+ Lisa oma töö      

Kodumasinate hooldamine ja eluea pikendamine

09. september 2022 Hange.ee
Tagasi
kodumasinad, kodumasinate hooldus, kodumasinate hooldamine, kodumasinate puhastamine, kodumasinate puhastus

Kodumasinate ja muu elektroonika hinnatõusu ning keskkonnateadlikkuse kasvu tõttu on mõistlik seadmeid hooldada ja säilitada võimalikult kaua. Tarbimisühiskonnas on kombeks pidevalt vanad asjad uutega asendada. Nii tehakse kulutusi, mis ei ole alati vajalikud. Kui seade on katki ja selle kasutamine on ohtlik, siis tuleb see muidugi välja vahetada.

Kubu ehk õhupuhastaja

Paljudes kodudes on ahju ja pliidi kohal kubu, mis toidutegemise ajal suitsu ja auru endasse imeb. Kubud on vastupidavad seadmed, mille eluiga jääb hinnanguliselt 10-14 aasta vahele. Kubud aga muutuvad söögitegemise ajal rasva ja toidujäätmete tõttu kiiresti räpakaks. Puhasta kubu pealt ja seest sooja vee, käsna ja pesuvahendiga.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Pööra tähelepanu filtrile ja puhasta seda regulaarselt soovituslikult korra kuus. Metallist filtril oleva rasva saab eemaldada nii, et asetad filtri sooja seebivette ja loputad siis külma veega. Ära lase äratõmbe toru sisemusel väga mustaks saada, sest nii vähendatakse kubu töövõimet ja see võib viia ka tulekahjuni. Kui õhupuhastajal on ka aktiivsöefilter tuleb seda vahetada vastavalt tootja poolt ettenähtud ajavahemikule. 

kubu puhastamine, õhupuhastaja puhastamine, õhupuhasti filtrite puhastamine, kubu filtri puhastamine
Kubu ehk õhupuhastaja filter enne ja pärast puhastamist.

Gaasipliidid

Hästi hooldatud gaasipliidid peaksid vastu pidama kuni 15 aastat. Gaasipliidid on üldiselt vastupidavad ja neid on lihtne hooldada. Selleks tuleb pliiti sooja veega regulaarselt puhastada ja vältida pesuvahendi kasutamist. Põletite aukudesse ei tohiks sattuda seevastu midagi.

gaasipliid puhastamine, pliidi hooldamine, gaasipliidi hooldamine
Gaasipliid puhastamine aurupuhastajaga.

Elektripliidid

Sarnaselt gaasipliidile on elektripliidid vastupidavad seadmed, mille eluiga jääb üldjuhul 10-13 aasta ringi. Korrektne hooldamine aitab garanteerida, et seade nii kaua ka vastu peaks. Kasuta pliidiplaadi kate, et kaitsta pliidiplaati pritsmete ja söögi valmistamisel tekkivate jäätmete eest siis kui parasjagu pliiti ei kasuta. Puhasta pliidiplaati või raudu käsna ja mitte väga tugeva pesuvahendiga. Kui kõik osad, katted ja nupud on eemaldatud, puhasta pliidipealne käsna ja sooja vee abil.

pliidiplaadi puhastamine, pliidiraudade puhastamine, keraamilise pliidiplaadi puhastus, pliidiplaadi hooldus, pliidi puhastamine
Pliidiplaadi puhastamiseks kasuta leiget vett, pesukäsna ja mitte väga tugeva pesuvahendiga.

Kuivatid

Kuivati filter asub reeglina ukse sees või ukseavas ja seda tuleb puhastada pärast igat kasutuskorda. Kondensaatori või soojuspumbaga trummelkuivati, tuleb puhastada ka masina põhjast. Tolm, kiud ja ebemed on ühed peamised põhjused, miks kuivatites võib põleng tekkida. Ära kunagi pane kuivatisse pesemata riideid. Kuivati trumlit peaks puhastama pehme lapi ja pesuvahendiga. Puhasta kuivatit väljast käsna ja sooja veega.

kuivati puhastamine, pesukuivati, puhastamine, pesukuivati hooldamine, kuivati hooldus
Pesukuivatit tuleb puhastada pärast iga kasutuskorda.

Külmikud

Kuigi külmikud on töös 24 tundi ööpäevas, siis võiks nende eluiga olla üle kümne aasta. Puhasta regulaarselt külmiku õhuava prahist. Ummistunud õhuava sunnib kompressorit rohkem töötama ja see viib peagi püsivate kahjustusteni. Et külmikust õhku välja ei lekiks, hoia uste kummist tihenditel silma peal ning puhasta neid regulaarselt pesuvahendi ja pehme lapiga. Jälgi, et külmiku põhjas olev tühjendusalus veega ei täituks. Kui see siiski juhtub, eemalda alus ja vala see veest tühjaks. Seejärel puhasta see sooja seebivee ja käsnaga.

Sügavkülmik

Eestis on sügavkülmikud enamasti koos ülejäänud külmkapiga, mis teeb nende eluea samaks. Väiksem eluiga on tingitud mootori koormusest, mis peab pakkuma madalamaid kraade ja see nõuab rohkem tööd.

Sügavkülmiku hooldamiseks peab seda aastas paar korda seebivee ja svammiga pesema. Kindlasti tuleb seebivesi korralikult maha pesta. Vaata ka sügavkülmiku taha, kus samuti pinnad korralikku pesu vajavad. Hoia sügavkülmikut selle optimaalsel temperatuuril, mis on tavaliselt -18 °C kuni -20 °C.

sügavkülmiku puhastamine, sügavkülma sulatamine, külmiku hooldus, külmkapi hooldamine
Jäätunud sügavkülmik tarbib rohkem voolu ja selle uksed ning sahtlid ei liigu hästi. Kui tegu ei ole jäävaba sügavkülmikuga on oluline seda regulaarselt puhastada või sulatada.

Toidujäätmete purustaja ehk köögihunt

Toidujäätmete purustajad jahvatavad toidujäätmed nii väikesteks osadeks, et need saab äravoolutorust alla uhuda. Kuna selline intensiivne töö koormab mootorit, siis kestavad purustajad natuke vähem kui kaheksa aastat. Tänu regulaarsele hooldamisele võivad purustajad kesta kuni 12 aastat. Enne puhastamist ühenda see elektrivõrgust välja ja eemalda suurem sodi purustaja põhjast.

Purustaja kasutamisel püüa vältida toidujäätmete (rasv, kondid, pasta, muna- ja kartulikoored ning kiudmaterjalid) purustamist. Kontrolli, et purustaja on korralikult kraanikausi alla kinnitatud. Kui kruvid on lahti, siis ära kasuta seadet enne, kui need on taas kruvikeeraja abil kinni keeratud.

Pesumasin

Kuna pesumasinas pöörlevad riided suurel kiirusel, siis see mõjutab masina vastupidavust. Et masina eluiga oleks võimalik pikk, tuleb pesumasina trumlit regulaarselt puhastada ja jälgida, et vee äravoolutoru oleks puhas. Olenevalt pesumasina tüübist (pealt-või eestlaetav) võivad puhastamist vajada ka selle kummitihendid. Kindlasti kontrolli vähemalt paar korda aastas masina esipoolel all olevat äravoolufiltrit kuhu võib koguneda erinevaid esemeid. Pesumasinale tuleks paar-kolm korda aastas teha ka 90 kraadine tühipesu, et eemaldada trumlisse kogunenud kutsumata külalised ja ladestunud pesuvahendid.

pesumasin, pesumasina puhastamine, pesumasina hooldamine, pesumasina hooldus
Olenevalt pesumasina tüübist tuleb aeg-ajalt puhastada ka masina kummitihendeid.

Nõudepesumasin

Nõudepesumasinad tuleb puhtad hoida, et tagada seitsme kuni kümne aastane eluiga. Optimaalsele elueale aitab kaasa masina korrektne kasutamine. Vaata kasutusjuhendist, kuidas peab taldrikud ja muud nõud masinasse paigutama. Hoia silm peal ka masina alaosal, kust toimub vee äravool. See peaks olema puhas ja ilma takistusteta, et vesi sinna ei koguneks ega üle ajama hakkaks. Lisaks peab masina ventilatsioon olema takistustest vaba ja puhas.

nõudepesumasin, nõudepesumasina puhastamine, nõudepesumasina filter
Nõudepesumasina puhastamisel ära unusta puhastada veeäravoolu filtrit.

Mikrolaineahi

Enamik mikrolaineahjusid kestavad umbes üheksa aastat kuid kõik oleneb selle kasutamise sagedusest. Selle eluea saamiseks või pikendamiseks puhasta masina sisemus toidujäätmetest kui neid sinna tekib. Paar korda aastas tasub teha ka suurpuhastus. Eemalda ahjus olev karusselliplaat ja pese see kraanikausi all. Ära unusta puhastamist ka karuselli ümbert, et see pöörleks sujuvalt. Kasuta mikrolaineahju vaid siis, kui seal sees on söök või jook.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Mida teha vanade kodumasinatega?

Vanadest ja aegunud kodumasinatest on võimalik lahti saada mitut moodi. Üks võimalus on vana masin anda kulleritele, kes uue masina tõid. See on teenus, mida paljud ettevõtted pakuvad. Nii ei ole vaja vana masina transpordi ja prügimäele viimise pärast muretseda.

Kui vana kodumasin on veel töökorras, siis on võimalik seda erinevatel oksjonilehekülgedel müüa või see lihtsalt ära anda. Metalli sisaldavad kodumasinad võiks viia metallikokkuostu, kust nende eest on võimalik ka raha saada.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge