+ Lisa oma töö      

Esimene oma kodu – kuidas alustada? Osa II

04. märts 2022 Hange.ee
Tagasi
esimene kodu, maja ehitamine, renoveerimine, kodu ostmine,

Artikli esimeses osas kuidas planeerida esimese oma kodu jaoks – võimalused, vajadused ning Sinu soovid. Lisaks tõime välja oma maja ning korteri võrlduses eelised ja puudused. Teises osas toome välja, kuidas valida krunti või kas eelistada uue maja ehitamist või renoveerida vana?

Reeglina on uue maja ehitamine soodsam ja efektiivsem kui vana maja renoveerimine. Tänapäeval on väga palju tehnoloogiat ja süsteeme nagu näiteks küttesüsteem, ventilatsioon, torustik jne – mille väljavahetamine on tunduvalt kulukam kui majaga koos ehitada ning paigaldada. Samuti on tänapäevased materjalid nagu näiteks juhtmestik, torud, isolatsioon jms, efektiivsemad ning vastupidavamad, kui vanemates majades kasutatud 

Krunt

Krundi valikul on oluline:

  • Ümbruskond ning miljöö – kas oled pigem linnainimene või tahaksid metsavaikuses elada? Enne krundi soetamist uuri kindlasti piirkonna kohta: koolide lähedus, elatustase, bussipeatused, toidupoed jms. Loe ka: Mida peab teadma enne krundi ostmist?
  • Võimalusel tee geodeetiline uuring. See on vajalik vundamendi jaoks. Niiskele ja liikuvale pinnasele sobib vaid plaatvundament. Tugevale pinnasele sobi ka postvundament - seda kergema maja puhul. Eestis on laialt kasutusel lintvundament, mille puhul saab rajada ka keldri. Erinevate vundamentide kohta loe lähemalt siit.
  • Kui krundil on palju võsa ning kõrghaljastus, siis pead arvestama vähemalt 3-5 päevase krundi puhastustöödega. Kõrghaljastuse langetamine peab tihtipeale olema kooskõlastatud kohaliku omavalitsusega.

Vana maja

Vana maja renoveerimine võib-olla paras väljakutse ja oleneb sellest mida ning kui palju on vaja taastada või ümber teha. Kui Sul puuduvad ehitusalased teadmised ja kogemused siis tasub kindlasti leida spetsialist, kellel on põhjalik renoveerimise kogemus.

Vana maja kõige kulukamad ehitustööd:

  • Katus – vana maja katuse väljavahetamisel on kõige olulisem tugevad ja terved sarikad ja katusekarkass. Kui see on korras, siis katusematerjali eelarve sõltub katuse keerukusest ning tööjõu võimalustest.
  • Küttesüsteem – vanad haluga köetavad ahjud asendatakse tänapäeval üldjuhul soojuspumpadega, pelleti- või gaasikatlaga. Kuigi see on üsna kallis investeering, tasub tänapäevane süsteem end juba mõne aastaga nii rahaliselt kui ka mugavuse mõttes ära. Kütesüsteemide kohta saad lähemalt lugeda siit.
  • Torustik – uued torud on lisaisolatsiooniga, mis ei külmu kergesti ning on vastupidavad.
  • Ventilatsioon – arveta, et ventilatsioon vajab tihtipeale kahte toru nii õhu sisse- kui ka väljaliikumiseks. Selle paigaldamine vanas majas võib-olla väga keruline.
  • Aknad ja uksed – tänapäevased pakettklaasidega aknad on tunduvalt soojapidavamad, kui vanad ühe klaasiga aknad.
  • Fassaad ning soojustus – ilusa värvitud fassaadi alt võib mõnikord leida mädanikke ja hallitust. Siis pead kõik seinad maha võtma ja maja ootab ees kapitaalremont. Võimalusel leia enne maja ostu spetsialist, kes mõõdab ka seinte niiskust. Ostes vanemat maja, uuri kindlasti, millal soojustust on vahetatud.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Uus maja

Uued majad on reeglina mugavad, läbimõeldult disainitud, soojapidavad ja vastupidavad. Siiski tasub teha taustauuring arendaja kohta ja vajadusel kontrollima maja näitajaid.

Mida jälgida uue maja ostul:

  • Võimalusel tee või küsi maja termopildid. Need näitavad ära, kui kuskil on külmasillad, puudulik isolatsioon või muud ehitusvead, mis vähendavad hoone soojapidavust.
  • Üldjuhul müüakse uued majad eelbroneerimise abil. Kui uus maja on väga pikalt müügis olnud siis on tõenäoliselt on sellel midagi viga või on tegu ülehinnatud kinnisvaraga. 
  • Kui uuel majal, mis ei ole vanem kui 2-3 aastat, on seintes, vundamendis, fassaadis silmaga nähtavaid pragusid, siis pigem võiks selle maja ostust loobuda.
  • Ilmakaared – Eesti laiuskraadil paistab päike enamasti lõuna poolt sisse ja põhjapoolsed ruumid on alati jahedamad. Kui lähed uut kodu vaatama, tutvu ka hoone paigutusega ilmakaarte suhtes.

Uue maja soetamise puhul on ees keeruline valik, kas ehitad ise või tellida valmislahendus, näiteks moodul- ja elementmaja. Kui soovite ise maja ehitada ja kasutada selleks laenu abi siis tuleb arvestada, et laenu saamine on keerulisem võrreldes valmis asja ostmisega. Eelduseks, et ise maja ehitamine tuleks kokkuvõttes soodsam kui valmislahenduse ostmine on ehitusalaste teadmiste ja kogemuste omamine.

Esmakordse oma maja ehitamisel on hea lahendus osta moodulmaja, mis on soodsam, kiirem ja tihtipeale mugavam. Ise maja ehitades on vaja tegeleda väga palju projektide ja probleemidega ja teadmatuse tõttu võib ehitus valesti minna. Kindlasti leia omale sobiv ning asjalik koostööpartner, kes tegeleb ka projektijuhtimisega. Loe ka: Kas ehitada maja ise või tellida valmislahendus?

Uus ja vanem korter

Korteri ostul kehtivad sarnased printsiibid, mis majagi puhul– uus on üldjuhul parem ja mugavam. Korteri ostul jälgi kindlasti kogu hoone korrasolu. Pole mõtet soetada täieliku kapitaalremondi läbinud uut korterit vanas majas.

Korterelamu puhul on oluline teada, millal on vahetatud torustik ja aknad, millal on tehtud fassaaditööd jne. Kui plaanid osta korterit, tutvu kindlasti olemasoleva korteriühistuga, millal plaanitakse uusi üldtöid, millised on ühistu laenukohustused jms.

Uus korter on mugav, kuid vanema korteri puhul võib-olla põnev teha ise remonti – uuendada seinad ning siseviimistlus. Korteri renoveerimine on enamasti soodsam ning lihtsam, kui maja renoveerimine. 

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge