+ Lisa oma töö      

Suvila ümberehitamine eramuks - mida peaks teadma?

01. september 2022 Hange.ee
Tagasi
suvila ümberehitamine, maamaja renoveerimine, vana hoone renoveerimine, ümberehitamine elamuks

Linnast maale kolimine on aasta-aastalt muutunud ühe populaarsemaks ja seda suuresti just noorte perede seas. Seetõttu on muutunud populaarseks vanade maamajade renoveerimine ja suvilate ümberehitamine aastaringseks elamiseks. Enne kui ehitustöödega alustada tuleb aga teha korralik eeltöö, sest ainult suvehooajaks mõeldud hoone ümber ehitamine võib kaasa tuua ootamatult suuri kulutusi.

Eeltöö

Tõsiasi on see, et kõiki suvilaid pole võimalik eramuks ehitada. Kergehitisena tehtud hoonet ei ole võimalik ilma arhitekti poole pöördumata kohe eramuks teha. Sellised hooned on lihtsad struktuurid, mis pakuvad peavarju ja kaitset sademete eest. Enamasti puuduvad kergehitisena loodud hoonetel nii mõnedki vajalikud mugavused ja hüved (nt kanalisatsioon) ning sellise hoone ümberehitus nõuab aega. Tõenäoliselt on kergem hoone lammutada ja ehitada asemele kõikide mugavustega hoone, milles on võimalik aastaringselt sees elada.

On ka selliseid nõukogude ajal ehitatud suvilaid, mis on valminud korralike projektide abil ja mille muutmine korralikuks elumajaks on lihtsam. Igal juhul peaks laskma asjatundjal suvila või maamaja üle vaadata, et nad annaksid nõu, kas ja mida edasi teha.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Enne suvila ostmist või selle ümber tegema hakkamist tuleks mõelda, kas suvila on ikka see, mida tahetakse. Äkki on maamaja parem lahendus? Siis saaks osta detail- või elementmaja või hoone ise täiesti nullist üles ehitada. Kui aga suvila on südamelähedane ja tahetakse just seal elada, siis tuleb arvestada, et hilisema müügi korral ei pruugi ehituseks kulunud raha tagasi saada.

Suvila ümberehitus on vaja kooskõlastada kohaliku omavalitsuse ja naabritega. Samuti tuleks kogu dokumentatsioon kohe korda teha. Ümberehitusega muudetakse oluliselt maja olemust ja struktuuri ning see toob kaasa bürokraatia. Kui dokumente kohe korda ei tehta, siis võib see hiljem olla kallim ja keerulisem. Eramule on esitatud rohkem nõudeid kui suvilale: korralik kanalisatsioon ja veevarustus, tagatud peab olema tuleohutus ning jäätmete äraveoks peab olema sõlmitud leping.

suvila ümberehitamine, maamaja renoveerimine, vana hoone renoveerimine, ümberehitamine elamuks
Nii vana maamaja renoveerimine kui ka suvila ümberehitamine võib osutuda oodatust suureks tööks.

Soojustus

Vanad suvilad nõuavad ümberehitamisel palju tööd, et seal oleks võimalik aastaringselt elada. Ehitusel võib ette tulla ootamatusi, mis ehituseelarvet suurendavad või selle lõhki löövad. Suvilad on enamasti vaid tavalised puitkarkasshooned. See tähendab, et neil ei ole soojusisolatsiooni ja need pole õhutihedad. Korraliku eramu saamiseks on vaja asendada suvila sisemised ja välised viimistluskihid ning täiendada konstruktsiooni soojusisolatsiooni, auru- ja tuuletõkkega.

Vana suvila ehitusel tulebki kõige enam mõelda selle soojustamise peale. Eesti kliimas on raske ilma soojustuseta hakkama saada. Suvila või uue maja soojustamine on üsna samas hinnaklassis. Erandiks on juhud, kui vana hoone seinad on korralikult säilinud, sest siis on võimalik soojustus paigaldada vana hoone peale. Lisaks tuleb täiendada ka katuse ja pööningu soojustust.

Põranda soojustamine nõuab tihti rohkem tööd. Pool sajandit tagasi ei soojustatud põrandaid, vaid kasutati lihtsalt vaipkatteid põrandalaudade peal. Kui nüüd vana maja põrandat soojustama hakata, siis tuleb põrand täielikult üles võtta. Sellisel juhul tuleb paigaldada ka uus põrandakattematerjal.

Akende ja uste vahetus on samuti mõistlik. Vanade majade aknad ja uksed on tavaliselt lihtsad puidust elemendid, mille eesmärk on pakkuda privaatsust. Kui soovitakse majas aastaringselt sees elada, siis peaks uksed ja aknad tänapäevaste lahenduste vastu välja vahetama. Populaarne ja võrdlemisi soodne valik on kolmekordsete klaasidega PVC-aknad, mis hoiavad sooja sees ja külma eemal. Teisest küljest ei ole PVC aknad maamajal esteetiliselt kuigi ilusad. Uus uks võib jätkuvalt olla puidust, kuid tänapäevased lahendused on vastupidavamad ja soojakindlamad.

suvila soojustamine, soojustus, soojustustööd, maamaja soojustamine, suvila ümberehitamine, maamaja renoveerimine, vana hoone renoveerimine, ümberehitamine elamuks
Maja soojustamine on tänapäeval mitmeid erinevaid variante. Nii suvila kui ka uue maja soojustamine on reeglina üsna samas hinnaklassis.

Veevärk

Väga vanadel suvilatel ei pruugi majas olla veesüsteemi, kanalisatsiooni ja kraanist ei pruugi tulla vett. Need ei olnud vanasti maja ehitamisel olulised. Pigem rajati kogukonna peale kaev, kust sai taimede kastmiseks vajalikku vett ja häda tegemiseks kasutati välikäimlat. Tol ajal olid suvilad samm edasi garaažist või kuurist, kus sees ei elatud. Sellisel elul pole iseenesest viga midagi, kuid tänapäevaste mugavustega üles kasvades soovitakse neid ka oma koju. Sellisele suvilale veesüsteemi paigaldamine nõuab palju aega ja vaeva, kuid selle paigaldamine on oluline.

On ka suvilaid, mis pole nii algelised ja mis ehitati plaaniga seal suvel mõned nädalad või kuud sees elada. Sellisel juhul on kanalisatsioon majas või piirkonnas juba olemas, üle jääb vaid süsteemi kontrollimine ja vajadusel korrastamine. Kõik füüsiline kulub aja jooksul, nii ka torud. Vanasti kasutati kanalisatsioonis metallist torusid, kuna need tundusid vastupidavamad kui teised tol ajal saadaolevad materjalid. Tänapäeval kasutatakse plastikust torusid, mis on odavamad ja mida on kergem paigaldada, kuid vastupidavamad.

Veevärgi rajamisel on oluline, et miinuskraadide juures torud ei külmuks ja juurdepääs puhtale veele oleks kogu aeg olemas. Ka siin aitavad just plastikust torud, mis on külmade ilmade juures töökindlamad kui metall.

Küte

Maja soojustamisel on isolatsiooniga tehtud suur samm, aga talvel ainult sellest ei piisa. Majja on vaja ka kütet, mis kodu ja selles olevad inimesed soojas hoiavad. Vanades majades oli küttesüsteemiks ahi või kamin, mida hiljem täiendasid nüüd juba kulukaks muutunud elektril töötavad radiaatorid. Asjatundjad soovitavad kasutada kodu soojustamiseks õhksoojuspumpa, mis saab töötada majas koos kaminaga. Kamina abil soojustatakse elamist väga külmade ilmade ajal, kuid see loob ka mõnusa õhustiku.

Kindlasti tuleks üle vaadata ka elektrisüsteem. Vanades majades on algeline süsteem, mis on mõeldud väheste seadmete toitmiseks. Tänapäeval aga mängib elekter meie elus suurt rolli. Seda on vaja, kas mingi kindla seadme toitmiseks või akul töötava seadme laadimiseks. Elektrisüsteemi on vaja uuendada nii tarbimiskindluse kui ka tuleohutuse pärast. Vana elektrisüsteem ei pruugi läbida elektriauditit, mida on maja kasutusloa saamiseks vaja. Ilma kasutusloata ei pruugi kindlustus katta tekkinud kulusid ja maja müümine on raskendatud. Kasutusluba loob ka kindluse, et majas on turvaline ja ohutu elada, hoone on ehitatud või taastatud vastavalt seadusele ning otseseid probleeme pole.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Õige partner

Suvila ümberehitamisel eramuks on vaja ehitusfirmat, kellel on vahendid ja oskused selle töö tegemiseks. Soovitame pöörduda ettevõtte poole, kes on varem suvilaid ümber ehitanud. Sellisel juhul teavad ehitajad, millele peab keskenduma, mis võib valesti minna ja mida on vaja teha.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge