+ Lisa oma töö      

Pillirooplaadi või -matiga soojustamine

04. november 2022 Hange.ee
Tagasi
pilliroomatt, pilliroomati kasutamine, pilliroomati tootmine, traditsiooniline ehitus, soojustamine, soojustustööd

Pillirooplaat ja -matt kuuluvad traditsiooniliste soojustusmaterjalide hulka. Järgnevalt anname ülevaate, mis on nende pilliroosoojustuse kasutamise hüved, milline peaks olema aluspind enne paigaldamist ning mis on sobiv viimistlusmaterjal?

Pillirooplaat

Pillirooplaat moodustub naturaalsetest rookõrtest, mis köidetakse traadi abil kokku plaadiks. Eestis hakati pillirooplaadiga soojustamist katsetama juba 1940-ndate alguses, mil tegevust julgustasid A. Veski ja L. Jürgenson. Juba nende kirjeldatud juhendite järgi ehitatud hoonetega ei esinenud probleeme, seega võis seda soojustusmeetodi pidada täiesti adekvaatseks. Tänapäeval on aga pilliroo kui soojustusmaterjali osas tehtud veelgi põhjalikumaid edasiarendusi, seega on põhjust kahtluseks veelgi vähem. Peale soojustuse võib rooplaati tarvitada ka vooderdusena.

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Pilliroomatt

Pilliroomatt on kui võrk, mis asetatakse lubi- või savikrohvi alla viimase vastupidavuse suurendamiseks. Roomati nii nagu ka rooplaadi puhul kasutatakse umbes 70 kõrre kokkusidumiseks tsingitud traati. Ka siinkohal kingivad materjali painduvus ja selle toores viimistlemata pind talle hea eelduse olla ideaalseks krohvi alusmaterjaliks. 

Pillirooga soojustamise plussid

  • Tagab tervisliku ja mõõduka sisekliima. Rooplaat koos savikrohviga garanteerib optimaalse temperatuuri ja niiskustaseme siseruumis. Roomaterjal reageerib kiirelt ilmastiku muutustele. Lisaks salvestab plaat süsihappegaasi ülimalt efektiivselt, tehislikud tooted seda teha ei suuda. 
  • Heli isoleeriv. Materjalil takistab üsna hästi heli liikumist ja seega likvideerib suuremõõduliste helitõkkeplaatide vajalikkuse. Nõnda on pilliroog efektiivne ja leidlik lahendus karkasshoonete seinte ja katuste puhul.
  • Kõrge soojapidavus ja külmasildade vähenemine. Rääkides pilliroo tehnilistest näitajatest, on selle tihedus 150 kg/m3, soojusjuhtivus 0,055 W/mK ning soojusmahtuvus c 1,200 J/kgK. On tehtud katseid, kus seespidise pillirooplaadi lisamine langetab soojusjuhtivustegur U-d, mis tähendab seda, et soojus püsib kauem toas, ja seeläbi vähenevad ka küttekulud.
  • Soojustusena efektiivne ja vastupidav. Selleks, et seinad muutuksid tunduvalt soojapidavamaks piisab vaid 5 cm-sest rooplaadist. Tooted valmistatakse reeglina aastasest kvaliteetsetest taimedest, et materjal oleks võimalikult kergesti töödeldav ja ka vastupidav.
  • Looduslik ja keskkonnasõbalik toode. Rooplaat ja -matt moodustuvad naturaalsest pilliroost. Peale selle et viimane on kohalik tooraine, läheb toodete valmistamiseks ligikaudu 80 korda vähem energiat kui näiteks polüstüreen soojustusplaadi jaoks.
pilliroomatt, pilliroomati kasutamine, pilliroomati tootmine, traditsiooniline ehitus
Pilliroomati tootmine.

Kuidas pilliroost soojustust seina paigaldada?

Pilliroomati või -plaadiga soojustatakse hoone reeglina seestpoolt. Plaat ise on 5 cm paksune, ning selle peale tuleks kanda paari sentimeetrine savi- või lubikrohv. Enne tööle asumist tuleb veenduda, et aluspind oleks stabiilne, kuiv ja tolmuvaba. Pilliroomatt on sobilik puitseinale kandmiseks, kuhu soojustus tuleks asetada aluspinna suhtes risti. Kui tegu on betoon- või õlivärviga kaetud pinnaga, siis tasub see enne krohvimist ka mehaaniliselt karestada.

Kui soovite aga maakiviseina soojustada, siis saab plaadid kividesse kinnitada plasttüüblite abil. Viimasel puhul tasub pinna ühtlustamiseks katta see 2-5 cm paksuselt savikrohviga nii soojustuse lisamise eel kui järel. Mistahes materjalist aluspind ka poleks on oluline see, et pind oleks jäik. Alusseina peab olema võimalik kinnitada naelu, seibe, kruvisid või metallist montaažilinti, millega on samuti võimalik plaate kokku siduda. Et likvideerida plaatide vahelisi pragusid, aitab traatvõrk tagada stabiilsust.  

Soojustada tuleb kõik nii vertikaalsed kui ka horisontaalsed tasapinnad nagu põrandad ja laed. Vähemolulisem pole ka akende, uste ja muude avade korralik tihendamine, ning piitade ja liitekohtade üle kontrollimine. Siinpuhul on hea meeles pidada, et mistahes lisasoojustuse nagu näiteks puistevilla lisamise puhul, ei tasu selle ja pillirooplaadi vahele jätta mingeid muid kihte, nagu näiteks tapeeti.

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Pilliroomatiga palkmaja soojustamine

Kui soovite parandada oma palkhoone ruumikvaliteeti ja suurendada selle akumulatsioonivõimet, sobib siseseinte töötluseks ka lubja- või savikrohv. Küll aga ei haaku need materjalid otse palgile, seega võibki siinkohal ära kasutada pilliroomatti ja selle võrgulist tekstuuri. Lisaks nagu ülal mainitud, toimib see ka efektiivse soojustusena. Nõnda tasubki palkseina ja savikrohvi vahele paigaldada 2,5-5 cm paksune roomaterjal. Palkmaju soojustatakse reeglina väljastpoolt, ent hingava ja õhema materjali puhul on ka seespidine soojustusmeetod võrdvääriline.

Rooplaadile kantav savikrohv

Selleks, et saavutada ühtlasem ja paksem krohvikiht, võiks seda rooplaadile kanda peale vähemalt kolm kihti. Kui esimesed kaks kattekihti võivad olla jämedama konsistentsiga ehk kahe kuni nelja millimeetrise liivatera suurusega, siis kolmas kiht võiks jääda ühe millimeetrise suurusega.

Et palksein aja möödudes paisub ja kahaneb, siis selle tulemusel võivad nihkuda ka rooplaadid. Savikrohv seda aga hästi ei talu, seega võiks lisada krohvisegule paari cm pikkust põhukiudu. Krohvikihtide sidumiseks ja tugevdamiseks võib veel esimese krohvikihi sisse lisada džuudikiust kanga ribasid, või metallist või laastudest raabitsvõrku. 
savikrohv, pilliroomatt, traditsiooniline ehitus
Pilliroomatile kantud savikrohv.

Kokkuvõte

Pilliroog on looduslik materjal, mis on ideaalseks traditsiooniliseks soojustusmaterjaliks neile, kes soovivad oma kodule naturaalset ja hingavat lahendust. Pilliroomati ja -plaadi väärtus seisneb selle helikindluses, soojapidavuses, tervise- ja keskkonnasõbralikkuses ning optimaalse sisekliima tagamises. Looduslik rooplaat on interjööris savi- ja lubikrohvile heale aluspinnaks. 

Loe ka: Ökoloogilised ja loodussõbralikud ehitusmaterjalid

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge