+ Lisa oma töö      

Kuidas vältida vigu puude langetamisel: II osa

07. juuli 2022 Hange.ee
Tagasi
puu lõikamine, puu eemaldamine, vead puude lõikamisel, oksa eemaldamine ohtliku puu lõikamine, ohtlik oksa lõikamine

Puude langetamisel peab olema ettevaatlik, sest endale võib viga teha nii langeva puu, selle okste kui ka mootorsaega. Puid langetades peaks vältima teatud vigade tegemist, et tagada turvaline tööprotsess.

Nüri saeketi kasutamine

Isegi saia on raske lõigata, kui selleks kasutada nüri nuga. Seega võib vaid ette kujutada, kui raske on jämeda puu lõikamine nüri ketiga. See ei tungi piisavalt hästi puutüve sisse ega võimalda puud langetada. Nüri keti tõttu kulub tööle rohkem aega ja vaeva ning töö on raskem kui see olema peaks. Nüri kett võib olla märk, et ketti on liiga palju kasutatud. See aga võib viia õnnetusteni. Nüri kett ei lõika puud nii kiiresti ja puhtalt, et lõikaja saaks minna turvalisse kaugusesse, vaid puu võib poole lõikamise pealt suvalises suunas langema hakata.  Esimese võimalusena võiks mõelda keti teritamise peale, siis selle asendamisele või uuele mootorsaele.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Kett on halvasti kinnitatud

Mootorsaag on ohtlik tööriist ka siis, kui seda korrektselt kasutada. Seega on vaja enne mootorsaega töötamist tagada, et seda oleks turvaline kasutada. Üks suurimaid vigu, mida saega töötades teha saab, on keti kontrollimata jätmine. Tuleb kontrollida, kas kett on piisavalt terav ja kas see on korrektselt kinnitatud. Võta kahe näpuga ketist kinni ja püüa seda tõsta. Kui kett liiga palju teralt maha tuleb, siis on kett liiga lõtv ja seda peaks pingutama. Pikalt töötades tuleb ketti kontrollida aeg-ajalt, et tagada ohutus. Uued ketid võivad rohkem venida ja neid peaks kontrollima iga 10 minuti tagant.

Lõikamine elektriliinide ja hoonete läheduses

Puude lõikamise peaks tegelikult jätma professionaalidele, kellel on selleks vajalikud teadmised ja oskused. Eriti tuleks sellega arvestada, kui puud vajavad lõikamist või langetamist elektriliinide ja hoonete läheduses. Puud võivad kukkudes tõsist kahju tekitada, seega ära kutsu puude lõikamisel appi head sõpra või naabrimeest. Kutsu arborist. Kui leiate puu, mis on õhuliini poole kaldu, liinidesse kasvanud või muul moel ohtliku puu, ei tohi hakata seda ise eemaldama, vaid tuleb teavitada sellest Elektrilevi.

ohtliku puu eemaldamine, puu elektriliinides, elektriliinid puu, elektriliinidesse kasvanud puu
Elektriliinide läheduses olevaid puid ei tohi ise eemaldama hakata, sest puu võib liinidele langedes põhjustada õnnetuse, on parem, kui selle eemaldavad spetsialistid.

Tagasilöögi kohaga lõikamine

Mootorsae tagasilöögi tsoon on tera tipu ülemine pool. Kui see osa puutub ketti liikumisel millegagi kokku, siis lööb see pinnalt tagasi otse lõikaja poole. Seetõttu ongi tänapäevastel saagidel ketipidur, mis peatab sae, kui tagasilöök peaks juhtuma. Sellega hoitakse ära tõsiseid õnnetusi.

Sae “näpistamine”

Puu langetamisel on tihti vaja see ka osadeks lõigata, et transport oleks kergem. Mahakukkunud puu tüve lõigates võib tüve raskus saetera “näpistada” ehk kahe poole vahele kokku suruda. Kui see juhtub, siis peaks töö kohe lõpetama, võtma paksema oksa, asetama selle tüve alla ja püüdma tõsta tüve nii, et saag kätte saada. Varem on soovitatud puid langetades töötada koos abilisega. Ka sellises olukorras võib abiline aidata tüve tõsta, et lõikaja ei peaks ebamugava nurga alt saagi hoidma või töötades ainult ühte kätt kasutama. 

kännu eemaldamine, mootorsaega kännu eemaldamine, kännu saagimine
Kännu eemaldamisel mootorsaega vältige tera kokkupuudet maapinnaga.

Maapinna lõikamine

Langenud puu tüve lõigates peaks püüdma vältida kontakti maapinnaga, sest isegi lühike kokkupuude võib ketiterasid mõjutada. Ketiterad võivad ka väikesel kokkupuutel nüriks minna. Nii väheneb keti kvaliteet, vastupidavus ja seda peab uuesti teritama. Maapinnal palke lõigates peaks lõikama palgi poole peale, selle siis ümber keerama ja teiselt poolt palgi täielikult läbi lõikama. Lõikamise ajal hoia jalga palgil, et mõlemad käed püsiksid sael ja pööra palki seda kergelt jalaga lükates.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Kännu jätmine

Koos puuga peaks eemaldama ka kännu. Selleks võib rentida kännu peenestaja ehk kännufreesi või -puuri. Kännupuur on terava ovaalse saega masin, mis allesjäänud kännu maapealse osa ära purustab. Ülejäänud osa jääb koos juurtega alles. Kui langetatud puu asus koduaias, siis võib allesjäänud osa mulla ja väetisega kinni katta ja selle kohale luua peenra. Kui langetatud puid on rohkem, siis soovitavad asjatundjad kasutada kännu eemaldajat. Enamik kännu eemaldajaid sisaldavad kaaliumnitraati, mis kiirendab kännu mädanemist. Kännu eemaldaja kasutamiseks tuleb puurida kännu sisse augud, täita need kaaliumnitraadi graanulitega ja peale valada vett. Känd muutub nelja kuni kuue nädalaga käsnjaks ja see võimaldab kännu kirve abil kergemini eemaldada.

kännupuur, kännu puurimine, kännu eemaldamine, puude langetamine
Kännupuuri või -freesi abil on võimalik eemaldada kännu pealmine poole kuni maapinnani.

Võimete ülehindamine

Kui inimene satub esimest korda elus olukorda, kus tal on vaja puud langetada, siis võib see tähendada, et tal pole mootorsaagi või ei ole ta seda kunagi kasutanud. Lisaks puudub kaitsevarustus ja tunta õigeid töövõtteid ning ei osata ennetada ohtusid. Jäta suuremad tööd neile, kes seda oskavad, kes teavad, mida nad teevad ja kellel on vastav varustus. Kuigi puu lõikamine ei ole raketiteadus, vajab see siiski planeerimist, keskendumist ja ettevaatlikust. Kindlasti ei tasu puid langetada päeval, mil enesetunne pole hea. Jälgi ka ilma. Kui ennustatakse vihma või tugevat tuult, siis oleks mõistlik oodata paremaid ilmastikuolusid.

Loe ka: Kuidas vältida vigu puude langetamisel: I osa

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge