+ Lisa oma töö      

Milliseid siseviimistluse materjale eelistada?

30. märts 2021 Hange.ee
Tagasi
siseviimistluse materjalid, siseviimistlus, siseviimistlusmaterjalid, siseviimistlusmaterjalide valik, siseviimistlusmaterjalide valimine

Materjalide valik on väga oluline, et tagada meeldiv ja sobiv õhkkond Sinu kodus. Valik on peaaegu lõputu. Kõik sõltub Sinu soovidest ning võimalustest.

Kui sa pole kindel, millist stiili oma kodule valida, saad erinevate stiilide kohta lugeda lähemalt siit

Arvesta, et siseviimistluseks on vaja:

  • Laematerjalid – kips, pahtlid, jms;
  • Seinamaterjalid – värvid, tapeet, seinaplaadid, jms;
  • Põrandamaterjalid – puit, laminaat, jne;
  • Liimid ja ettevalmistus tarvikud;
  • Kruvid, tüüblid, jms
  • Lakid, viimistlusmaterjalid;
  • Liistud, ühendusnurgad jms;
  • Elekripistikud ja -lülitid;
  • Puiduimmutus ja -kaitsevahendid;
  • Voodrilauad, plaadid.

Lisaks võib-olla palju muud, seega soovitame lisada 5-10% oma eelarvele ootamatute kulude katteks. Materjalide valik sõltub ka sellest, kas ehitad endale, üüripinda või kontorihoonet. Kõik variandid vajavad erinevat lähenemist ning planeerimist. Endale ehitatav kodu on enamasti alati kallim ning kvaliteetsem kui üüripindade või kontorite siseviimistlus.

Siseviimistluse puhul on hea valida pigem neutraalsed toonid – hallid, beežid, pruunikad, pastelsed, et sisekujunduse detaile oleks hiljem soovi korral lihtsam muuta. Samuti hakkavad erksamad toonid pikapeale häirima.

Lagi

Kips on väga levinud ning lihtsasti kasutav materjal nii lagede kui ka seinte puhul. Kipsplaatide eeliseks on mitmekülgsus – seda saab värvida ja viimistleda erinevatel viisidel. Siiski kipub kips pikas perspektiivis pragunema ning vajab parandustöid või väljavahetamist. Arvesta, et suured kipsplaadid tuleb ka lae alla saada, mis vajab planeerimist või tõsteseadmeid.

Pinglagi valmistatakse ühes tükis kergest aga vastupidavast PVC-materjalist ja valikus on sadu värvi- ning valguselahendusi. Paigaldus on kiire ja sobib ka vana lae peale. Pinglaed on tule- ja niiskusekindlad, hallitusvabad ning tervisele ohutud, samuti peavad need väga hästi vastu näiteks veeuputustele. Suureks eeliseks pinglagede puhul on see, et need ei vaja hooldust ning ei hakka pragunema. Lahendused on üldjuhul kallima eelarvega ja on olnud tagasisidet, et esimeste nädalate jooksul pärast paigaldust on ruumides omapärane lõhn.

Laeplaadid pakuvad mitmekülgseid lahendusi nii stiili kui ka eelarve poolest. Olenevalt plaadist, on laeplaate enamasti lihtne paigaldada ka näiteks veidi ebatasasele pinnale.

Puitlaed on populaarsed, kuid võivad olla väga kulukad. Naturaalsed materjalid ja värvid lisavad ruumile alati hubasust. Puitplaatide paigaldus vajab tihtipeale spetsialisti abi.

Ripplagi on populaarne, sest ei nõua eeltöid ning paigaldus ei tekita tolmu ega rämpsu. Hind on pigem soodne. Miinuseks on see, et ripplagede kinnituseks on vaja teatav hulk ruumi. Renoveerimisel vähendab see ruumi kõrgust.

Mitmetasandilised ja kombineeritud laed on omapärased ning luksuslikud, kuid kindlasti kulukamad ja aeganõudvamad kui standardlahendused. Siia kuuluvad ka ka katedraal-laed ehk kõrged kaldes laed, vastavalt hoone iseärasustele.

Vanemate majade renoveerimisel lisab näiteks puit-talade väljatoomine ja puhastamine, õlitamine, hooldamine ruumile eripära ning efektsust.

Seinad

Kipslahendused on laialt levinud materjal, kuid paigaldamisel vajab pahtli ja krundi oskuslikku käsitlemist. Pärast pahteldustöid on kipsile võrdlemisi lihtne kanda nii värvi või lihtsalt üle tapeetida.

Värvide valik on peaaegu lõputu ning sobib nii kipsi kui ka dekoratiivkrohvi peale. Lisaks saab värve omavahel kombineerida ja erineval viisidel seina peale kanda.

Tapeet pakub samuti lõputuid valikuid ning lahendusi. Moodsal ajal on väga levinud kombineerimine – näiteks tapeet ja krohv, värv ja tapeet, jne. Sageli tapeeditakse ruumis vaid üks sein, mis lisab omapära ning aktsenti. Tapeet on üsna kapriisne ja paigaldus võib vajada spetsialisti abi, eriti kui on tegemist kalli tapeediga.

Puiduga kaetud seinad on üsna tihti leitavad suvilates ning maakodudes. Puitpaneelid ning lakitud vineerlahendused on mitmekülgsed, luksuslikud ning hubased. Tehakse ka kombineeritud variante – näiteks pool seina puidust ning pool tapeeditud. Puitlahendused on pigem kallima eelarvega ning vajavad head planeerimist, et ei jääks sauna muljet.

Dekoratiivkivi annab ruumile juurde luksuslikkust ning omapära. Värvid on pigem neutraalsed ning looduslähedased. Tihtipeale tuuakse kivisein paremini esile lisades valgusteid.

Vanemate hoonete puhul on moes vanadest tellistest või puidust seinadetailid puhastada, õlitada, lakkida, hooldada, et omapärasus tugevamalt välja tuua.

Industriaalses stiilis interjööri sobib ka lihtne betoonist valatud sein. See on lihtne ja jätab puhta ning minimalistliku mulje.

Lisaks enamlevinud materjalidele kasutatakse rõhutamiseks ja omapära lisamiseks ka plastikust detaile, nahka, dekoratiivkrohvi, jms.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Põrand

Marmor on luksuslik ja vähelevinud lahendus. Paigaldus on keeruline ja kulukas. Marmor vajab ka pikemas perspektiivis hooldust ning õigeid teadmisi.

Puit on luksuslik ja naturaalne materjal. See on inimsõbralik ning pakub palju erinevaid võimalusi läbi mustrite ja värvide. Puitpõrand vajab aga regulaarset hoolt – õigete vahenditega puhastust ning regulaarset õlitamist. Puitpõrandat saab värvida, kuid pigem valida kvaliteetsed ning õiged värvid, et pinda mitte ära rikkuda.

Parkett on puitpõranda erilahendus. Vastavalt puidumaterjalile vajab samuti planeerimist, eelarvet ning regulaarset hoolt.

Vineer on veidi odavam, kuid kvaliteetsem kui laminaat, asendamaks puitpõrandaid. Ilusat värvi- ning mustrivalikut on palju ning vineer võib jätta ka puitpõrandale omase hubase ning loodussõbraliku mulje. Vineerist põrandat on aga keeruline uuendada, sest seda lihvides võib välja tulla järgmine spoonikiht. 

Laminaat – tehismaterjalist paljude valikutega levinud lahendus, eriti üüripindadel.

Linoleum – odav lahendus paljude värvi- ning mustrilahendustega.

Vaipkate – mugav ja hubane lahendus. Enamasti odavama eelarvega, kuid vajab väljavahetamist lühema aja jooksul kui teised materjalid, sest kipub kiiremini kuluma.

Betoon – sobib hästi industriaalstiiliga ning saab kombineerida näiteks erinevate vaipadega, et lisada omapära ja hubasust.

Kiviplaadid – pigem kasutatakse koridoris, köögis ja vannitoas. Laia värvi- ja mustrivalikuga. Võib mõraneda, kui midagi rasket peale kukub, näiteks köögis.

Erinevate põrandakattematerjalide kohta saad lähemalt lugeda siit.

Köök

Seintel on enamlevinud lahendused seinavärv, keraamilised plaadid, puit, tapeet ning dekoratiivkrohv. Pliidi ja kraanikausi taga olevad seinad peavad olema pestavad ning lihtsasti puhastatavad.

Põrandad kaetakse enamasti puiduga, keraamiliste plaatide või linoleumiga sõltuvalt eelarvest ning maitse eelistustest.

Peab arvestama, et põrand kipub määrduma palju kiiremini kui mujal ruumides, seega peab see olema lihtsasti hooldatav ning puhastatav.

Vannituba

Levinud variandid on keraamilised plaadid ning mikrotsement. Plaaditud vannitoad on levinud kuid varieeruvad oluliselt eelarvega – ühe plaadi hind võib olla paarist eurost mitmekümne euroni. Mikrotsement on rohkem levinud viimaste aastate jooksul. Värvivalik on suur ja värve saab omavahel erinevatel viisidel kombineerida.

Mikrotsement-pinda on lihtsam hooldada kui näiteks plaatide vuugivahesid. Kui kasutad vannitoas värve, siis peab see olema kindlasti veekindel. Puitdetailid peavad olema kindlasti viimistlusvahenditega tehtud veekindlaks.

Kokkuvõte

Materjalide valikul on kõige olulisem just eelarve. Luksuslikumad lahendused on puitmaterjalid ning dekoratiivkivi. Odavamad materjalid on näiteks kips ja laminaat. Ka erinevate materjalide puhul võivad hinnad varieeruda otsast-otsani. Viimasel ajal on moes ka erinevaid materjale kombineerida, et kodu oleks veelgi omanäolisem.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge