+ Lisa oma töö      

Kohupiimavärv seinal: I osa

27. september 2022 Hange.ee
Tagasi
kohupiimavärv, kaseiinvärv, liimvärv, piimvärv, värvitööd, värvimistööd, maalritööd, sisekujundus, siseviimistlus

Järgnevas artiklis anname ülevaate sammudest, kuidas valmistuda seina värvimiseks keskkonna- ja inimsõbraliku kohupiima- ehk kaseiinvärviga. Jagame olulisi teadmisi värvisegu ohutusnõuetest ja ka seina eeltöötlusest ja kruntimisest.

Kohupiimavärviga kaasnevatest ohutusnõuetest

Kaseiinvärvi valmistamiseks on mitmesuguseid valemeid, ent põhiliselt jagunevad retseptid kaheks: liimaineks on kas lubi või booraks. Mõlema variandi puhul käivad kaasas teatud ohutusnõuded, sest mõlemad on õrnalt söövitava mõjuga. Seetõttu tuleks ained hoida laste ulatusest eemal. Kui alltoodud soovitustest kinni pidada, on värvisegu valmistamine ja pealekandmise protsess ohutu.

Et booraks on sildistatud reproduktiivtoksiliseks aineks, siis tasub sellega olla eriti hoolas ja ülejääk tuleks toimetada ohtlike jäätmete kogumiskohta. Kui liigne kohupiimavärv on vedel, ei tohiks seda mingil juhul kallata kanalisatsiooni. Tahenenud kujul võib segu olmeprügi sekka heita, ent soovituslik on ka seda pigem ohtliku jäätmena kohelda.

Ained võivad puidule ja klaasile plekke jätta ja neid söövitada, seega tasub enne värvi segamist kõik pinnad katta. Värviga töötamise eel tuleb hankida kaitsevahendid, nagu kindad, prillid, pikkade varrukatega rõivad, kinnised jalanõud ja soovi korral ka peakate. Et lubjasegu koosneb pulbrist, mis võib silma ja hingamisteedesse pääsedes põhjustada ebamugavust, oleks mõistlik kanda ka respiraatorit või tolmumaski.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Kaseiinvärviga seotud eeltööd

1. Esmalt tasub teada aluspinda, millele värv kõige paremini haakub. Pind peaks olema kuiv ja tolmutu ning seetõttu võiks pinnad üle harjata. Rasva, rooste, tahma, vaigu ja niiskusplekkide eemaldamiseks võib tarvitada kuni viie protsendist soodalahust, mille pealekandmise järel peaks pinnad ka sooja veega üle pesema ning laskma neil kuivada. Alternatiiv on katta defektsed kohad šellak-polituurlakiga. Kui kasutate hiljem kruntimiseks linaõlivärvi krunti, pole šellaki kasutamine vajalik.

2. Kui sein on eelnevalt olnud kaetud krohvikihiga, mis on kohati maha koorunud, siis peaks need alad parandama. Sõltuvalt krohvi materjalist vali ka pahteldamiseks sobiv segu. See võiks olla samast materjalist ja sarnase tihedusega.

3. Kui aluseks on hööveldatud puit või see on eelnevalt olnud kaetud lateks- või õlivärviga, tasub selline libe pind liivapaberiga karestada.

4. Igasugune sein, aga eriti eelneva kattekihita sein, tuleks kaseiinvärviga katmise eel kindlasti kruntida.

5. Kui alus on viimaks ühtlane ja kuiv, ongi järg värvimise käes. Mõistlik oleks enne suure pinna katmist esmalt katsetada väikesemal alal, et veenduda värvi tiheduses ja nakkuvuses.

Kruntimise 3 moodust

Kruntimise vajalikkus peitub selles, et see mitte ainult ei aita kaasa kaseiinvärvi aluspinnale haakumisele, vaid alandab ka värvikulu. Et savi- ja lubikrohviga kaetud seinad on väga värviimava toimega, võib need kruntida lausa kahekordselt. Selleks on krunti pulbrina müügil ehituskauplustes, ent allpool kirjeldame krundi kodus kokkusegamise moodusi. Kohupiimavärvi alla sobib kolm erineva krunti: linaõlivärvi-, kohupiima- või piimakrunt.

1. Piimakrunt — See sobib kasutamiseks varem värvimata lubikrohvitud aluspinnal. Hangi lahja ehk vähese protsendisisaldusega piim ning kanna see seinale. Seejärel oota, kuni kiht on täielikult kuivanud.

2.  Linaõlivärvi krunt — See krundisegu sobib eriti hästi plekkide esinemise korral. Nimelt ennetab see hiljem kaseiinvärvi alt plekkide läbikumamist. Küll aga on oluline teada, et linaõlivärvi krundisegu peaks olema lahja konsistentsiga. Lahjendamiseks sega kuni 150 ml linaõlivärvi 850 ml tärpentiniga. Pärast krundi kuivamist käi see üle ka liivapaberiga, et vähendada pinna libedust.

3. Kohupiimakrunt — Ka see krunt haakub kõige paremini eelnevalt värvimata aluspindadega. Pole ka lugu, kui seintel on lateks- või õlivärv, sest pärast ülalkirjeldatud pinnatöötlusi on ka siin võimalik kasutada kohupiimakrunti.

Krundi saamiseks tuleb segada 30 ml kuuma vette 10 g booraksit. Seejärel lisa 250 g rasvata kohupiima. Väldi kohupiimapastat, sest see sisaldab ka lisaaineid. Krundisegu peaks seisma vähemalt kaks tundi, ent selle aja jooksul peaks sinna aegamisi liitri vett lisama ja seda siis aeglaselt mikseriga segama. Et segu peab saama ühtlane ja tükkideta, võib seda lõpufaasis ka kurnata.

Et kohupiima- ega piimakrunt säili üle ööpäeva, soovitame selle valmimise järgselt kohe seinale kanda. Vajadusel võib seda hoida ka külmkapis. Krunt tuleks peale kanda altpoolt ülesse võõbates. Teine krundikiht võiks esimesega võrreldes olla lahjem. Selle saavutamiseks lisa kuni 10% segus sisalduva vee kogusest.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Kokkuvõte

Kuigi kohupiimavärv kõlab väga süütult, tuleb välja, et enne värvi kokkusegamist on oluline veenduda ohutusnõuetes. Kui vajalikud kaitsevahendid on hangitud, siis on oluline seinad tolmust harja ja plekkidest lahuse või lakiga puhastada. Vajadusel paranda krohvikiht pahteldades ja krundi sobiva seguga. Kohupiimakrundis ja -värvis sisalduva liimi koostisosad on samad, ent krundile tuleb aeg-ajalt lisada ka vett. 

Loe ka artiklit kaseiinvärvi põhiomadustest, koostisosadest, ajaloost, vastupidavusest ja sellest, mis pindadele ja tingimustesse see värv sobib siit. Vaata ka artiklit värvisegamise retseptid siit ja kohupiimavärvi toonimine ja värvimine siit.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge