+ Lisa oma töö      

Minimaja – kas ehitada ise või osta valmislahendus?

20. oktoober 2021 Hange.ee
Tagasi
minimaja, minimaja ostmine, minimaja ehitus, minimaja ehitamine

Mini- ja väikemajad on viimastel aastatel üha rohkem populaarsust kogunud ja seda väga erinevatel põhjustel. Minimaja on äärmiselt funktsionaalne, seda sobib kasutada nii peamise elukohana kui ka suvekodu, saunamaja, külalistemaja või kasvõi kontorina. Väikese maja rajamisel on kahtlemata omad eelised, näiteks on selle ehitus- ja ülalpidamiskulud madalad. 

Kui oled planeerinud ehitada minimaja ise võib see tunduda esialgu soodsam lahendus, oluline on siinkohal arvestada enda oskuste ja teadmistega, et alustatud lõpuni viia. Kahtlemata tekib nii maja ise ehitades kui ka valmislahendust ostes hulganisti küsimusi. Näiteks, milline peaks olema maja vundament, kas minimaja saab ka talvel ehitada või kuidas lahendada kütte- ja kanalisatsioonisüsteem?

Nagu nimigi ütleb on minimaja väike, kuid selle ise ehitamine nõuab siiski põhjalikke teadmisi erinevatest valdkondadest. 

Mini- ja väikemajad

Minimaja on kuni 5m kõrgune ja maksimaalselt 20 m2 suurune ehitis, mis ei vaja ehitusluba ega projekti. Siiski peab kinni pidama krundi üldehitus piirangutega. Väikemaja on kuni 60 m2 suurune hoone, mis ei vaja ehitusluba, kuid kohalikule omavalitsusele tuleb esitada ehitusprojekt ning ehitusteatis.

Kuigi minimajade hinnad algavad umbes kümnest tuhandest eurost, tuleb arvestada, et lisanduvad mitmed täiendavad kulud. Näiteks, kui lisate oma tulevasele minimajale soojustuse, lasete rajada vundamendi ning selle ka paigaldada kujuneb hind oluliselt kallimaks. Erinevate tootjate võtmed-kätte minimajade hinnad algavad umbes 18000 eurost. Ehitades minimaja ise on võimalik saavutada isegi kuni 2-3x väiksemad kulud. 

Minimaja suureks eeliseks on see, et seda saab ehitada põhimõtteliselt igale poole, kus on olemas vastavad võimalused ehitustegevusteks. Kuid isegi minimaja ei tohi ehitada maa-alale, kus puudub ehitusalune pind.

Vee- ja elektriühendus

Mugavuse mõttes on hea, kui krundil on juba vastavad liitumised – vesi ja elekter. Elektriliitumine on ühekordne makse, mis jääb enamasti alla 2000€ kuid tasub arvestada, et see võib osutuda ka oluliselt kulukamaks. Lisakulud tulevad trasside vedamisest krundi piiri äärest maja juurde. Samuti peab olema ligipääs transpordile ehk väljaehitatud teed. Loe ka: Elektriliitumine eramajale - mida on vaja teada?

Vundament

Minimaja vundament on vähenõudlik – sobib isegi postvundament, sest maja on kerge kaaluga. Kui pinnas on soine ning liigniiske tuleb kaaluda pinnase kuivendamist. Plaatvundament sobib ka niiske ning liikuva pinnase puhul, kuid on rahaliselt suur väljaminek. Minimaja puhul jääb postvundamendi rajamine reeglina alla 1000€. Loe ka artiklit: Millist vundamenti valida?

Maja karkass

Majaraam ehitamisel tuleks kasutada spetsialisti abil juhul kui endal kogemused puuduvad. Puidust minimaja karkassi hinnad jäävad vahemikku 1500-4000€.

Kanalisatsioon

Olenevalt kuhu minimaja püstitatakse või mis otstarvet hakkab täitma võib olla vajadus ka kanalisatsioonisüsteemi järele. Kui puudub võimalus suunata reovesi tsentraalkanalisatsiooni siis sobib minimaja puhul väga hästi kogumismahuti paigaldamine. Kuigi lahendusel on üsna kõrged ülalpidamiskulud, sobib see hästi väikese koormusega minimajadele. Nii septik kui biopuhasti sobivad keskmise ning suurema vee tarbimisega kodudele. Loe kanalisatsioonisüsteemide kohta siit.

Hange.ee - lihtsaim viis kvaliteetse ehitaja leidmiseks aastast 2005!

+ Lisa oma töö

Katus ja aknad

Katuse ja akende hinnad olenevalt suuresti sellest, millised materjalid valida. Paigalduseks tasub leida omale sobiv kogemustega spetsialist. Valesti paigaldatud aknad, kust soojus välja pääseb, tõstab maja ülalpidamiskulusid.

Küttesüsteem ja soojustus

Minimaja küttesüsteemiks on enamasti elektri- ja/või õhksoojuspump. Soojuspump on alguses veidi suurem väljaminek – koos paigaldusega kuni 2000€, kuid hoiab küttekulud jooksvalt väga madalad ning on parim lahendus minimajale. Soojustuse, isolatsiooni- ning viimistlusmaterjalide puhul võiks arvestada umbes ca 5000€. Viimasel ajal on materjalide hinnad väga palju tõusnud, mis teeb omakorda ehituse kallimaks.

Väljatoodud hinnad on umbmäärased ning sõltuvad väga palju erinevatest pakkujatest. Kindlasti on võimalik kulusid veel rohkem vähendada, otsides parimad pakkumised erinevatelt firmadelt.

Lisaks...

...tuleb endale teadvustada, millistes töödes on olemas isiklik kogemus ning mis tööd peab tellima. Kuna minimaja on kompaktne ning ehitus ei võta palju aega, saab seda ehitada isegi talvel. Kuigi siis on ehitustingimused kahtlemata ebamugavad. Samuti peab teadma külmatundlike ehitusmaterjalide kohta, näiteks enamik krohvi- ja vuugisegud ei kannata paigaldamisel miinuskraade ning vajavad kuivamiseks ühtlaselt vähemalt +10C.

Kui teed lae alla magamistoa, siis peab väga täpselt välja arvestama trepi detailid ning mõõdud. Minimaja ehitusel on peaaegu iga cm arvel ning tuleb välja mõelda ning planeerida nutikad lahendused.

Alaliseks elukohaks mõeldud minimaja puhul on ruumi alati puudu panipaikade jaoks – kuhu panna oma asjad. Näiteks on nutikad lahendused trepi sisse ehitatud riiulid ning sahtlid. Samamoodi saab köögitoolide alla teha kapid ja riiulid. Iga vaba pind sobib panipaikade ehituseks.

Eesti minimajade turul on kümneid pakkujaid, kellel on välja arendatud ning disainitud väga kompaktsed ning nutikad lahendused. Kindlasti tasub võtta 4-5 pakkumist, et saada kasvõi aimu planeeringu ning hindade kohta.

Minimaja puhul on tihtipeale kõige keerulisem leida kompaktne mööbel, mistõttu tuleb erilahendused ise planeerida ning need ka kohe sisse ehitada.

Kas ehitada ise või tellida valmislahendus?

Eelised ise ehitades:

 • Soodsamad lahendused;
 • Saad leida just endale kõige meelepärasemad lahendused;
 • Valid omale sobivad materjalid;
 • Omanäoline disain.

Puudused:

 • Kogemuste puudumisel võib osutuda väga ajamahukaks ja keeruliseks;
 • Peab teadma õiget tööde järjekorda;
 • Ei pruugi teada kõiki nippe ning lahendusi, mis on kogenud maja lahenduste pakkujatele teada.

Valmislahenduse eelised:

 • Vähem muret ja ajakulu;
 • Eestis on kümneid pakkujaid, kellel on väga targad ja testitud valmislahendused olemas;
 • Pakkujatel on valikuvõimalused erinevate materjalide ning disainilahenduste näol.

Puudused:

 • Tõenäoliselt kallim, kui ise ehitades;
 • Ei pruugi olla 100% endale meelepärane.

Hübriidlahendused

Kindlasti tasub kaaluda ka vahepealseid ehk hübriidlahendusi. Näiteks ostad mõnelt pakkujalt n-ö valmis karbi, kus on elekter, soojustus ning torustik juba paigaldatud, kuid saad ise teha viimistluse. Nii saad minimaja teha ikkagi omanäoliseks valides just endale sobivad sise- ja välisviimistlusmaterjalid.

Olenevalt pakkujast, saab ka küttesüsteemi ise valida ning paigaldada. Enamasti tulevad valmislahendused ilma mööblita või on mööbel vaid osaliselt sisse ehitatud – näiteks vannitoa ning köögimööbel.

Iga pakkuja puhul tuleb väga täpselt lugeda, mis on pakkumises olemas ja mis tuleb endal juurde osta. Minimajade hinnad on suuresti varieeruvad. Valmislahenduse võid küll saada alates 18000€, kuid seejuures tuleb ikkagi küttesüsteem ise juurde soetada ja paigaldada. Samuti tuleb arvestada, et karp on ilma mööblita.

Kokkuvõtteks:

 • Kui Sul on ehitusalased teadmised ning mis veelgi olulisem – kogemus, siis on soodsam ise ehitada. Kui endal otseselt kogemust pole, kuid on sõbrad-tuttavad, kes oskavad head nõu anda, siis tasub tõesti ise ehitada.
 • Kui kogemus puudub ning pole ka kelleltki konsultatsiooni küsida, siis tasub osta valmislahendus. Eestis on väga palju suurepäraseid pakkujaid, kelle lahendused on väga hästi ning põhjalikult läbi mõeldud.
 • Kui Sul on osaliselt ehitusalast kogemust – näiteks maalritööd jm viimistlustööd, siis tasub kaaluda ka vahepealset lahendust. Tellid minimaja karbi, kus on olemas katus ning aknad, kuid ülejäänud teed ise. Nii saad valida ka omale meelepärased materjalid ning disainielemendid ja mööbli. 

 Loe minimajade võimaluste ning eeliste kohta siit.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge