid on soovitatav kasutada vaid varakevadel või hilissügisel. Nii ei häiri need looduse loomulikku ringlust ja elutegevust.

taimede pritsimine, taimekaitsevahend, taimekaitsevahendite pealekandmine, kahjuritõrje, taimekaitse
Taimekaitsevahendite kandmisel taimedele peaks selleks kasutama kemikaalikindlaid kindaid, peakatet ja vajadusel ka kaitseriietust ning hingamisteede kaitsevahendit.

Kindlasti tuleb kasutada kõiki vahendeid vaid selleks ettenähtud eesmärgil ja järgides täpselt juhiseid. Osade vahendite puhul tohib vilju süüa alles vähemalt seitsme päeva möödudes. Mõningaid vahendeid ei tohi üldse kasutada näiteks õitsemise ajal, et tolmendavaid mesilasi mitte kahjustada.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Taimekaitsevahendid

Taimekaitsevahendeid on mitmeid ja erinevate toimeainetega. Toome välja peamised, mida saab Eestis kasutada tavatarbija.

Närilised – rotid ja hiired armastavad süüa vilja, aga ka köögivilju ning võimalusel isegi liha. Närilistest vabanetakse kasutades hiirelõkse või rotimürki. Mürgitamisel on oht, et surnud loomad jäävad loodusesse ja süüakse ära. See aga soodustab mürgi ringlemist keskkonnas. Mürk võib sattuda söödavatele viljadele või isegi tarbevee sisse.

Roheline seep on looduslik taimekaitsevahend, mida pritsitakse viljadele ja iluaeda, et vabaneda lehetäidest. Siiski tohib vilju – õunad, tomatid, maasikad jne – süüa alles vähemalt seitse päeva pärast pritsimist. Seep on efektiivne, kuid võib häirida lehetäi loodusliku vaenlase lepatriinu elutegevust.

Muud kahjuritõrjevahendid – järgi alati juhiseid, putukate tõrjevahendid on efektiivsed kuid sisaldavad tihti mürgiseid aineid, mis jäävad keskkonda – tuppa, kasvuhoonesse, aeda. Ära kunagi ületa soovitatud koguseid ega kasuta vahendeid paljaste kätega! Mürkained imenduvad ka läbi naha ja isegi sissehingamisel.

Tüvevalgendi – kantakse viljapuudele ning see kaitseb tüve päikesepõletuse, lõhenemise ja kahjurite eest. Sisaldab raudsulfaati, mis hävitab kahjurid ja munad. Hoiab ära ka vetikate ja sambliku tekke tüvel. Valgendi jäetakse puule ja seda ei pesta maha. Valgendatakse varakevadel või sügisel enne lume tulekut.

Tüve välgendamine, Taimekaitsevahendid, Taimekaitsevahendite pealekandmine, kahjuritõrje
Viljapuude tüvesid valgendatakse varakevadel või sügisel enne lume tulekut.

Raudsulfaat – sobib väga hästi seenhaiguste ja sambla tõrjeks. Võimendab taimede vastupanuvõimet kõikidele seentele ja seenhaigustele. Raudsulfaati pritsitakse viljapuudele ja tüvele ning see hävitab näiteks mädaniku, marjapõletiku, roosirooste jms. Raudsulfaati kasutatakse vaid varakevadel või hilissügisel. Kindlasti ei tohi pritsida õitsemise või viljade valmimise ja tarbimise ajal. Raudsulfaat on aine, mis tugevdab muru ning muudab selle rohelisemaks, sest hävitab samblad ja sambliku, mis tihtipeale muru välja tõrjuvad. Inimesele on raudsulfaat mürgine. Selle kasutamisel tuleb kasutada kaitsevahendeid ja jäägid tuleb viia kahjulike jäätmete kogumispunkti. Kindlasti ei tohi raudsulfaati valada kanalisatsiooni või veekogudesse. Samuti ei tohiks seda kasutada põua või vihmaperioodi ajal.

Väävel – looduslik element, mis hävitab haigused. Kasutatakse näiteks kasvuhoones enne istutamist. Pärast kasutamist tuleb ruumid tuulutada ja taimed võib istutada alles vähemalt kaks päeva pärast väävli kasutamist.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Mida teada?

Üldiselt on taimekaitsevahendite kasutus nii Euroopas kui ka Eestis ulatuslikult reguleeritud. Peamiselt on piiratud glüfosaadi kasutus, mis hävitab umbrohtu, kuid jätab viljadele jääkaineid.

Taimekaitsevahendite kasutamine valel ajal või liigselt võib tekitada lisaks ülaltoodud näidetele silmade ärritust, hingamisteede häireid, löövet ja palavikku. Sümptomite puhul tuleks kohe pöörduda arsti poole.

Enne tarbimist pese poest ostetud puu- ja köögiviljad põhjalikult. Võimalusel leota näiteks kurki ja tomatit soolvees. See vähendab mürkide jääke isegi kuni 30% võrra. Võimalusel tarbi vaid mahetoodangut või kasvata toiduained ise. Nii väldid ja ennetad võimalikke tervisehäireid. Enne taimekaitsevahendite ostmist tee endale selgeks, millised vahendid kuhu sobivad ja kuidas neid kasutada või palka spetsialist, kes tagab kvaliteetse tulemuse ja teeb seda turvaliselt.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge