+ Lisa oma töö      

Elementmaja ABC

13. jaanuar 2022 Hange.ee
Tagasi
Elementmaja, elementidest maja, tehasemaja, elementmaja kokku monteerimine

Elementmaja tähendab tavamõistes valmismaja lahendust. Detailid ehk valmiselemendid valmistatakse tehases, tuuakse krundile ning pannakse omavahel kokku. Tihtipeale aetakse omavahel segi moodulmaja ja elementmaja ning kasutatakse väljendeid läbisegi. Mis on elementmaja? Millal peaks eelistama valmislahendust ise maja ehitamisele? Kõigest lähemalt allpool.

Eestis on kümneid elementmajade pakkujaid. Mitmel juhul kasutatakse termineid elementmaja ning moodulmaja omavahel läbisegi. Peamine erinevus on, et moodulmaja pannakse kokku tehases ruumimoodulitena ning mõne tootjad valmistavad lisaks ka vundamendi, mille peale ehitatakse maja kas ühes või mitmes tükis. 

Ka elementmaja puhul valmistatakse tehases detailid – hoone seinad, laed, vahelaed, katusekarkass, terass jms. Elemendid on tasapinnalised ja tuuakse krundile, kus need pannakse omavahel kokku. Protsess võib võtta paar päeva kuid suuremate ja keerukamate hoonete puhul ka rohkem kui nädala. Elementmaja võibolla ka tavaline paneelmaja, betoonelementmaja ja väiksemad korterelamud.

Elementmaja on suurepärane lahendus, kui oled esmakordne koduomanik ja soovid privaatset, omanäoliste nutikate lahendustega kodu. Piisab, kui on olemas krunt ning kommunikatsioonid – elekter, vesi ning ligipääsetav teedevõrgustik.

Eestis on kümneid elementlahenduste pakkujaid ja valida on sadade erinevate mudelite ning disainivõimaluste vahel. Enamike mudelite puhul on võimalik valida endale sobiv välisviimistlus, vundament ja katusekatte materjal. Välisviimistluse puhul on reeglina valikus laud- või kivivooder, lisaks saab erinevaid materjale omavahel kombineerida, krohvida või hoopis anda hoonele palkmaja välimus. Samuti on enamike mudelite puhul võimalik tellida ka erilahendusi lähtudes  isiklikest eelistustest.

Pea meeles, et vundament tuleb valida vastavalt hoone materjalidele. Väiksele ja kergemale elementmajale sobib ka lihtne postvundament. Kui tegemist on suurema elamuga ja eelistad kivifassaadi ning -katust, siis pead rajama ka kallima vundamendi. Loe vundamentide kohta lähemalt siit

Elementmaja valimine

Tihtipeale saab elementmaja valida kolmes erinevas staadiumis. Erinevatel pakkujatel on need sõnastatud veidi erinevalt, kuid põhimõte on enamasti sama.

1. Karp – Tegemist on vaid majakarbiga, kus puudub torustik, elektrijuhtmestik, küttesüsteem ja katusekattematerjal. See on odavaim lahendus, mis sobib hästi kui soovid võimalikult omanäolist lahendust ja on juba mõningane ehituskogemus või vähemalt oled kokku puutunud maja projektiga ka varasemalt. Karbi puhul puudub tihtipeale isegi vundamendi hind.

2. Valmislahendus ilma siseviimistluseta – see osa on kõige varieeruvam. Kui varasem kogemus puudub, tuleb uurida veidi lähemalt, et projektis oleksid kindlasti torustik, elektrijuhtmestik, vundament, soojustus, ja muu põhjalikemaid teadmisi vajav. Uue kodu omanikuna on tihtipeale väga põnev ise oma siseviimistlus kujundada ja ära teha. Nii saad valida omale meelepärased värvilahendused ja materjalid, lisada stiilielemente jne.

3. „Võtmed kätte“ lahendus – sellise lahenduse puhul peaks enamasti kõik vajalik olemas olema, sealhulgas küttesüsteem, köögi- ja vannitoamööbel, katusekattematerjal, vundament ja siseviimistlus. See on kõige kallim lahendus, kuid ei pea muretsema, et midagi on puudu või mõtlema, et kust mida tellida. Sobib eriti hästi, kui puuduvad igasugused ehitusalased teadmised ja kogemused ja ei ole soovi oma käsi, kas pahtli või värviga määrida.

Elementmaja, elementidest maja, tehasemaja, elementmaja kokku monteerimine
Elementmaja kokku monteerimine

Miks eelistada elementmaja?

  • Sobib suurepäraselt esmakordsele majaomanikule.
  • Väga hea kvaliteet. Elemendid pannakse kokku juba soojas ja kuivas tehases. Ilmastik mõjutab hoone kvaliteeti väga vähe. Kvaliteeti on nii lihtsam kontrollida ja ehitajal on mugavam heas keskkonnas tööd teha.
  • Kiire tarneaeg. Enamik elementmaju valmib juba mõne kuuga. Krundil pannakse hoone kokku alates mõnest päevast kuni mõne nädalani, sest elemendid sobivad omavahel kokku nagu Lego konstruktor.
  • Üldjuhul on elementmaja soodsam lahendus, kui ise ehitada. Tegemist on standardlahendustega, justkui liinitööl.
  • Väga palju erinevaid mudeleid. Eestis on nüüdseks kümneid pakkujaid sadade erinevate lahendustega. Lisaks saab valida omanäolised materjalid, värvid ja disainilahendused. Igaüks leiab kindlasti omale sobiva kodu.
  • Saad valida paketi vastavalt enda eelistustele. Kui soovid, võid valida omale ise küttelahenduse ning katuse või soetada täieliku „võtmed kätte“ kodu.
  • Üldjuhul on ka vundament tootja poolt, nii ei pea selle pärast muretsema.
  • Tootjagarantii – kui maja on tootja poolt kokku pandud, sealhulgas vundament, siis kehtib majale mitmeaastane garantii – vastavalt lepingule, materjalidele ning üldiselt paketile, mis valitud.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Elementmaja puudused

  • Vundament. Kuigi tootja pakub reeglina kvaliteetset vundamendilahendus, eelistavad kliendid selle mujalt tellida. Sellisel juhul pead jälgima, et leiad kvaliteetse lahenduse ja head töömehed. Kahjuks võib vahest ka tootja poolt konstrueeritud vundament olla ebapiisav. Enne kui valid, tee kindlasti ka väike taustauuring ning leia omale hea mainega koostööpartner.
  • Vajalikud dokumendid. Tavaliselt on mainekate tootjate poolt kõik vajalik korda aetud. Olenevalt hoone suurusest, pead kindlasti kohalikku omavalitsusse esitama ehitusteatise või saama ehitusloa vastavalt projektile. Tööde järelevalve peab olema teostatud õigesti ja mõnikord seda ei tehta. Jällegi aitab väike taustauuring enne töövõtja valimist.
  • Probleemid paigaldusega. Enamasti tuntud elementmaja pakkujatega paigaldusega seotud probleeme pole. Ettevaatlik tuleb olla uute tulijatega või vähetuntud ettevõtetega. Enamlevinud vead paigaldusel on:
  • Liited pole piisavalt tihendatud;
  • Aurutõkked ja tuuletõkked on ühendatud ebakvaliteetselt – sellega võivad kaasneda väga tõsised niiskus- ja hallituskahjustused;
  • Elemendid ei ole loodis (kõverad seinad);
  • Elemendid pole kaitstud ilmastiku eest – puuduvad näiteks tuuletõkkeplaadid, elemendid saavad liiga palju niiskust jms;
  • Maja kokkupanemise käigus kahjustatakse elemente, näiteks augud tuule- ja niiskustõkkes jms. Nii väheneb hoone soojapidavus märgatavalt;

Üldjuhul kuuluvad sellised vead tootjagarantii alla, kui paigaldus on tootja spetsialistide poolt teostatud.

Mida teada?

Tee enda jaoks selgeks, millist kodu Sul on vaja. Mida suurem hoone, seda töömahukam ja kallim see on. Samuti pead arvestama oma reaalsete võimaluste ja soovidega. Enamik elementmajade mudeleid saab suuremal või vähemal määral muuta. Tuntumad pakkujad võimaldavad projekti muutmist tasuta või väga soodsalt.

Tutvu kindlasti lepinguga. Isegi väga mainekate elementmaja tootjate puhul võib olla lepingutes ebameeldivaid punkte, mida tegelikult saab muuta. Näiteks ei pea tellija olema vastutav tootja vara eest objektil, kui maja alles paigaldatakse.

Ettemaks – enne, kui teed ettemaksu, veendu, et tegemist on kvaliteetse ning koostöövalmis tootjaga. Sinu raha kaitseb pangagarantii, mis tagab, et majatootja ei kao lihtsalt ära, kui midagi peaks tootmisprotsessi jooksul juhtuma. 

Parima tulemuse saavutamiseks tee taustauuring ning leia omale parim koostööpartner. Eestis on kümneid pakkujaid ning leiad omale kindlasti sobiva.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge