+ Lisa oma töö      

Mida võiks teada tööriietest? ABC

10. mai 2022 Hange.ee
Tagasi
tööriided, tööriided ehitajatele, tööriiete valimine, töösaapad, tööpüksid, ehitajate tööriided

Ehitusplatsil on ohutuse tagamiseks kohustuslik kanda kiivrit, kuid turvalisusele mõeldes tuleks valida ka erinevaid tööriideid. Olgu selleks siis püksid, jakk või kindad.

Peakatted

Peale kiivri on olulised ka teised peakatted ning seda näiteks pea soojas või tuule eemale hoidmiseks. Kõrgustes töötades, näiteks katuseid ehitades või kõrghoonete aknaid pestes, on tuul eriti määrav faktor. Seetõttu oleks vajalik kanda ilmale sobivat mütsi.

Kuigi ka talvisel ajal tehakse ehitustöid hakkab suurem ehitamine pihta pigem kevadel. Kui aga talvisel ajal on vaja siiski tööd teha, ei saa läbi korraliku, pehme, kvaliteetse ja sooja hoidva mütsita. Kaubanduses on saadaval paksud karvamütsid, aga kui tunned, et need panevad pea sügelema, tasuks proovida meriinovillasest kangast mütsi. Villa looduslike omaduste tõttu hoiab see talvel külmaga sooja ning suvel palavaga jahedust.

Suvel palava ilmaga võib erinevatel ehitusplatsidel näha töölisi kandmas klassikalist nokamütsi. See ei lase pealael otsese päikesepaiste käes üle kuumeneda ning aitab vältida päikesepistet ja iiveldust, kaitseb silmi päikese eest ning on piisavalt õhuke, et jahutavat tuult ligi lasta. 

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Särgid, pluusid, jakid, joped

Olenemata sellest, kas töötad sees või väljas, suvel või talvel, ei tohiks turvalisuse huvides kunagi töötada ilma särgita. Kaubanduses on saadaval õhulisest materjalidest särke, mis hoiavad kehatemperatuuri kontrolli all. Pimedal ajal või tee ääres töötades peaks kandma Hi-Vis särki, et võimalikult nähtav olla. Kõrgnähtavad riided kaitsevad töötegijaid, sest on hästi nähtavad erinevate nurkade all nii päeval kui ka öösel.

Palava, vihmase, tuulise või külma ilmaga töötades vali endale sobiv ja mugav riietus, mis kaitseks erinevate ilmastikuolude eest ning millega oleks hea liikuda ega hakkaks palav. Kaubanduses on saadaval erinevate lõigete, disainide ja värvilahendustega särke, polosid, pusasid ja fliise. 

Talvejoped võivad olla suured ja kohmakad, mistõttu on tööd teha kohati ebamugav, kuid külma ja vihmase ilmaga on see hädavajalik. Miski pole tervisest tähtsam ning seda ei tohiks ühelgi viisil ohtu seada. 

Kui särgid ja polod on odavamad ja nende hind algab paarikümnest eurost, siis fliiside ja pusade hinnad võivad küündida saja euroni. Joped on veelgi kallimad, makstes sada kuni paarsada eurot. 

töösärgid, tööjoped, tööriided
Tööjoped - ja särgid peaksid olema hästi hingavad kuid ilmastikukindlad ning kõrgnähtavad.

Püksid

Ehitustöödel ei ole püksid mitte pelgalt ohutust tagavad riideesemed, vaid võimaldavad väljas töötamise puhul hoida ka sooja ja ajutiselt tööriistu hoiustada, kui neid parasjagu vaja ei ole. Kaubanduses on saadaval lai valik erinevate omadustega pükse, mis on mõeldud töötamiseks erinevates tingimustes ja erineva ilmaga.

Objektil olles peab palju liikuma, kükitama ja kummardama, mistõttu on oluline, et püksid seda koormust taluksid ja vaba liikumist võimaldaksid. Hea kvaliteediga püksid on valmistatud hingavast materjalist ja n-ö 3D-lõikega. Mugavuse tagamiseks on neil eelpainutatud sääred ja hea liikumise tagamiseks veniv kangas seal, kus materjal peab järele andma (kiil jalge vahel), lisaks tugev kangas kohtades, mis rohkem hõõrduvad, näiteks põlveosadel, säärte otstel ja taskute juures. Taskud võivad olla tavalised või ripptaskud, mis võimaldavad suuremaid esemeid taskus hoida. Saadaval on ka eemaldatavate ripptaskutega mudeleid.

Väljas töötamisel ja liikumisel on üks olulisemaid aspekte olla nähtav. Seega peaks väljas ehitustöid tehes kandma hästi silma paistvat riietust, näiteks Hi-Vis pükse. 

Ehitajad, kes veedavad palju aega põlvedel, näiteks põrandat paigaldades või torusid parandades, peaksid kandma tugevdatud põlveosaga pükse, mis teevad töötamise mugavamaks ja võimaldavad kauem põlvedel olla.

tööpüksid, kõrgnähtavad tööpüksid, tugevdatud tööpüksid
Tööpüksid peaksid olema varustatud rohkete taskutega, mugavad, taluma koormust kuid võimaldama vabalt liikumist.

Väljas töötades, eriti Eesti kliimas, on oluline ka pükste veekindlus. Tavaliste tööpükste peale on kehva ilmaga võimalik tõmmata eraldi välimine kiht. Sellistel pükstel on tihti pikad küljelukud, mis võimaldab neid paremini jalga tõmmata ja ära võtta. 

Pükse disainides on eraldi mõeldud ka keevitajate peale, kelle püksid peavad olema mugavad ja võimaldama liikumist, kuid samas olema ka tulekindlad, et keevitamisel tekkinud säde pükse ei süütaks. Keevitamisel kantakse silmade kaitseks prille, kuid ka muid kehaosi ei tohiks ära unustada.

Kui nii spetsiifilist riietust vaja ei ole, on saadaval ka lihtsamad tööpüksid, mis on valmistatud puuvillast ja venivad kergesti. Selliste pükste hind on võrreldes eelnevalt kirjeldatutega lausa kaks korda madalam. Lihtsamad tööpüksid saab kätte 60 euroga, kõrgema kvaliteedi eest peab aga lausa 200 eurot ja enamgi välja käima.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Jalanõud

Ehitusobjekt on täis igasugust sodi, mille hulgas võivad olla ka teravad esemed, naelad, kruvid, klaas, tööriistad jne, ning alati ei pruugi tähelegi panna, kuhu astud. Nii võivad aga tekkida tõsised vigastused ja traumad. 

Selleks, et end ehitusplatsil turvalisemalt tunda, tuleks jalga panna korralikud paksu tallaga töösaapad, mis on tehtud mugavast, tuulduvast ja soojapidavast materjalist. Saapaid leidub nii krõpsude kui paeltega, kõrge kui madala äärega, lisatoega ning kergemaks liikumiseks. 

tööjalatsid, tööjalatsite valmine, tööjalatsid ehitajatele
Tööjalatsid peavad olema mugavad kuid tugevtatud tallaga ja ninaga.

Töösaabaste kvaliteedis ei maksa samuti järeleandmisi teha. Korralikud töösaapad on enamasti hea investeering, sest need peavad kaua vastu ja neid ei ole vaja igal hooajal mõne uue mudeli vastu välja vahetada. Sama kehtib ka teiste tööriiete kohta, seega ära karda iseenda ohutuse ja tervise huvides seda otsust teha.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge