+ Lisa oma töö      

Taimede toestamine koduaias ABC

17. aprill 2023 Hange.ee
Tagasi
taime toestamine, taimede toestamine, tugi taimele, kuidas toestada taimi

Kevade algusega on taas saabunud aiandushooaeg ja varsti on koduõued kaetud lopsaka taimestikuga. Selleks, et aias kasvavad puud, põõsad ja lilled säilitaksid oma ilu ka pärast esimest tormi- või vihmasadu ning kaunistaksid endiselt majaümbrust, on oluline juba kevade alguses mõelda toestuse paigaldamisele. Tugede paigaldamisega ei tohiks viivitada ning neid võiks asetada pigem varem kui hiljem. Samuti tasub juba uute taimede istutamisel lisada neile vajalik toestus.

Miks taimi peab toestama?

Paljude taimede varred ei ole piisavalt tugevad, et taluda lisaraskust, mis kaasneb lopsaka õitsemise ja viljumisega. Ehkki alguses võib tunduda, et nad saavad hakkama, võib isegi kerge tuul või intensiivne vihmasadu varred maapinnale suruda. Sellisel juhul ei suuda taim enam püsti tõusta ja sagedasti lõhuvad taime maapinnal lebamine kaunid õied või marjad, mis põõsal kasvavad. Seetõttu on oluline paigaldada toed sellistele taimedele juba kasvuperioodi alguses. Nii jääb tugi kenasti taime lehestiku varju, kui ta sellest läbi kasvab.

taime toestamine, taimede toestamine, tugi taimele, kuidas toestada taimi
Kui taime tüvi on peenike, siis on kindlasti vaja istik toestada.

Teine taimede rühm koosneb puudest ja põõsastest, mille maapealne osa on väga tugev ja suudab ilma probleemideta taime püsti hoida, kuid millel puudub väljaarenenud tugev juurestik. Sellised taimed on noored puude ja põõsaste istikud. Neile tuleb istutamise ajal koheselt lisada vajalik toestus ja hoida seda seni, kuni taim on korralikult juurdunud, vastasel juhul võib esimene tugev tuul taime viltu vajutada. Tugede valik tuleb teha vastavalt taime kasvukujule ja sellele, kas tegemist on paljasjuurse või mullapalliga istikuga.

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Kolmanda põhjusena võib taimede toestamisel välja tuua nende kasvu iseloomustava asjaolu, milleks on ronimine. Ronitaimedel on selleks tarbeks välja kujunenud spetsiaalsed kinnitusviisid toele, ning  seega eraldi tugedele kinnitamist nad ei vaja.

Neljas põhjus, miks taimi toestatakse, ei tulene niivõrd nende vajadustest, vaid pigem inimeste soovist kujundada taime võra endale meeldivamaks. Näiteks võib puude võrasid kujundada palmettidena, mis tähendab, et nende võra on lapik ja seega ka kompaktsem, hõlmates vaid kitsa riba aia ääres.

taime toestamine, taimede toestamine, tugi taimele, kuidas toestada taimi, taime tugi
Paljude taimede varred ei ole piisavalt tugevad, et taluda lisaraskust, mis kaasneb viljumisega. Seetõttu tuleb sellised taimed toestada.

Suurte õitega taimede toestamine

Mitmed suurte õitega taimed, nagu pojengid, hortensiad, kõrgekasvulised sügisastri sordid jms vajavad toestamist. Sellised taimed on püstise kasvukujuga ja kasvavad seejuures enamasti küllaltki kõrgeks. Kuigi nende varred on tihti piisavalt tugevad, et hoida üleval taime selle kasvamise ajal, siis hiljemalt õitsemise ajaks on taime enda raskus muutunud liiga suureks, et vart püsti hoida. Longu vajumisele aitavad kõvasti kaasa ka tuulised ja sajused ilmad.

Selliste taimede kasvatamisel koduaias on mõttekas neile juba kevadel paigaldada sobivas mõõdus ringikujulised toed. Varane paigaldamine on mõttekas seetõttu, et nii varjab taim selle kasvades pea täielikult. Samuti tekib hilisemal toestamisel oht lilli vigastada.

taime toestamine, taimede toestamine, tugi taimele, kuidas toestada taimi, taime tugi
Suureõielisi ja kõrgekasvulisi püsililli tuleb toestada enne kui nad jõuavad lamanduda.

Noorte puude toestamine

Noored puud tuleb kohe kasvukohale istutades hoolikalt toestada, et tagada nende sirgelt kasvamine. Oluline on see ka sellepärast, et noore puu juured on veel õrnad ja igasugune puu liikumine võib need katki rebida. See omakorda pikendab juurdumise protsessi ning annab tunda ka taime kasvukiiruses. Toed tuleb noorele puule jätta vähemalt paariks aastaks, kuni selle juurestik on muutunud piisavalt tugevaks.

Kui tegemist on paljasjuurse istikuga, siis sellise puu toestamiseks paigutatakse tema kõrvale üks puidust või plastikust post. Eelistada tuleks puidust tugesid, kuna nöör, millega puu posti külge seotakse püsib sellisel juhul kindlamini paigal. Konteineristikute istutamisel paigaldatakse mõlemale poole mullapalli vähemalt kaks tugiteivast, mille vahele nööride abil puu fikseeritakse. Oluline on nööri või kinnitussidemete paigaldamisel puu tüve ümber jälgida, et need ei oleks liiga tihedalt ümber koore, ning paar korda aastas võiks neid kontrollida ja vajadusel järgi lasta.

puude toestamine, puu tugi, istikute toestamine, taime toestamine, taimede toestamine, tugi taimele, kuidas toestada taimi, taime tugi
Pärast puu istutamist tuleb paigaldada istikule toestus ja siduda see pehme materjaliga, mis ei sooni tüve.

Kui noor puu istutatakse aeda plaaniga võra lapikuks kujundada, siis istutatakse see liinile, kus kahe posti vahele on paigaldatud tugitraadid. Nii on võimalik puu oksad omakorda soovitud kasvukuju saavutamiseks traatidele siduda. Selline ettevõtmine on siiski küllaltki keeruline ja võib vajada õnnestumiseks kogenud aedniku abi.

Ronitaimede toestamine

Ronitaimed, nagu näiteks roniroosid, elulõng, metsviinapuu jt vajavad kõrgeid struktuure, mis taime toetavad ja võimaldavad neil kasvada kõrgusesse. Selliste taimede toestamiseks sobivad kõiksugused taimeredelid ja -kaared, samuti võib vabalt suunata nad ronima ka mõnele maja ümbruses paiknevale olemasolevale objektile. Kui maja ümbruses ei ole veel pergolat, kuid plaanitakse aeda ilmestada liaanidega, siis võib kaaluda ka ühe sellise lisamist koduõue. Nimelt sobivad need muuhulgas väga hästi toetama ronitaimi.

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Marjapõõsaste toestamine

Marjapõõsad püsivad enamasti üsna hästi püsti ilma tugedeta, kui taim on korralikult hooldatud, lõigatud, väetatud ja kastetud. Siiski võib juhtuda, et mõnel eriti saagirohkel aastal ei suuda põõsa oksad saagi raskust kanda. Kui soovid selliseid olukordasid vältida, siis tasub marjapõõsaste ümber ehitada näiteks puidus nelinurksed raamid, või paigaldada metallist ümarad toed. 

Kindlasti tuleb aias toestada ka kõrgekasvulised vaarikad, kuna hiljemalt marjade valmimise ajal ei suuda nad enam oma raskust kanda. Selleks on kõige mõistlikum juba taimede istutamise ajal peenrale paigaldada mõne meetrise vahega tugipostid, mille vahele saab erinevatele kõrgustele siduda tugeva nööri või traadid, mis tulevikus hakkavad taimi toestama.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge