+ Lisa oma töö      

Millist sisekujundusstiili valida oma kodule?

26. märts 2021 Hange.ee
Tagasi
sisekujundus, sisekujundusstiil, sisearhitekt,  sisekujundusstiilid

Oma kodu sisustamine ning kujundamine on äärmiselt põnev ja põhjalik tegevus. Tänapäeval on erinevaid stiile ning võimalusi nii palju, et nendes orienteerumine võib tunduda alguses peaaegu võimatu.

Millised on peamised levinud stiilid sisekujunduses ja kuidas leida omale sobiv?

Sisekujunduse stiili on hea valida ja planeerida juba enne siseviimistlust. Enne sobiva stiili valimist pead arvestama lisaks meeldivusele ja isiklikele eelistustele ka oma eelarve ning hoone eripäradega.

Tänapäeva stiil

Iseloomulik on selged jooned, konkreetsed detailid, funktsonaalsus ning palju loomulikku valgust, näiteks avarad kõrged aknad. Eesmärgiks on peen elegantsus ilma liigsete detailideta. Mööblit ning aksessuaare on üldiselt vähe, kõigel on sihtotstarve ning see moodustab omavahel terviku.

Oluline on konkreetsus ning funktsionaalsus. Väldi lillemustreid ja pilkupüüdvaid tapeete.

Modernne stiil

Tihtipeale aetakse modernne stiil omavahel segamini tänapäevasega. Tegelikult on see pärit juba eelmise sajandi interjööridest. Iseloomulik on naturaalsed ning läikivad materjalid – teras, klaas, puit, nahk. Värvivalik peaks olema maalähedane ning pastelne.

Nagu ka tänapäeva stiili puhul, on oluline selged, teravad jooned. Modernse stiili jälgimisel väldi kumeraid jooni, lillemustreid, spiraalmustreid ning üldiselt liigseid detaile.

Minimalistlik stiil

Nimetatud stiili iseloomustab samuti funktsionaalsus ning suured aknad. Ruum on maksimaalselt ära kasutatud ning mööbel tihtipeale sisse ehitatud või mõõtude järgi valmistatud.

Ka värvide valik on minimalistlik – maksimaalselt võiks ruumides domineerida vaid kaks põhivärvi. Üldjuhul väldi detaile ja liigseid asju. Väldi domineerivaid kardinaid, parim on, kui aknad oleksid võimalikult vähe varjatud.

Märksõnadeks on lihtsus ja funktsionaalsus. Kui soovid aksessuaare, siis on need üksikud ning domineerivad, näiteks suur seinakell.

Skandinaavia stiil

On sarnane minimalistliku stiiliga. Peamine erinevus on, et skandinaavia stiili puhul on suurem rõhk tekstuuridel ja värvivarjundite varieerumisel, et luua soe ja hubane atmosfäär.

Iseloomulik on mugav ning kutsuv lapitekiga sohva ning isetehtud kaltsuvaibad. Väldi kogukaid kardinaid ning tumedat värvi mööblit.

Tööstuslik sisekujundusstiil

Tööstuslikku ehk industriaalset stiili iseloomustavad viimistlemata detailid – seinad, põrandad. Rõhutatakse näiteks laes olevaid torusid, mistõttu värvitakse taust heledaks. Betoonpõrand jäetakse katmata ning mööbel on pigem robustne ja metallraamidega.

Värvivalik on iseloomulik lao- ja tööstushoonetele – hall, pruun, punane ja must. Tööstusliku stiili puhul väldi suuri pilkupüüdvaid mustreid ning erksaid värve.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Klassikaline stiil

Klassikaline stiil on alguse saanud juba Vana-Kreeka ja Vana-Rooma aegadest. Vastupidiselt eelnevatele stiilidele, on oluline just rõhutada mustreid ja sisse tuua luksuslikud värvid – purpurpunane, indigosisine, elevandiluu valge ja kuldsed ning korallipunased toonid.

Sisekujunduses on levinud sambad, tumedast puidust nikerdatud mööbel, punutud toolid ja rikkalikud detailid. Siiski ei tasu detailidega liiale minna – kui näiteks kardinad on luksusliku mustriga kuldsete elementidega, siis peaksid vaibad olema tagasihoidlikumad. Vali elegantsed, kuid lihtsad kangad – samet, lina ja puuvill.

Väldi suvalisi detaile – aksessuaarid peavad omavahel sobima ning olema harmoonias. Tühjad pinnad seintel kata pigem maitsekate piltide, kangastega.

Boheemia stiil

Böömi ehk boheemia stiili iseloomustab muretut elustiili. Sisekujunduse detailid on pärit erinevatest stiilidest ning eri kohtatest üle maailma ja ka vanakraami turgudelt. Näiteks võib olla laes luksuslik kristall-lühter, mille all mugavad kott-toolid koos kulunud antiik-stiilis vaibaga.

Böömi stiil sobib häst inimesele, kes soovib väljendada oma isikupära ning loomingulisust. Ükski boheemia stiilis kodu pole teisele sarnane.

Siiski moodustavad detailid omavahel terviku. Taaskasutus, antiik-mööbel ja aksessuaarid on omavahel harmoonias isegi, kui need on pärit erinevatest stiilidest. Väldi detailide üleküllust.

Romantiline stiil

Märksõnad – heledad pastelsed toonid, rikkalikud lillemustrid. Taime- ja lillemustriga tapeedid, hele puitpaneel laes, seintes ja põrandal.

Iseloomulik on kasutada rikkalikult sisutekstiili – kardinad, dekoratiivsed padjad ja tekid, vaibad, jms. Materjalid ning värvid on looduslähedased – puidust mööbel, puuvillased vaibad, lihtne dekoratiivkrohv seintes, jms. Lisa interjöörile isetehtud korve, savivaase, keraamilisi nikerdusi, jms. Väldi tumedaid toone ning kunstlikke materjale.

Maalähedane stiil

See stiil sobib hästi vanemate majade renoveerimiseks. Stiili iseloomustavad naturaalsed materjalid ja looduslikud viimistlusvahendid. Palju kasutatakse puitu, looduslikku kivi, savikrohvi detaile. Värvivalik peaks olema samuti looduslik – heledamad naturaalsed toonid, näiteks beež, mururoheline, pruunikad värvid.

Väga populaarne on selle stiili puhul vana maja eripärade väljatoomine – puittalade ja kiviseinte puhastamine, hooldus ja õlitamine, värvimine. Väga hästi sobib seinte krohvimine looduslike materjalidega ning taastatud, uuendatud põrandad.

Iseloomulik on vähe tapeeti ning heledad puhtad pinnad ja lõpetamata elemendid. Sisekujunduse detailidena võib kasutada isetehtud asju – renoveerimine, taaskasutus, vanale uue elu andmine.

Luksuslik Hollywood Glam

Glamuurne stiil, mis pärit Hollywoodi kuldajastust. See jõuline stiil on mitmes mõttes üle võlli ning sobib inimestele, kes tahavad silma paista ning ei karda särada.

Märksõnadeks on sära, suured silmapaistvad detailid ja värvid, kullatud aksessuaarid, jms. Interjööris on läikima löödud metall-elemendid, palju silmatorkavat tekstiili, näiteks samet ning luksuslik mööbel.

Värvivalik on julge ning glamuurne – kuldne, tumesinine, purpurpunane, mürkroheline, jms. Väldi lihtsaid mustreid ning pastelseid toone. Pigem vali säravates metalltoonides viimistletud aksessuaarid ja detailid.

Vahemere stiil

Vahemere stiili iseloomustab lihtsus, maitsekus ning looduslähedased materjalid – looduslik puit, kivi, savikrohv ning looduslik tekstiil – puuvill, lina.

Interjöör hoitakse kerge ning jahedana kasutades pitsi, punutud detaile, heledat nikerdatud mööblit. Värvivalik on sinakad ja rohekad merelähedased toonid, beežid ja valged liivavärvi toonid ning taeva- või türkiissinised detailid. Väldi raskeid ja robustseid toone, aksessuaare ning mööblit.

Aasiapärane stiil

Aasia stiilis omavahel ühendatud minimalistlik ning maalähedane sisekujundus. Märksõnadeks on vaikus, rohelus ja rahu - lihtsus, naturaalsed toonid – roheline, beež ja heledad pruunikad toonid. Aasipärase stiili puhul on olulisel kohal maitsekalt paigutatud ning hooldatud taimed – nii toas kui õues. Asju ja mööblit on pigem vähe ning asjade vahel on piisavalt avarust ja ruumi.

Lisaks on veel mitmeid viise, kuidas erinevaid stiile omavahel ühendada ning vähe on kodusid, kus on vaid üks väljapeetud sisekujunduse stiil.

Kuidas omale stiili valida?

Vaata oma riidekappi – millised toonid ja stiilid seal domineerivad? Kui leiad sitse ja volange ning erksad värvid, siis sobib Sulle kindlasti romantiline ja/või boheemlaslik stiil. Klassikalised pükskostüümid ja pintsakud näitavad, et oleksid õnnelik modernse/minimalistliku stiiliga kodus. Lihtne, mugav ja funktsionaalne riietumisstiil jällegi näitab, et võiksid põhjalikumalt uurida maalähedase sisekujundus-stiili kohta.

Enne valiku tegemist uuri põhjalikult erinevaid variante – kasuta näiteks Pinterest sotsiaalkeskkonda inspiratsiooni kogumiseks. Kogutud materjali põhjal saad hiljem teha just enda jaoks sobiva valiku. Salvesta ning jäta meelde endale meeldiva stiili märksõnad, et neid hiljem otsida ning vajadusel omavahel kombineerida.

Enne stiili lõpliku valikut mõtle ka enda ja oma pere vajadustele ja võimalustele. Lisaks eelarvele on oluline endale teadvustada, kas Sa suudad säilitada näiteks 3 lapse ja 2 koera kõrvalt minimalistlikku stiili isegi, kui see sulle väga meeldib. Kui Sulle ei meeldi tuhlata näiteks vanakraami poodides ega reisida, siis ilmselt ei sobi Sulle ka boheemlaslik stiil.

Nagu öeldud, on erinevaid võimalusi väga palju ning enne lõplikku valikut on hea teha eeltööd, et leida just endale ja oma perele sobiv ja vajadusi rahuldav sisustusstiil. Alati võib appi võtta ka sisekujundaja või sisearhitekti, kes suudab juba projekteerimise käigus hinnata asjade paigutust ja funktsionaalsust.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge