+ Lisa oma töö      

Milline valamu vannituppa valida?

05. september 2022 Hange.ee
Tagasi
vannitoa valamu, vannitoa kraanikauss, kraanikausi paigaldamine, vannitoa valamu paigaldamine, vannitoa valamu valimine, kraanikausi valimine

Vannitoa valamute maailm on ääretult lai. Enne kui tormad poodi uut valamut ostma, võta aega ja mõtle hoolega läbi, milline neist sinu koju just see õige on. Järgnevalt vaatame läbi mõned aspektid, mida võiks valiku tegemisel silmas pidada.

Mõtle läbi, kes vannituba kasutama hakkavad

Esimese asjana peab läbi mõtlema, kes vannituba kasutama hakkavad, kuna see aitab anda suuna sobivale valamu tüübile ja materjalile. Peamises vannitoas, kus igapäevaselt terve pere toimetab peab valamu kindlasti olema piisavalt suur, et kõik vajalikud pesuprotseduurid saaksid mugavalt tehtud. Samuti võiks see kraanikauss olla kergesti puhastatav, kuna vajab pesemist väga sageli. Kui seda vannituba kasutavad ka lapsed, tuleb arvestada, et vesi väga kausis ei püsi ning parim on suur ja kogu valamukappi kattev lahendus.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Seevastu külaliste vannitoas on kasutussagedus reeglina väiksem, ning eelkõige on valamut vaja vaid käte- ja vahel ka hammaste pesuks. Seega ei ole kausi suurus seal nii määrav ning kuna ka puhastusprotseduure tuleb harvem läbi viia, võib julgemalt katsetada erinevate materjalidega. 

kahepoolne vannitoa valamu, vannitoa valamu, vannitoa kraanikauss, kraanikausi paigaldamine, vannitoa valamu paigaldamine, vannitoa valamu valimine, kraanikausi valimine
Kahepoolne vannitoa valamu.

Juhul, kui majas elab liikumisraskusega inimene, kes liigub ratastoolis, peab vähemalt ühes vannitoas olema arvestatud selle erivajadusega ja kasutada tuleb seinale kinnitatavat valamut, mille alla on võimalik abivahendiga sõita. See valamu peaks asuma ka madalamal kui traditsioonilised valamud. Kui lastel on kasutada oma tarbeks eraldi vannituba, siis on selline valamu kõige mugavam variant ka neile.

liikumispuudega inimene vannitoa valamu, vannitoa kraanikauss, kraanikausi paigaldamine, vannitoa valamu paigaldamine, vannitoa valamu valimine, kraanikausi valimine
Liikumisraskusega inimesele tuleb valamule tagada mugav juurdepääs.

Millised on erinevate valamutüüpide eelised ja puudused

Laias laastus jagunevad vannitoa kraanikausid valamulaua pealseteks, valamulaua sisesteks (väljauatuva äärega, sisseehitatud, integreeritud), seinale kinnitatavateks ja jalaga variantideks.

Valamulaua pealsed kraanikausid on oma olemuselt nagu sügavad nõud, mis on asetatud kapi pinna peale. Kuna neid on saadaval väga erinevates vormides ja värvides, võib taoline valamu olla vannitoas nagu väike kunstiteos, millega on võimalik ruumi külastaja tähelepanu püüda. Kuigi tegemist on oma olemuselt kõige põnevama lahendusega, on see ilmselt ka kõige raskemini hooldatav variant.

Põnevate vormide kasutamisel on see miinus, et lauapinna puhastamine kausi ümbert ja eriti tagant on tunduvalt keerulisem. Kuna neid valamuid on saadaval erineva sügavusega, tuleb valamukapi valimisel ja paigaldamisel sellega arvestada. Samas ei ole sellise kausi alla vaja ilmtingimata spetsiaalset valamukappi ja põhimõtteliselt saab selle veekindluse tagamisel paigaldada ükskõik millisele huvitavale mööbliesemele. Selline lahendus lisab valamule veel rohkem iseloomu.

valamulaua pealne kraanikauss, vannitoa valamu, vannitoa kraanikauss, kraanikausi paigaldamine, vannitoa valamu paigaldamine, vannitoa valamu valimine, kraanikausi valimine
Valamulaua pealsed kraanikausid

Valamulaua sisesed variandid on ideaalsed, kui otsitakse lihtsalt hooldatavat varianti. Kõige universaalsem, odavam ja levinuim neist on väljaulatuva äärega kapi sisse uputatav variant. Sellist valamut annab sobitada kõikide erinevate kapi pealispinna materjalidega. Sisseehitatud valamu seevastu sobib ainult kivist pinna sisse ja on seega ka kulukam variant. Samas on viimati mainitud valamu eeliseks tunduvalt lihtsam kapi pealse puhastamine, kuna kogu mustuse ja vee saab otse kaussi pühkida ilma, et valamu äär ette jääks.

Viimase valamulaua sisese variandina on saadaval integreeritud valamud, mille puhul kauss ja laua pind peavad olema samast materjalist. Enamasti on saadaval ainult standardmudelid ja väga palju isikupära neile lisada ei anna. Samas on see lihtsakoeline lahendus ideaalne vannitubadesse, kus tähelepanu tõmbavad muud elemendid.

Seinale kinnitatav valamu installeeritakse otse seinale ja selle alla jääb tühi põrandaruum. Selline paigutus aitab väikesest ruumist luua suurema mulje, kuid samas kaotab antud variant võimaluse valamu alla hoiustamisruumi tekitada. Kraanikausi alune äravoolutoru on taolise valamu paigaldamisel vaja peita seina sisse.

Kui sa eelistad vannitoas väga lihtsat klassikalist ilmet, siis on jalaga vannitoa valamu õige valik. Kraanikausi minimalistliku väljanägemisega jalg varjab kenasti ära põrandasse suunduva äravoolutoru. Miinuspoolelt ei ole sellise valamu valimisel kausi all üldse ladustamisruumi ning jala ümbruse koristamine võib olla veidi raskendatud.

valamulaua sisene kraanikauss, vannitoa valamu, vannitoa kraanikauss, kraanikausi paigaldamine, vannitoa valamu paigaldamine, vannitoa valamu valimine, kraanikausi valimine
Valamulaua sisene kraanikauss.

Millist materjali eelistada

Vannitoa valamute materjalivalik on ääretult lai. Lisaks tuttavatele keraamilistele, portselanist ja metallist valamutele, on saadaval veel näiteks klaasist, puidust, kivist, marmorist ja betoonist kraanikausid.

Keraamilised ja portselanist valamud on mõlemad äärmiselt vastupidavad ja oma sileda pinna tõttu kergesti hooldatavad: seega ideaalsed perevannituppa, kus funktsionaalsus on tihti esikohal. Portselan on siiski mõnevõrra vastuvõtlikum plekkide tekkele ja mõranemisele, kui sinna peaks kukkuma mõni raske ese. Portselan valamuid on saadaval väga erinevates värvitoonides ja ka keraamilised kraanikausid võivad olla glasuuritud erinevat tooni kattega. 

valamulaua pealne kraanikauss, vannitoa valamu, vannitoa kraanikauss, kraanikausi paigaldamine, vannitoa valamu paigaldamine, vannitoa valamu valimine, kraanikausi valimine
Kivist kraanikauss.

Metallist kraanikausside seast leiab näiteks vasest valamud, mis on oma väljanägemiselt väga silmapaistvad. See valik vajab puhastamisel rohkem hoolt ja pole seega funktsionaalsuse poolest parim lahendus, kuid on see-eest antimikroobne ja vastupidav.

Klaasist valamute puhul on väga oluline jälgida, et materjali näol oleks tegemist karastatud klaasiga. Sellisel juhul puruneb klaas katki minemise korral väikesteks ohututeks tükkideks ja puruneda see valamu iseenesest võib, nagu kõik muud klaasesemed. Samuti on vaja antud kraanikaussi pidevalt puhastada, kui tahad vältida vee piiskade kuivamise jälgi selle pinnal. Seega sobib selline valamu vannitubadesse pigem sisustuselemendiks ja sobib see eelkõige näiteks väiksema kasutusega külaliste vannituppa.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Raskem on hooldus ka puidust valamute puhul. Sellise kraanikausi pesemisel tuleb vältida kemikaalide kasutamist ning peale igat kasutuskorda tuleks valamu üle pühkida, et vältida seebi jm pesuainete jäämist selle pinnale. Arvestada tuleb ka sellega, et puit võib aja jooksul veidi oma värvi muuta, mis ei tähenda, et see oleks naturaalse materjali puhul automaatselt ebasoovitav nähtus. Kõige selle kõrval on siiski tegemist väga silmapaistva disainielemendiga, mis lihtsalt vajab kasutamisel rohkem hoolt.

Kivist, marmorist ja betoonist valamud on kõik väga vastupidavad, kuid nende puhastamisel tasub olla pigem ettevaatlik. Pesuks peaks kasutama ainult võimalikut naturaalseid pesuvahendeid ja tugevalt happeliste vahendite kasutamist tasub vältida. Seega, et vältida raskesti eemaldatavate plekkide tekkimist, tuleb ka neid valamuid pigem tihti puhastada. Samas on näiteks looduslikust kivist valamu jällegi väga unikaalne lahendus mõnda omanäolisse vannituppa.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge