+ Lisa oma töö      

Sahver tänapäeva kodus

22. september 2022 Hange.ee
Tagasi
sahver, sahvri ehitamine, sahvri rajamine, sahver tänapäeval, sahver kodus, toidu hoiustamine, kus hoiustada toitu

Sahver on miski, mille olemasolu oli vanasti elementaarne pea igas majapidamises. Nii asendas see enne moodsate kodumasinate tulekut külmkappi, kuid lubas oma rohketesse riiulitesse ladustada ka kõik suuremad potid-pannid ja muud majapidamises leiduvad anumad, mida igapäevaselt ei kasutatud. 

Moodsal ajal hakkasid inimesed kasutama külmkapi mugavusi ja sahver minetas vaikselt oma väärtuse. Nendes majapidamistes, kus sahver olemas oli, ehitati see tihti ümber näiteks vannitoaks või majapidamisruumiks. Siiski on üha enam hakatud taas sahvrist lugu pidama ja tegelikult võiksid kõik, kes alles oma uut elamut planeerivad, sinna sellele äärmiselt funktsionaalsele ruumile koha leida.

Põhjus, miks sahver jälle au sisse on tõusnud peitub ilmselt selles, et üha enam väärtustatakse taas oma toidu kasvatamist ja selle hoidistamist. Nii ongi väga otstarbekas, kui saame vähemalt nädala toiduvaru mugavalt sahvrisse ladustada, ilma et peaksime iga söögikorra ajal võtma ette retke keldrisse. Külmkapis ju lihtsalt kõigi juurikate ja moosipurkide tarbeks ruumi ei jagu, ning tänapäevased elutuppa avatud modernsed köögid ei ole samuti parim koht, kuhu taolist ladu tekitada. Järgnevalt anname ülevaate, kuidas ühte modernset sahvrit sisustada, nii et see sobituks tänapäevase kodu vajadustega.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Paigalda rohkelt riiuleid

Selleks, et kõike vajalikku oleks võimalik mugavalt sahvrisse ladustada, kata kogu vaba seinapind riiulitega. Mitmetel tootjatel on tänapäeval saadaval selleks tarbeks isegi spetsiaalsed riiulisüsteemid, kus saad vastavalt oma vajadustele riiulisse installeerida kõiksuguse otstarbega sahtleid, korve ja hoidikuid.

Mõtle hoolega läbi, mida täpsemalt hoiustada plaanid ja kui suurt pinda iga asja tarbeks vajad. Nii saad lisada riiulitesse eraldi sahtlid juurviljadele, paigaldada sahvrinurka veiniriiuli, kujundada eraldi sektsiooni maitseainetele ja paigaldada mugava sahtlisüsteemi erinevatele harva kasutust leidvatele kööginõudele.

Juhul, kui sul on riiuli funktsioonide osas palju erisoove, võid kaaluda ka sobivate eritellimusel tehtud riiulite tellimist: vähemalt saad nii kindel olla, et kasutad kogu ruumi maksimaalselt ära ja saavutad lõppkokkuvõttes äärmiselt funktsionaalse tulemuse. Nii saad ka väikest ruumi võimalikult hästi ära kasutada, lastes ruumi kokkuhoiuks lisada toa nurkadesse näiteks pöörlevad riiulid. Ka kõik ülejäänud riiulid võiksid ideaalis olla väljatõmmatavad. Nii saad nad lasta teha sügavamad, kuna tagumiste asjade kätte saamiseks ei ole vaja midagi eest ära tõsta.

sahvri riiulid, sahver, sahvri ehitamine, sahvri rajamine, sahver tänapäeval, sahver kodus, toidu hoiustamine, kus hoiustada toitu
Sahvri rajamisel tasub kasutada kogu ruumi maksimaalselt ära.

Varusta vajadusel sahver ka külmkapi või sügavkülmaga

Kõiki toatemperatuuril säilitatavaid toiduaineid saad säilitada sahvri rohketes riiulites. Ning hea seinaisolatsiooniga ruumis on talveperioodil ilmselt temperatuur piisavalt madal, et sealsetel riiulitel saab hoida vabalt enamikke köögivilju ja hoidiseid. Aga, kui köögis on külmkapi- või sügavkülma ruumi liialt vähe, on igati hea mõte ruumi olemasolul need ka sahvrisse paigaldada.

Taga hea valgustus

Mõtle läbi, kuidas on kõige parem sahvrisse piisavalt valgust tuua. Enamasti selles ruumis akent ei ole. Seega tasub kindlasti lakke paigaldada suure valgustugevusega laevalgusti. Samas langeb sellise lambi valgus keskpõrandale ja riiulites olev, eriti selle tagumisse otsa ja nurkadesse jääv, on ikka küllaltki hämarates oludes. Seepärast võiksid kaaluda strateegilistesse asukohtadesse, kus hoiad tihedalt kasutatavaid või väiksemaid esemeid, kohtvalgustite paigaldamist. Väga hästi sobivad näiteks sahtlitesse või riiulitesse integreeritud led-valgusribad, mis väljatõmmatavate mehhanismide korral saab varustada anduriga, mis paneb valgusti tööle näiteks sahtli avamisel.

hoiuruum, sahver, sahvri ehitamine, sahvri rajamine, sahver tänapäeval, sahver kodus, toidu hoiustamine, kus hoiustada toitu3
Sahvris saab hoiustada lisaks toidule ka harvemini kastutavaid kodumasinaid ja seadmeid.

Sea sisse sorteerimisjaam taaskasutatavatele esemetele

Enamikus tänapäeva majapidamistes on hakatud hoolivate ühiskonnaliikmetena korralikult prügi sorteerima. Tihti on aga sellise tegevuse juures lahendamata probleem: kus hoiustada sorteeritud materjali enne selle kogumiskonteineritesse viimist. Väikese kogumisjaama saab sisse seada ka kööki prügikappi, kuid näiteks vanapaberi, taara ja patareide jaoks on väga mugav vastavad konteinerid sisse seada sahvrisse. 

Selleks paigalda sinna paraja suurusega nõud ja arvesta, et need ei tohiks mahutada rohkem, kui suudad ühe korraga tühjendamisretkel ära viia. Patareide- ja ravimikonteiner võiks aga pigem olla väike, nii et vähemalt iga kuu mõnel suuremal ostukäigul tekiks tahtmine ka nende sisu kogumispaikadesse ära viia.

Lauapind kodumasinatele

Kui armastad kodus palju ise süüa teha, võib kergesti juhtuda, et üks hetk jääb kodumasinatele vaba lauapinda väheks, kuid nende sahtlisse või kappi peitmine tundub ka liialt tülikas. Kui sul aga juhtub sahvris olema veidi ruumi üle, võid riiulite vahele sättida sisse väikese lauapinna selliste masinate tarbeks. Sahvris võib vabalt omakeskis toimetada näiteks leivaküpsetaja, või kui hoiad seal ka oma kuivaineid, võib osutuda kasulikuks lauapinna varustamine köögikaaluga. Nii ei pea suuremaid jahukotte hakkama sahvrist kööki vedamagi. Sellisel juhul pead, aga läbi mõtlema, kuidas vajalikku asukohta lisada stepslid elektrilistele masinatele.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Lisa seinale nagisid või konkse

Selleks, et ikka kogu sahvri seinapinda maksimaalselt ära kasutada, lisa kõikjale, kuhu riiuleid ei andnud paigaldada nagisid või konkse. Näiteks, kui uks avaneb sissepoole, siis saad kasutamata uksetagusele seinale lisada konksud, mille otsa riputada vajalikke koristustarbeid, või kitsasse nurka paigaldatud nagide otsa, saad riputada kõik oma põlled ning oma aega ootavad pajakindad.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge