+ Lisa oma töö      

Kuidas valida segistit kööki või vannituppa?

31. jaanuar 2022 Hange.ee
Tagasi
segisti valimine, segisti valik, sanitaartehnika, valamu

Segisti valimisel peab arvestama mitmete erinevate asjaoludega ja hoolikalt läbi mõtlema, milline lahendus on Sinu kodule parim valik. Alusta segisti valimist lähtudes selle asukohast ja seejärel liigu samm-sammult edasi järjest väiksemate detailide poole.

Mida peab arvestama segisti valimise juures?

Segistid saab lähtuvalt asukohale jagada köögi-, vanni-, duši- ja valamusegistiteks. Tähtis on neil vahet teha, sest näiteks kööki ja vannituppa ei sobi samad segistid. Kaupluses või internetis osteldes tasuks kohe suunduda õige kategooria juurde, see vähendab ka kõvasti valikut ja teeb otsustamise lihtsamaks.

Teiseks põhiliseks faktoriks segisti valimisel on selle mõõtmed. Köögi- ja valamusegisti puhul peab teadma valamu mõõtmeid ning sügavust. Väga tähtis on see, et segisti suurus ning ka disain sobiks valamuga. Näiteks kui valid kööki liiga madala segisti, võib juhtuda, et kõrgemad potid või kannud ei mahu segisti alla ära. Seega on mõistlik valida kõrgem segisti, kui valamu pole väga sügav ning vastupidi, kui valamu on sügav, siis ei tasu väga kõrget segistit soetada, sest voolav vesi võib hakata pritsima. Loe ka: Milline valamu kööki valida?

Ka vanni- ja dušisegisti puhul on mõõtmed tähtsad. Vanni- ja dušisegisti puhul seisneb erinevus selles, et dušisegistil pole vajalikku jooksutoru, millega saab vanni täita. Kui plaanid soetada vanni ääre külge kinnituvat segistit, siis tuleks vanni serva laiuse mõõt võtta. Kui aga soovid seinale või põrandale kinnituvat segistit, oleks mõistlik kutsuda asjatundja appi, kes oskab Sulle sobivat segistit soovitada ning seda ka paigaldada.

Kui vannitoas on ka bidee, peab sellele muretsema eraldi bideesegisti. Selle puudumisel on hea alternatiiv ka valamusegisti, millel on lisaks ka hügieeniline dušiotsik vooliku ning sobiva hoidikuga.

Segisti mugavus ning välimus

Kuna segisti on majapidamises igapäevane abiline, peab mõtlema ka selle kasutamise mugavusele ning välimusele. Kindlasti tasub läbi mõelda, kes ja mille jaoks segistit kasutama hakkab. Nii saad kindel olla, et segisti täidab kõik Sinu ja pereliikmete vajadused. Näiteks, kui peres on pisikesi lapsi on heaks valikuks termostaatsegistid, mis tagavad alati kindla temperatuuriga veejoa. Turul on ka lai valik ühe, kahe kui ka ilma käepidemeteta ehk kontaktivabu segisteid.

Köögis aitab elu lihtsamaks teha eraldi väljatõmmatav käsidušš. See annab võimaluse näiteks potti veega täita, seda pliidilt liigutamata. Uuematel segistitel on ka nupust tööle panemise funktsioon juhuks, kui käed on kokkamisest toiduga koos. Nii on võimalik näiteks küünarnukiga vett kraanist jooksma panna.

Lisaks mugavusele on valiku tegemisel tähtis ka segisti välimus. Segisti disaini ning viimistluse puhul tasub järgida sama esteetikat nagu ülejäänud ruumides ja hoones. Iseenesest mõistetav on see, et väga modernsesse või lausa minimalistlikult puhta ilmega kööki ei istu hästi antiikse välimusega segisti ning antiikse kapi sisse ehitatud valamu juurde ei sobitu hästi kontaktivaba kose efektiga segisti.

Välimuse puhul on suur rõhk ka segisti viimistlusel. Kõige enim on levinud kroomist segistid, sest see materjal on vastupidav, kuid ei tasu unustada ka alternatiivseid variante, näiteks värvitud ja kullatud pinnaga segisteid. Siinkohal peaks silmas pidama ka segisti hooldamise ja puhastamise mugavust. Kindlasti tasub enne ostu uurida ka vastava materjali ja segisti plusside ning miinuste kohta.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Lisatarvikud segistile

Osadest lisatarvikutest on siin postituses juba juttu olnud, kuid kindlasti tasub kaaluda erinevaid variante, mis elu lihtsamaks ja mugavamaks muudavad. 

Esimese lisatarvikuna toome uuesti välja uuesti väljatõmmatava segisti otsiku, mis muudab suuremate anumate ja pottide täitmise lihtsamaks ning muudab nõude pesemise mugavamaks.

Teise lisatarvikuna tooksime välja veefiltri. Kuigi Eestis on ühisveevärgist saadav vesi joomiseks kõlbulik, valitakse filtri paigaldamine erinevatel põhjustel. See võib olla nii lisasegisti kui ka ühe jooksutoruga segisti, millele saab paigaldada filtri. 

Hea lahendus on ka muudetav jooksutoru pöördenurk. See võimaldab segisti jooksutoru keerata soovitud suunas. Erinevate tootjate mudelitel varieerub ka maksimaalne pöördenurk ning see ulatub kohati isegi 360 kraadini.

Erinevat tüüpi segistid

Segisteid ei eristata vaid asukoha järgi, vaid on veel mitmeid aspekte, mida saab arvesse võtta. Segisteid saab jagada näiteks käepidemete arvu järgi. Ühe käepidemega segisti puhul saab reguleerida vee temperatuuri ning veejoa tugevust mugavalt ühe käega. Kahe käepidemega segisti puhul on kuuma ja külma vee jaoks vajalikud eraldi käepidemed ning ventiilid.

Siin artiklis on juba põgusalt mainitud ka termostaatilist segistit, mis tagab igal korral täpselt sama etteantud temperatuuri. See on suurepärane valik pisikeste lastega peredes ning mugav lahendus, kui Sa ei soovi iga kord uuesti õiget temperatuuri "taga otsida".

Mugav ja hügieeniline lahendus on kontaktivaba segisti, mis töötab sisseehitatud anduri abil. Reeglina leiab see kasutust varianti pigem avalikes tualettides kui tavalistes kodupidamistes.

Kuidas paigaldada segistit?

Kraani ja segisti purunemine on majapidamises üsna tavapärane probleem ja kui see juhtub tuleb ette võtta segisti vahetamine.

Segisti vahetamiseks tuleks alustada alustada vajalike tööriistade ettevalmistamisega - reguleeritav mutrivõti, tangid ja toruteip. Seejärel tuleks sulgeda vee pealevool. Pärast vee sulgemist kontrolli kindlasti ka üle, et vesi on kinni. Selleks avage kraanid nii külma ja sooja veega ja laske torustikku jäänud veel välja valguda. Ka segisti lahtiühendamisel võib lekkida pisut vett, mistõttu võta abiks rätik või kalts ja ämber. Seejärel eemalda vana segisti.

Seinapealse segisti puhul tuleb eemaldada ka ekstsentriku peitekate ja seejärel keerata seinast välja ka ekstsentrikud. Sellele järgneb uute ekstsentrikute paigaldamine ja peitekatete lisamine, seejärel kinnita segisti. Lõpuks avage vee pealevool ja kontrollige üle, et kõik on õigesti tehtud ja kuskilt ei leki vett.

Kui segisti vahetamisega ja paigaldamisega varasemalt kogemus puudub siis tasub see töö jätta pigem spetsialistile teha. Nii saad olla kindel, et ei teki hilisemaid probleeme, mis võib kokkuvõttes osutuda kallimaks kui koheselt spetsialisti palkamine.

Kokkuvõte

Segisti valimisel on paar tähtsat sammu, mida tuleks järgida. Esmalt pead teadma kuhu segistit vajad, kas kööki, valamu, vannitoa või hoopis bidee oma. Järgmiseks sammuks oleksid mõõtmed. Pead mõõtma kui sügav on valamu või kraanikauss ning selle järgi valima sobivate mõõtmetega ja õiget tüüpi segisti. Järgmine loogiline samm oleks kasutamismugavuse ja segisti välimuse peale mõtlemine. Segisti disain võib mängida suurt rolli, seega tasuks valida oma koduga sobiv disain. Kindlasti tasub mõelda ka erinevatele segisti tüüpidele ja lisatarvikutele, mis igapäevaseid toimetusi lihtsamaks teevad. Kui mõtled läbi need punktid, saad kindel olla, et valid endale sobiva segisti. Kindlasti tasub kaasata ka professionaal, kes abistab vajadusel nõu või jõuga.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge