+ Lisa oma töö      

Kipsseina pahteldamine – mida teada?

24. juuli 2023 Hange.ee
Tagasi
pahteldamine, seina pahteldamine, kuidas pahteldada, maaler, pahteldaja

Siseseinte katmiseks ja vaheseinte ehitamiseks kasutatakse enamasti kipsplaate. Kipsplaatide populaarsus tuleneb sellest, et tegemist on taskukohase ja hõlpsasti paigaldatava ehitusmaterjaliga. Lisaks on selle pinda väga lihtne viimistleda vastavalt isiklikule maitsele erinevate värvide ja tapeetidega. See annab suurepärase võimaluse luua oma kodu sisekujunduselt unikaalne ja just endale meelepärane.

Kuigi kipsplaatide kasutamine võib esmapilgul tunduda lihtne, on siiski üks oluline töölõik, mis võib lõpptulemust mõjutada - nimelt pahteldamine. See töö võib paista lihtsana, kuid on tegelikult väga detailirohke, ajamahukas ja kõige selle juurde võrdlemisi must ja tolmune töö.

Kui sul puudub varasem pahteldamise kogemus ja soovid saavutada laitmatut tulemust, tasub kaaluda kindlasti spetsialisti teenuste kasutamist, sest see aitab säästa nii aega kui ka närve. Kui oled siiski otsustanud ise proovida kipsseina pahteldamist, siis alljärgnevalt anname ülevaate olulistest aspektidest, millele tuleb enne töö alustamist tähelepanu pöörata.

Kipsi vigastuste parandamine

Enne kipsseina pahteldamisega alustamist tuleb kindlasti vigastatud kohad, nagu kipsi löödud auk või ära murdunud kipsitükk, ära täita või asendada. See tagab pahteldamise järjepideva ja korrektse tulemuse. 

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Kui sein on saanud vigastusi, tuleb murdunud osa igal juhul kipsplaadist välja lõigata. Suurema vigastuse korral on mõistlik lõigata sobivas mõõdus asendustükk, mille paigaldamisel tuleb jälgida, et selle mõõdud sobiksid asendusdetaili kinnitamiseks seinakonstruktsioonide külge. Väiksema vigastuse korral võib augu täita kiirkipsiga. Selline hoolikas ettevalmistus tagab pahteldamisel parema lõpptulemuse.

kipsseina parandamine, pahteldamine
Kipsseina parandamine enne pahteldamist.

Teipimine

Enne pahteldamisega alustamist on oluline läbi mõelda, kui palju ja millist teipi on vaja erinevate ühenduskohtade ja nurkade teipimiseks. Kipsplaadi vuukide ühendamiseks sobib enamasti võrkteip, kuid seinte sisenurkadesse on soovitatav kasutada paberteipi. Kui toa seintel esineb välisnurki, on soovitatav nende kaitsmiseks kasutada spetsiaalset metallist nurgaliistu. Täpselt valitud ja õigesti paigaldatud teip tagab pahteldamise kvaliteedi ning aitab luua vastupidava ja professionaalselt viimistletud seinapinna.

Teibi asetamine peab toimuma võimalikult kiiresti peale vuukide esimest pahteldamist. Kui lased pahtlil liiga kaua kuivada, võib juhtuda, et teip sellele enam korralikult ei kinnitu ja tuleb kuivamisprotsessi käigus lahti. Sellisel juhul tuleb mitte kinnitunud kohad ettevaatlikult välja lõigata, selle alt pahtel eemaldada ja protsessi korrata.

kipsi teipimine, kipsseina pahteldamine, liitteip, pahteldamine, kuidas paigaldada liiteteipi, pahtli teip
Teibi asetamine peab toimuma võimalikult kiiresti peale vuukide esimest pahteldamist.

Ühtlase tulemuse saavutamine

Kui soovid pahteldamise käigus saavutada laitmatult sileda lõpptulemuse on oluline hankida hea ehitusvalgusti. Selline valgustus võimaldab paremini näha seinapinna ebatasasusi, vuukide ja üleminekute detaile ja see aitab tagada täpsema pahteldamise. Reguleeritava kõrguse ja valgusvoo abil saad seina ühtlaselt valgustada, mis omakorda aitab avastada ja kõrvaldada võimalikud ebatasasused ning tagab lõpptulemuse sileduse ja professionaalse viimistluse.

Enne töö alustamist ja ka pärast esimest ning teist pahtlikihti on oluline hoolikalt kontrollida seina olukorda, sealhulgas madalamaid ja kõrgemaid punkte. Kui avastad, et seinal, millega tööle asud, esineb lisaks vuugikohtadele mitmeid lohke või kõrgemaid punkte, võid need kohad enne töö alustamist märgistada. Selline ettevalmistus aitab tagada ühtlase ja sileda pahtelduspinna.

Esimene pahtli kiht

Enne pahteldamist veendu, et sein on puhas, seejärel võid alustada esimese pahtlikihi kandmist seinale. Esimene pahteldus tehakse tavaliselt suurema fraktsiooniga pahtliga, mis aitab täita seina tühimikud edukalt. Oluline on jälgida, et pahtlikiht ei saaks liiga paks, kuna see tekitab hiljem rohkem lihvimistööd ning lisaks kuivab paks kiht aeglasemalt. Seetõttu tasub pahtli pealekandmisel olla hoolikas, et lõpptulemus saaks ühtlane ja sile.

esimene pahtlikiht, pahteldamine, seina pahteldamine, kuidas pahteldada, maaler, pahteldaja
Pahteldamisel oluline vältida katkendlikku tööd ja jälgida, et pahtlikiht ei saaks liiga paks.

Pahteldamisel on oluline jälgida, et seinale kantaks pahtlit ühtlase survega ja sujuvate liigutustega, vastasel juhul võib pahteldatud pind jääda ebaühtlane. Samuti on oluline vältida katkendlikku tööd ja mitte naasta viga märgates viimistletava pinna juurde, sest kui juba kuivanud pahtliosakesed hõõrutakse viimistletava pinna sisse võib põhjustada hilisemat mõranemist kuivanud pinnal. Järjepidevus ja täpsus pahteldamisel tagavad laitmatult sileda ja ühtlase tulemuse.

Lihvimine

Lihvimine on pahteldamise juures üks ebameeldivamaid protsesse, kuna sellega kaasneb suur hulk kergelt lenduvat kipsitolmu, mis võib olla inimeste tervisele ohtlik, kui see satub silma või hingamisteedesse. Seetõttu on oluline kanda töö ajal kaitseprille ja näomaski. Samuti tuleks enne lihvimist kõik toas olevad esemed eemaldada või kilede alla katta ning akendelt eemaldada rulood ja kardinad, et vältida neile kahjustuste tekkimist. 

Enne lihvimisega alustamist on äärmiselt oluline veenduda, et pahtel oleks täielikult kuivanud. Ehkki see võtab üldjuhul umbes 24 tundi, tuleb arvestada, et keskkonnatingimused võivad erineda, seega enne tööga alustamist on vajalik end veenduda pahtli täielikus kuivamises.

Pahtli lihvimiseks tuleks kasutada peene fraktsiooniga liivapaberit, kuigi see võtab rohkem aega. Suurema teraga paberit kasutades jäävad lihvimisel tehtud mustrid seinale hiljem nähtavale. Samuti on olemas spetsiaalsed lihvimismasinad, mis lisaks lihvimisele imavad töö käigus ära suurema osa tekkivast tolmust. Siiski tuleb meeles pidada, et nende masinatega töötamiseks võib vaja minna eelnevat kogemust. Õige lihvimisviis tagab lõpuks sileda ja veatu pahtelduspinnaga tulemuse.

kipsseina lihvimine, lihvimine, seina lihvimine, pahtli lihvimine
Kipsseina lihvimine.

Teine pahtli kiht

Teine pahtlikiht kantakse seinale pärast seda, kui lihvitud sein on korralikult tolmust puhastatud. Seadmete kaitseks ja kodumajapidamises vältimaks kahjustusi on soovitatav kasutada spetsiaalset ehitustolmuimejat. Teise kihi pahtliga tasandatakse kõik ebatasasused, mis võivad esineda pärast esimese kihi kuivamist, kuna pahtel kipub veidi kokku tõmbuma. Teise kihi pahtel peaks katma kogu esimese kihi ja olema peenema fraktsiooniga, tagades nii ilusa ja sileda lõpptulemuse. Nõuetekohane pahteldamine annab seintele ühtlase ja professionaalse viimistluse.

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Kui on aeg hakata teist kihti lihvima, tuleb kindlasti jälgida, et esimest kihti ei paljastataks, sest see võib pärast värvimist jätta seinale nähtava laigu. Samuti tuleb arvestada, et kuigi üldiselt peaks teine pahtlikiht jääma viimaseks, võib kogenematutes kätes juhtuda, et vigade parandamiseks tuleb peale kanda veel kolmas või neljas kiht pahtlit. Seega, et saavutada parim tulemus ja vältida liigset kihtide lisamist, on oluline pahteldamist teha ettevaatlikult ja hoolikalt. Õige pahtelduspraktika tagab viimistletud seintel ühtlase ja laitmatu väljanägemise.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge