+ Lisa oma töö      

Mida teha veelekete korral ja kuidas lekkekoht tuvastada? ABC

02. november 2022 Hange.ee
Tagasi
veeleke, veelekke tuvastamine, toru leke, katuse leke, veelekke peatamine, torumees, torutööd

Veeleke ei ole kunagi hea ja kui see juhtub, siis peab sellega kiiresti tegelema. Kui lasta lekkinud veel sügavamale pinnasesse tungida siis suurenevad kahjud ja mille kõrvaldamine võib osutuda hilisemalt väga kulukaks.

Millised on lekke märgid ja põhjused?

Veeleke võib-olla ilmselge nii, et leiad põrandalt suure veeloigu või ka varjatud nii, et see väljendub vaid plekina näiteks laes. Kõik oleneb kust leke pärineb ja sellest kas see on endiselt aktiivne või mitte. Kui majas on ülemine korrus, kuid alumise korruse lagi lekib, siis on tõenäoliselt tegu torustiku probleemiga. Kui tegu on ühekorruselise majaga või kui ülemise korruse lagi lekib, siis on katuses auk, mis vett majja laseb.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Teine võimalus, miks lagi läbi ajab, võib olla põhjustatud õhukonditsioneeri lekkest. Pole oluline, kui suure või väikese lekkega on tegu, probleemiga tuleb hakata kohe tegelema. 

veeleke laes, veeleke, veelekke tuvastamine, toru leke, katuse leke, veelekke peatamine, torumees, torutööd
Veeplekid laes annavad märku veelekkest.

Keera vesi kinni

Kohe, kui veeleket kuskil kahtlustatakse tuleks esimese asjana vesi kinni keerata. Seejärel saab hakata otsima, kust leke põhjuseid. Veevoolu küll enam ei ole kuid lomp WC põrandal, vanni all või pesumasina juures võib annab mõista, kust vesi pärineb. Kui aga leket ei saa peatada vaid korteris oleva kraani abil, siis tuleb pöörduda korteriühistu juhi poole ja paluda temal või mõnel teisel vastutaval isikul terves trepikojas vesi kinni keerata. Mida kiiremini seda tehakse, seda vähem veekahju tekib nii enda kui teiste varale.

veemõõtja, veeleke, veelekke tuvastamine, toru leke, katuse leke, veelekke peatamine, torumees, torutööd
Kui veelekke on põhjustatud mõne kodumasina või seadme tõttu piisab lokaalse veevarustus sulgemisest. Kui vesi voolab ka pärast seda siis tuleb sulgeda maja või korteri üldine veevarustus.

Nihuta või kata mööbel

Mööblit, mis on liialt suur või liialt raske, mida lekke alt või juurest minema lükata, see tuleks katta veekindla kattega nt plastikust kile või presendiga. Kui neid kattematerjale käepärast pole, siis teeb ka suur prügikott või dušikardin töö ära. Kõige olulisem on, et vesi, mis on juba mööbli kanga sisse tunginud, seda sinna rohkem ei imbuks. Kui vesi lekib otse põrandapinnale, siis tuleb see ruttu ära kuivatada. Lastes veel liialt kaua põrandale jääda, võib see viia põranda kahjustumiseni või hallituse tekkimiseni.

Loo väike äravoolu auk

Aseta lekke alla ämber või suurem kauss. Kasuta kruvikeerajat või suurt naela, et lakke auk teha. See takistab veel ühte kohta kogunemast, voolates nüüd läbi augu anumasse. Lisaks vähendab see laele pandud koormust. Lakke tehtud väikese augu saab hiljem lihtsate vahenditega parandada, kuid vee tõttu tekkinud suure augu parandamine oleks olnud kordades kallim. Olles lekke parandanud, asu kohe põrandat kuivatama.

Tee lekke koht kindlaks

Kui õues pole mõned päevad sadanud võib katkise katuse kui võimaliku lekkekoha välistada. Üks omapärane võimalus, kuidas leke kindlaks teha, on sooritada veemõõdiku test. Jälgi, et keegi majapidamises samal ajal vett ei kasuta. Kui elatakse majapidamises, kus on palju inimesi, siis on mõistlik test teha ajal kui kedagi kodus pole.

Olles teinud kindlaks, et keegi vett ei kasuta, vaata veemõõdikut, mis võib olla vannitoas, köögis, garaažis või mujal. Kui mõõdikul olev ratas pöörleb, siis tähendab, et kuskil torustikus vesi liigub ja tegu on torustiku probleemiga. Kui aga ratas ei liigu, siis pärineb leke katuselt. 

veemõõdik, veeleke
Veemõõdik võib olla abiks veelekke põhjuse väljaselgitamisel.

Kontrolli katust

Olles sooritanud veemõõdiku testi ja teinud kindlaks, et leke ei pärine torustikust, siis kontrolli katust. Selleks mine pööningule või võta pikem redel ning püüa seal auk leida. Kui vesi on kogunenud ühte kohta ja ei ole edasi levima hakanud, siis on tõenäoliselt võrdlemisi lihtne ajutiselt auk parandada ja sellega leke likvideerida. 

Siinkohal peab aga meeles pidama, et katuse parandamine võtab aega ning selleks on vaja kindlaid oskuseid, teadmisi ja vahendeid. Selle asemel, et katusel olev auk veel suuremaks probleemiks muuta, kutsu pigem katuseparandajad, kes töö kiiresti ja korralikult ära teevad. Nad annavad ka teada, kas ka ülejäänud katus vajaks tähelepanu, mille järel saab iga inimene otsustada, mida nad edasi teevad - kas keskenduvad vaid ühe kindla augu parandamisele või terve katus tehakse korda. Problemaatiline katus tekitab lekkeid iga kord, kui väljas on suurem vihmasadu, seega tee kindel ja kaalutletud otsus.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Kutsu torumees

Kui veemõõdiku test näitab, et leke tuleneb torustikust siis lekke tuvastamine ja parandamine pole töö, mida asjatundjad soovitavad ise ära teha. Torustiku leke võib toimuda laes ja seinas, kohtades, kuhu niisama ligi ei pääse. Vesi võib voolata ka peamisest allikast edasi teisejärgulisse allikasse, mis muudab lekkekoha tuvastamise veelgi raskemaks.

Kulutades aega lekkekoha tuvastamisele võib viia tõsisemate kahjude tekkimisele. Selleks, et seda ei juhtu, kutsu torumees, kellel on teadmised ja oskused, kuidas lekkekoht kindlaks teha. Kuna nad puutuvad oma töös kokku erinevate torustikust tingitud probleemidega, tunnevad nad ära erinevad võimalikud lekkekohad.

Loe ka: Torutööd uues ja vanas majas, mida peaks teadma?

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge