+ Lisa oma töö      

Põnevad taaskasutusideed aias

26. august 2022 Hange.ee
Tagasi
aia kujundus, taaskasutus,  aiamööbli uuendamine, vana mööbli taaskasutamine, põnevad aialahendused, taaskasutusideed

Kui soovid oma aeda midagi uut ja põnevat lisada, ei pea see ilmtingimata ääretult kallis olema. Üks lahendus selliste projektide elluviimiseks on otsida võimalusi taaskasutuseks. Taaskasutusprojektide käigus saab ära kasutada asju mis on oma aja ära elanud ja ei täida oma funktsiooni endises headuses. Samas võivad nad olla täiuslikud mõnda muud eesmärki täites. Lisaks raha kokkuhoiule, hoiame sellise valikuga ka keskkonda, vähendades läbimõtlematut tarbimist ning andes prügiks muutunud esemetele uue elu ja eesmärgi. Ära ei tohi ka unustada, et selliste projektide tulemusel valminud aiaelemendid on reegliga unikaalsed.

Kasuta ära vanad aknad ja uksed

Kui oled unistanud ilusast klaasist kasvuhoonest, on ideaalne lahendus see vanadest akendest ja ustest ise ehitada. Olenevalt kasvuhoone mõõtudest pead omale ehitusmaterjali kokku kogumiseks ilmselt veidi aega varuma, kuid tulemus on kindlasti seda väärt. Kuna on ebatõonäoline, et sul endal lähiajal sellisel hulgal aknaid ja uksi üle jääb, siis hoia silma peal erinevate kanalite müügikuulutustel ja kui sul veab, siis vahepeal mõne suure hoone lammutamisel võib juhtuda, et neid ka poolmuidu ära jagatakse. 

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Selleks, et kogumisprotsess oleks tulemuslik ja sa endale lõpuks koju kasututest akendest koosnevat prügimäge ei varuks, tee kõigepealt valmis kasvuhoone plaan. Siis näed, millises mõõdus aknaid ja kui palju sa vajad. Loomulikult kui protsessi käigus jõuab sinuni mõni ääretult hea ja huvitav pakkumine, on soovi korral esialgset kavandit võimalik veel veidi muuta.

Kui kasvuhoone plaan tundub liiga mastaapne, kuid siiski paar vana akent kodus niisama sööti seisavad, siis teine ja veidi lihtsam lahendus on neist endale taimelavad valmistada. Selleks ehita aeda akna mõõtude järgi kõrgemad puust kastid, mille kaaneks sinu aknad parasjagu sobivad. Kevadel täida taimelavad mullaga ja külva sinna oma aia esimene redis ja maitseroheline.

kasvuhoone, vanadest aknaraamidest kasvuhoone, aknaraamide kasutamine, aia kujundus, taaskasutus,  aiamööbli uuendamine, vana mööbli taaskasutamine, põnevad aialahendused, taaskasutusideed
Vanades akendest ehitatud elegantne ja omanäoline kasvuhoone.

Loo endale isikupärane aiamööbel

Euroalustest ehitatud õuemööbliga ollakse ilmselt juba kõikjal maailmas tuttavad, kuid tegelikult on taaskasutus-aiamööbli ehitamiseks veel mitmeid põnevaid lahendusi. Näiteks, miks mitte ehitada endale vanades ülevärvitud rehvidest diivanilaud, mille saad katta vana klaasist lauapaadiga, või kui sellist lauaplaati parasjagu ei leidu, siis muuda diivanilauaks vana uks, millele tarvis vaid käepärasest materjalist jalad ehitada.

Kõige lihtsam viis on aga vana kasutuna seisev puidust või metallist toamööbel õuemööbliks muuta. Selleks pead lihtsalt sisetingimusteks loodud mööblieseme korralikult endisest värvist puhastama ja uue ilmastikukindla värvi, laki või õliga katma. Nii võib vanast köögilauast saada suurepärase keskpunkti suvistele õhtusöökidele terrassil või endisest köögiriiulist maitsetaimede kasvatamiseks üles vuntsitud väliriiuli.

Kui kunstiannet jätkub võid taolisele riiulile isegi seal kasvatatavate taimede pildid koos nende nimedega peale maalida, nii on ka aia külastajatel alati midagi põnevat uudistamiseks. Juhul kui armastad terrassil sumedaid suveõhtuid nautida, võib seal kasutust leida ka üks armas ja mugav minevikuhõnguline kiiktool, mille oled osavalt vihmale ja tuultele vastupidavaks muutnud.

aiatoolid, aiatoolide valmistamine, aia kujundus, taaskasutus,  aiamööbli uuendamine, vana mööbli taaskasutamine, põnevad aialahendused, taaskasutusideed
Kui on aega, tahtmist ja loomingulist meelt võib vanadest rehvidest valmistada ka vahva välimusega õuetoole ja muud aiamööblit.

Raja ainulaadsed aiateed

Üks koht, kus kindlasti taaskasutust kaaluda võiks, on aiateede rajamine. Enamasti pole materjali, mida taolise projekti jaoks kasutada üleliia palju, kuid samas piisavalt, et ehitada valmis mõni ainulaadne kõrvalrada. Entusiastlikumad teerajajad võivad loomulikult käivitada järjekordse kogumisprojekti ja ka suure peatee valmis ehitada.

Esimene väga hea materjal, mida aiateede rajamisel sobib kasutada on vanad tellised. Nii et kui kuskil juhtub lammutamise käigus suurem hulk ehituskive üle jääma, siis tasub need kindlasti kõrvale panna ja lihtsaid jooni vedades või keerukamaid mustreid luues endale kena aiatee valmis ehitada.

aiatee, ajatee kujundamine, aia kujundus, taaskasutus,  aiamööbli uuendamine, vana mööbli taaskasutamine, põnevad aialahendused, taaskasutusideed
Aiatee rajamisel taaskasutatud vanad tellised.

Teine suurepärane võimalus endale kena aiatee rajada, on kasutada ära vana terrassi laudu. Nii et kui plaanid vana terrassi uue vastu vahetada või kuuled, et kellegil selline plaan on peas küpsemas, siis ole kiire ja broneeri vanad lauad endale. Isegi kui päevinäinud terrassil on kohti, kus puit on täielikult läbi mädanenud, ei ole sul kitsa aiatee rajamiseks vaja laudu täispikkuses kasutada. Selleks otstarbeks tuleb terrassilaudadest lõigata vaid paraja pikkusega tükid ja töö käigus saad lagunenud kohad välja lõigata.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Istuta kõikjale kuhu võimalik

Hea võimalus oma aiale isikupära lisada, on kasutada ära kõikvõimalikke esemeid, mille sisse annab istutada mõne taime. Loogiline valik on siinkohal kasutada ära kõik vanad tubased lillepotid või ka kõikvõimalikud erinevad kööginõud. Selleks, et nad sobituksid oma uut ülesannet täitma, võid neid värvida erinevates huvitavates toonides, või luua nende pinnale mustreid. Mõni ese võib muidugi olla kõige kenam oma klassikaliselt lihtsa originaalsusega.

lillealused, lillede istutamine, aia kujundus, taaskasutus,  aiamööbli uuendamine, vana mööbli taaskasutamine, põnevad aialahendused, taaskasutusideed
Erinevaid vanu mööbliesemeid saab kasutada lillede istutamiseks, et seeläbi anda oma aiale originaalne välimus.

Juhul, kui soovid suuremat istutuskonteinerit leida, siis miks mitte kasutada ära vana aiakäru või malmvanni. Samas kui mõni vana kummut või sahtliga laud ei leidnud õuemööblina kasutust, võid nende sisse sättida hoopis oma kodutänava kõige ainulaadsema lillepeenra.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge