+ Lisa oma töö      

Korterelamu suured renoveerimistööd toovad korteriomanikele kasu aastate pärast

27. juuni 2023 Hange.ee
Tagasi
kortermaja renoveerimine, renoveerimistööd, korteriühistu, kortermaja soojustamine, kortermaja fassaadi vahetus, radiaatorite vahetus

Ilmselt pole pidevad hinnatõusud jäänud märkamata ühelegi meist. Lisaks toiduainete hinnakasvule on oluliselt tõusnud ka küttearved, laenude intressid ja paljud teised kulud. Kuigi toiduainete hinnatõusu vastu pole suurt midagi ette võtta, saavad korteriühistud siiski võidelda energiahindade tõusu vastu, muutes oma kortermajad energiasäästlikumaks.

Kortermaja Tartus Ujula tänaval ehitati 1960. aastate alguses vastavalt ajastu standardite ja kvaliteedi järgi. Seega on loogiline, et ca 60 aastat hiljem on vaja teha uuenduskuur, et nüüdseks kulunud ja väsinud majale uus hingamine anda ning parandada elanike elukvaliteeti.

Viimase 15 aasta jooksul on majas vahetatud katus ja välisfassaad ning hiljuti ka radiaatorid ja küttetorustik. Nende tööde teostamiseks on korteriühistu võetud kolm erinevat laenu. Fassaadi uuendamisel oli seejuures abiks Kredexi renoveerimistoetus. Seda kõike selleks, et maja peaks paremini sooja ja oleks energiatõhusam, et kulutused elanike jaoks oleksid väiksemad. 

Aga mida ütleb reaalsus?

Nagu eelnevalt öeldud, võttis korteriühist aastate jooksul kolm laenu. Neid maksavad igakuiselt tagasi korteriomanikud. Kulutused lisatakse hoolduskulude alla ning arveid makstakse regulaarselt. Kui aga mõelda selle peale, et kõikide teostatud remonttööde eesmärgiks oli elanike kulutuste vähendamine on see tegelikult mõeldud pikas perspektiivis.

Näiteks makstakse katuse ehituseks võetud laen tagasi umbes 18 kuu pärast. Ja see töö tehti ära 15 aastat tagasi. Kuid juba mõeldakse sellele, et järgmisena tuleb ette võtta püstakute renoveerimine, mille jaoks tuleb omakorda uus laen võtta. Ehk ajutiselt igakuised kulutused majaelanike jaoks langevad, aga kui püstakute renoveerimine ette võetakse, siis lähevad kulutused taas üles. Ja ei tasu unustada fassaadile ja radiaatorite vahetamisele kulunud raha. Lisaks ka veefiltrite vahetus, treppide renoveerimine ja muud vajaminevad tööd, mis järgnevate aastate jooksul tekivad.

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Kiire hinnakasvu mõju kommunaalkuludele

Pärast radiaatorite ja küttetorustiku ühesüsteemselt kahesüsteemseks vahetamist möödunud aasta sügisel võiks eeldada, et kulutused küttele on madalamad ja elanikel on parem kontroll oma siseruumide temperatuuri üle. Kuid majaelanikud maksid 2023 aasta jaanuar-juuni perioodil keskmiselt 20-25 eurot kommunaalmakseid rohkem kui möödunud aastal samal ajal ehk enne radiaatorite vahetust.

Korteriühistu võttis ca 110 000 eurot laenu kümne aasta peale, mille abil teostati radiaatorite vahetus ja viimistlustööd ning selle laenu osamakseid maksavad majaelanikud. Siinkohal aga peab märkima, et hinnakasvu põhjused peituvad peamiselt nii kaugkütte kui ka elektrihinna tõusu taga. Lisaks on oluliselt kasvanud EURIBOR, mis tähendab, et igakuised laenutagasimaksed on ühistu jaoks suuremad.

Seega kui katuse ja välisfassaadi uuendamist ning soojustamist ja radiaatorite vahetust poleks ette võetud oleks elanike kommunaalmaksed tõenäoliselt veelgi kõrgemad. Seevastu on oluliselt paranenud hoone soojapidavus ja välimus. Lisaks kõigel olid vanad radiaatorid ja torustik niivõrd amortiseerunud, et võimalikud suuremad lekked ei olnud kuigi kaugel.

Millest väljendub majaelanike sääst?

Renoveerimine muudab maja väljanägemist ja kvaliteeti ning võimaldab uuendada tehnoloogiaid, mis omakorda parandavad elanike elukvaliteeti ning muudavad terve maja energiasäästlikumaks. 

Kui hoone täielik renoveerimine käib selle elanikel üle jõu, siis tuleb teha töid järgemööda. Seejuures ei pruugi renoveerimisest saadav rahaline kasu olla koheselt olla märgatav. Selge on see, et üha kasvavad energiahinnad muudavad renoveerimise tulemusena saavutatud energiasäästu üha olulisemaks. Küll aga peaks laenude võtmise hoolega läbi kaaluma ja selle raha just kõige vajaminevasse kohta suunama.

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Kui arvestada, et vana maja vajab pidevalt remonti ja renoveerimist, siis on raske näha, et need kulutused tulevikus väheneksid. Kuigi praegused laenud võidakse ühel hetkel ära maksta, ei saa välistada uute laenude võtmist, sest vana maja vajab ka edaspidi renoveerimist. Lisaks võivad muud teenused samuti kallineda, mis muudab olukorra ettearvamatuks ja vajaduse renoveerimiseks veelgi olulisemaks.

Väga oluline on tellida kortermaja hetkeseisu hindamiseks  energiaaudit, mis on oluline lähtedokument kogu renoveerimisprotsessi jaoks. Energiaaudit hõlmab kütte-, torustiku-, ventilatsiooni- ja elektrivarustuse ülevaadet, niiskuse ja temperatuuri mõõtmist ning hoone energiabilansi analüüsi. Lisaks sellele annab audit tavaliselt soovitused, millises järjekorras renoveerimistöid läbi viia.

Loe ka: Kortermajade renoveerimine - millest alustada?

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge