+ Lisa oma töö      

Sanitaarremondi ABC

25. aprill 2022 Hange.ee
Tagasi
sanitaarremont, pisiremont, värskendus remont, korteri remont, kodu remont

Kui oled otsustanud oma kodu remontida, siis tekib tahes-tahtmata küsimus, kui põhjalikult seda tegema peaks. Kas võtta ette kapitaalremont või kõigest kerge värskendus ja viimistlus?  Sisuliselt on sanitaarremont maja või korteri puhul minimaalne ehitustegevus, millega tõsta kinnisvara väärtust ja teha oma kodu ilusamaks ja õdusamaks. Sanitaarremont sisaldab vaid pindmiseid viimistlustöid, mis eeldavad aluskonstruktsioonide väga head seisukorda. 

Mis on sanitaarremont?

Sanitaarremont tähendab peamiselt kinnisvara väärtuse tõstmiseks või selle ilme muutmiseks tehtavaid järgmisi viimistlustöid:

  • lagede pahteldus- ja värvitööd;
  • seinte pahteldus- ja värvitööd;
  • tapeedi paigaldus;
  • akende viimistlus;
  • radiaatorite värvimine;
  • põrandaliistude eemaldamine ja paigaldamine;
  • ukseliistude, -linkide ja -tõkiste uuendamine;
  • kardinapuude uuendamine;
  • lahtise värvi eemaldamine ning pahteldus- ja värvimistööd;
  • uue põranda paigaldus (vana põranda peale);
  • köögimööbli renoveerimine või välja vahetamine;
  • elektrijuhtmete kinnitamine;
  • elektripesade paigaldus;
  • uute valgustite paigaldus;
  • põhjalik vannitoa plaatide puhastus, vuukide puhastusv
  • vannitoa plaatide maha võtmine ja seinte värvimine;
  • segistite ja kraanide välja vahetamine.

Mis ei kuulu sanitaarremondi alla?

Siinkohal võiks tuua välja pika nimekirja, kuid kui võetakse ette maja või korteri põhjalik renoveerimine, on tegemist juba kapitaalremondiga. Viimase hulka kuulub küttesüsteemi, ventilatsiooni, akende ja uste, torustiku, põranda jms osaline või täielik uuendamine. Kapitaalremondi puhul tuleb tihtipeale taotleda ehitusluba, sest tegemist on põhjalike remonditöödega, sh seinte lõhkumise ning võimaliku muutmisega.

Sanitaar- ja kapitaalremondi vahele jääb rahvasuus tuntud "euroremont", mis sisuliselt tähendab seinte sirgendamist, vannitoa plaatide väljavahetamist ja muud, mis ei hõlma kapitaalremondi tegevusi. Kipsplaatide paigaldamine on pigem sanitaarremont. Piirid on hägused ning kui Sul on plaanis kodus remonti teha, pead töövõtjaga väga selgelt kokku leppima, millised tööd hinnapaketti kuuluvad ja millised mitte.

Vannitoa plaatide vahetus üldjuhul sanitaarremondi alla ei kuulu. Küll aga on võimalik plaate uuendada spetsiaalsete värvide ja krohvidega.

Kas teha ise või leida spetsialist?

Kui oled osavate kätega ning vähemalt osalise ehituskogemusega, võid sanitaarremonti teha ka ise. Pead vaid teadma, mida ja millises järjekorras teha. Internetis leidub väga palju infot, sealhulgas artikleid, pilte ja  videoid, kuidas erinevaid töid teha.

Kas ja kui palju ise teha, sõltub sellest, kui palju Sul vaba aega on. Kui on aega, tahtmist ning huvi jagub, on alati võimalus ise käsi külge panna. Samas tuleb meeles pidada, et kui Sul puudub ehitustööde vastu huvi ja ka varasem kogemus siis tasub leida sobiv koostööpartner. Seega, sanitaarremondi puhul on võimalik mõned tööd ise teha, kuid keerukamateks tööde puhul palka appi kogemustega spetsialist.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Põrandaliistud

Üldjuhul jäetakse põrandaliistud järjekorras viimaseks, et vältida värvikahjustusi ja vigastusi. Liistud kinnitatakse seina spetsiaalse liimi või klambritega, et vältida silmale nähtavaid naelte auke. Suuremad ja raskemad liistud kinnitatakse siiski seina peenikeste naeltega.

Aknad ja uksed

Ka vanadele akendele ja ukstele saab lihvimise ja ülevärvimise käigus anda uue ilme. Tegu ei ole küll keerulise kuid siiski üsna tülika tööga. 

Laed

Lagede ülevärvimine on võrdlemisi lihtne töö. Samas vajab lauspahteldus ja lihvimine kogenud kätt, et tulemus oleks ilus. Valgustite eemaldamine ehitustööde ajaks on näiliselt lihtne töö, kuid kindlasti peab vastavas ruumis elektrikaitsmed välja lülitama.

Seinad

Seinte uuendamise raskusaste on väga varieeruv. Vana tapeedi maha võtmine on näiliselt lihtne, kuid samas võib sein jääda konarlik ja on liimijälgi täis. Sel juhul peab teadma, kuidas seina õigete vahenditega puhastada.

Pahteldustööd on üldjuhul keerukamad ning vajavad väga heaks tulemuseks kogemusi ja õigeid käeliigutusi. Samuti peab teadma, kus milliseid pahtleid kasutada. Parandustöödeks piisab jämedakoelisest pahtlist, samas lauspahteldusel vajab viimane pahtlikiht peenemat pahtlit juhul, kui seda hakkab katma vaid värvikiht.

Uue tapeedi paigaldus sobib inimestele, kel on tapeetimise kogemusi ja kellele see meeldib. Kalli ning õhukese tapeedi paigaldus vajab siiski suuremaid kogemusi, sest see rebeneb kergesti ning kui juba kord viltu paigaldada, ei saa seda reeglina parandada.

Viimaste aastate trend on kasutada paralleelselt värvi ja tapeeti. Nii võib olla üks sein kaetud näiteks pilkupüüdva disain-tapeediga ning teised seinad tagasihoidlikult värvitud. Loe ka: Seinte ja lagede värvimise ABC

tapeedi eemaldamine, sanitaarremont
Vana tapeedi eemaldamine võib osutuda üsnagi mahukaks tööks.

Põrandad

Sanitaarremondi puhul paigaldatakse tihtipeale vanale põrandale peale uus kate – vaip, laminaat vms. Ka selliste tööde puhul tasub kaaluda spetsialisti palkamist, eriti kui on keerukama tööga nagu näiteks vana puitpõranda lihvimine.

Elektrijuhtmed ja valgustus

Elektrisüsteemi uuendamine peab toimuma vaid spetsialisti kaasabil, eriti kui tegemist on väga keerukate süsteemidega. Kuigi isetegemine võib küll tunduda soodne tuleks siiski õnnetuste ära hoidmiseks leida sobiv elektrik, kes teeb tööd õigesti ning efektiivselt. Loe ka: Kuidas valida elektrikut?

Mööbel

Üks kõige põnevamaid ülesandeid kodu uuendamisel on kindlasti mööbli renoveerimine. Mõne vanema mööblitüki või isegi puidust köögimööbli puhul piisab vaid lihvimisest ning ülevärvimisest, et kodu ilmet põhjalikult muuta ning värskendada.

Kokkuvõtteks

Kui plaanid sanitaarremonti, siis tee kindlasti plaan, milliseid töid saad ja tahad ise teha ning milliseid mitte. Oskamatu ise tegemine toob võrreldes kogemustega spetsialisti kaasamisele pahatihti kaasa hoopis suurema rahalise ning ajalise kulu

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge