+ Lisa oma töö      

Kas valida puit- või plastaken ja millega peaks akna valikul arvestama?

14. oktoober 2021 Hange.ee
Tagasi
puitaken, plastaken, pvc aken, puit või plastakne, aknapaigaldus

Puit- ja plastaknal on mõlemal oma eelised ja puudused, kuid erinevus nende kahe vahel pole kindlasti üüratu, pigem peab arvestama akna üldise kvaliteediga. Tähtsad aspektid on akna soojapidavus, helikindlus ning hind. Akent valides peab mõtlema ka hoone keskkonnale, kindlasti on piirajaks ka muinsuskaitse- ja  miljööväärtuslikud alad, kus tohib kasutada vaid puitaknaid.  Neid piirkondi on üle Eesti laiali päris mitmes kohas näiteks Tartus Supilinn ning Tallinnas Kadriorg.

Pole kindlat reeglit, et kumb aknamaterjal on taskukohasem, sest nii puit- kui ka plastaknaid on saadaval väga eriilmelisi ja ka erinevas hinnaklassi. Ka soojapidavuse erinevus ei tule välja kui sama kvaliteeditasemega puit- ja plastakent võrrelda, sest akna lengi ja raami osakaal aknas on üsna väike.

U-arv ehk soojusläbivustegur

U-arv näitab soojusläbivust seestpoolt väljapoole, seda on tähtis jälgida, sest pikemas plaanis tasub soojapidavam ning kallim aken ära küttekulude arvelt. Eestis on kehtiv U-arvu norm 2,1W/m2K, kuid heal soojapidaval aknal võiks see jääda siiski 1 W/m2K lähedale. Kehtib reegel, mida väiksem on U-väärtus, seda soojapidavam on aken ning seda vähem kulutad kütmisele.

Klaaspakett

Klaasi pind moodustab enam kui 75% akna kogupinnast ning seega on aknaklaasidel suur roll müra- ja soojusisolatsiooni tagamisel. Klaaspakett koosneb kahest või enamast klaasist, mis on omavahel õhutihedalt ühendatud. Mõnikord kasutatakse klaaspakettides ka selektiivklaasi, mis vähendab soojuskadu ja kahandab küttearveid.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Puitakna eelised

Puitaknad on ainuõige valik, kui maja asub miljööväärtuslikus alas, sest plastikaknad on sel juhul lausa keelatud. Puitaknad on ka vägagi hea mõte puidust välisfassaadiga majas või kui üritad jätta looduslähedasemat ilmet. Puitaken loob mõnusa ruumikliima ja õdusa olemise ning neil on palju teisi plusse meie kliimas ja oludes.

Korraliku puitakna vastupidavus on väga hea, sest puitu saab lihtsalt viimistleda ning hooldada.  Puitakna puhul on lõputult võimalusi, sest erinevad puuliigid jätavad endast erineva iseloomu ja ilme ning viimistlemine loob võimaluse toonida akent pea igat värvi. Suurimaks erinevuseks võrreldes plastaknaga on see, et puitaknaid saab vajadusel ka ümber töödelda, puhastada, lihvida ning uuesti üle värvida, seevastu plastakna vananemine on pöördumatu protsess.

Puitakna kuju ning soojapidavus säilib  läbi aastate. Materjalist tulenevalt on puitaknad jäigemad ning sobivad hästi ka suuremõõtmeliste akende tootmiseks, sest puit on stabiilne ning ei paindu läbi.

Puit on hästi töödeldav ning sellest tulenevalt saab puidust teha ka erikujulisi aknaid, näiteks ovaalseid, ruudustikuga või lausa puitkaunistustega. Plussiks on kindlasti seegi, et puitakna välimus on luksuslikum ja väärikam. 

Väiksemaid värviparandusi või hooldusvärvimist on üsna taskukohane teha. Osalise värvkatte hoolduse vajadus varieerub vastavalt ilmakaarele, kus aknad asuvad. Lõuna ja läänekaares vajavad puitaknad osalist värvkatte hooldust umbes 10 aasta möödudes ning ida- ja põhjakaares umbes 15-20 aasta möödudes.

Puitaken, plastik PVC aknad, puidust aknad, puit või plastikaken
Puitaken

Puitakende puudused

Selleks, et puitakna välimus ja omadused püsiksid, vajab see ka regulaarset hooldust. Kui sa aga hooldad oma aknaid ja pole probleemiks neid ka aeg-ajalt värskendada või turgutada, siis pole puitakende puhul suuri murekohti. 

Puitalumiiniumaknad

Puitakendest rääkides peab andma ülevaate ka puitalumiinium akendest. Nende konstruktsioon on sarnane, aga vahe seisneb selles, et puitalumiiniumaknad on kaetud kogu väliskonstruktsiooni ulatuses alumiiniumprofiiliga. See kaitseb paremini välismõjude eest ning muudab akna väga ilmastikukindlaks ning vähe nõudlikuks ka hoolduse osas. Alumiiniumpinda on kerge puhastada ja nagu ka puitaknaid, saab neid kergesti üle värvida. Üleüldiselt sobivad sellised aknad just industriaalsema välimusega hoonetesse, kus pole soov kasutada tavapärast plastik- või puitakent.

Puitalumiiniumaknad on väga soojapidavad, sest nende tootmisel kasutatakse kolmekordset liimpuitu. Erinevalt plastaknast suudab alumiiniumpuitaken ka UV-kiirgusele hästi vastu panna.

Miinuseks on akende kõrgem hind võrreldes puit- või plastakendega, kuid kui arvestada nende vastupidavust ja eluiga, tasuvad need kohati täitsa ära.

Plastakende eelised

Plastik ehk PVC akna suurimaks plussiks on hea vastupanu niiskusele. Plastaknad on ideaalsed lihtsamate hoonete puhul, näiteks sobivad need hästi garaaži või tööstushoonetesse, kus pole otstarbekas kasutada puitaknaid. Plastaknad on hea valik, kui on vaja vahetada suurem hulk aknaid korraga välja nagu näiteks kortermajades. Suureks plussiks on see, et plastaken mahub hästi ka veidi väiksemasse eelarvesse.

Plastik PVC aknad, puidust aknad, puitaken, puit või plastikaken
Plastik ehk PVC aken

Plastakende puudused

Plastakna konstruktsioon pole sama tugev kui puitaknal ning aken ei talu nii hästi pikaajalist päikest ning UV-kiirgust. Väiksema jäikusega plastakna profiil võib deformeeruda, probleem on tuntav just lõuna- ja läänekaares olevatel akendel. UV-kiirguse toimel muudab plastik värvi ja kaotab oma algse väljanägemise. Akna kuju muutusega käib ka kaasas soojapidavuse langus. Suuremamõõdulised aknad võivad ajaga läbi painduda, mis muudab need soojapidamise omadusi.

Plastakna eluiga on lühem ning akna vananemine on pöördumatu. Plastakent ei saa liivapaberiga lihvida ja immutusvahendite või värviga taaselustada.

Plastaknad näevad välja igavamad, sest on vähem mänguruumi erinevate materjalidega. Kuid õnneks tuleb turule aina rohkem erinevates toonides ning puiduimitatsiooniga aknaid, mis muudavad valiku laiemaks.

Kokkuvõte

Nii nagu erinevad omavahel plastikaknad, erinevad ka puitaknad. Valiku puhul ei saa võrrelda vaid materjale või hinda,  tuleb keskenduda ka sooja- ning mürapidavusele. Silmas peab pidama, et mida väiksem on U-arv, seda paremini  hoiab aken sooja ning seda vähem kulutad kütmisele. Erinevus sõltub suuresti ka aknapaketist ning sellest, millist klaasi on kasutatud.  Korrektse ja kvaliteetse akna paigalduse aluseks on täpselt mõõdetud avad, seetõttu on oluline leida töid teostama asjatundlik koostööpartner.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge