+ Lisa oma töö      

Elupõline linlane kolib maale elama: minu jaoks on kõige tähtsam rahu

23. märts 2022 Hange.ee
Tagasi
maale elama, elu maal, maamaja

Terve elu linnas elanud ja kasvanud 29-aastane Valdur otsustas, et soovib tulevikus elada maal ja on astunud esimesed sammud selle suunas.

Elu maal: millest alustada?

Kodu on koht, kus saab puhata ja end muust maailmast välja lülitada. Linnas elades on see ehk raskem, sest pidevalt pead tegelema linnamüraga, mis peagi muutub kurnavaks ja võib mõjutada nii vaimset tasakaalu kui ka und. Et vaimule puhkust anda, siis käiakse tihti puhkamas või suvila olemasolul külastatakse seda. Aga on ka neid, kes tahavad püsivalt linnast eemale ja vahetavad oma linnakodu maakodu vastu.

Üks neist on Soomes ehitajana töötav Valdur, kes tahab Eestis vahetada elu Tartu linnas Elva vallas asuva maakodu vastu. Valdur toobki üheks põhjuseks linnakärast pääsemise. Tema potentsiaalne uus elukoht jääb Tartust natuke rohkem kui 20 kilomeetri kaugusele. “Sest, kui on vaja linna minna, siis see jääks väikese sõidu kaugusele. Maal on samuti rahulikum olla,” sõnas ta.

Mõte maale kolida on Valduril juba pikalt olnud, ta isegi ei mäleta täpselt, kui kaua. Aga asjad on nüüd liikuma hakanud, kui tema sõber samasuguse plaaniga välja tuli. Nad on leidnud ühiselt sobiva maalapi, mida arendada ja kuhu enda kodud luua. Tegu on nelja hektari suuruse alaga, millest kaks on põllumajandusmaa. Valdur ja ka tema sõber end põllumeesteks ei pea, kuid ei välista, et ka ise põldu kasutama hakkavad.

Teelt varjab kinnistut puudest sein. Seal on praegu kolm maja: peamaja, saun ja garaaž. Kõik need lähevad tulevikus lammutamisele, et nende asemel uued hooned rajada. Nii Valdur kui tema sõber plaanivad oma hooned rajada enda osale maalapil, et säilitada kahe pere privaatsus. Kahte kinnistut ühendaks saunamaja, mis on nende mõlema ühiseks meelispaigaks.

Valdur tahab maalapil näha oma elumaja ja sauna ning teha korda ka seal juures olev tiik. Põllul saaks oma saaki kasvatada ja tarbida ning tegeleda seal ka puude ja põõsastega, et maalapp korralik välja näeks. 

Kuigi mõlemal on peas oma visioon sellest, milline see kõik võiks tulevikus välja näha, siis ollakse protsessiga väga alguses - nad taotlevad mõlemad pangalt laenu, et maalapp ära osta, et ehitustöödega algust teha. 

Olles ise juba aastaid ehituse peal töötanud, usub Valdur, et suudab paljud ehitustööd ka ise ära teha, aga mitte kõik. Kanalisatsiooni tegemiseks kutsuks spetsialisti, sest endal puuduv vajaminev teadmine ja kogemus selles valdkonnas. Ja kanalisatsiooni paigaldamine majja, kus seda pole kunagi olnud, võib olla kulukas ja aeganõudev. Linnas elades on äravool ja kanalisatsioon tavalised, kuid maal pestakse end saunas ja kasutatakse välikäimlat. Kuigi esimene nendest kahest polekski nii hull, siis teise Valdur välistab.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Kanalisatsiooni rajamine

Reoveega tegelemiseks on kaks võimalust: luua torustik, mis jäätmed otse puhastusjaama viiks, või paigaldada reovee mahuti, septik või biopuhasti kuhu jäätmeid koguda ja mida hiljem tühjendada.

Kanalisatsiooniks vajaliku torustiku paigaldamine on kallis ettevõtmine. See koosneb mitmetest etappidest: veetrassi ehitus, kaevetööd, kanalisatsiooni ehitus (majaühendused, peatrassid), veeühendused, trassitööd, veevoolu ja kanalisatsiooni projekteerimine, ühise veevärgiga liitumine, kanalisatsiooniga liitumine, kopajuhiteenused ja hilisemalt haljastus.

Kõiki neid etappe silmas pidades on Valduril õigus pöörduda abi saamiseks ekspertide poole. Mitte ainult ei või kanalisatsiooni paigaldamisel ise palju valesti teha, vaid parandustööde tegemisele kulub ka suur hulk raha.

“Muidu ehitamisel saan ise asjadega hakkama. Sõber tegeleb elektriga, seega põhiasjad saab ise ära tehtud,” sõnas Valdur. Kes aga ise osavnäpp ei ole ja erialasid teadmisi ei oma peab kindlasti selleks palkama spetsialisti.

Ta mainis, et ka maja vundamendi rajamisel kuluks ära ekspertteadmised. Vundamenti luues on võimalik ühendada ka kanalisatsiooni- ning veetrassi paigaldus. See aitaks kulusid kokku hoida ja teeks kogu protsessi kiiremaks. 

Kuna maakodu ehitatakse täiesti nullist üles (maalapp ju ostetakse ka), siis võib kogu maksumus olla päris suur. Valdur aga praegu ehitusele kuluvat eelarvet öelda ei oska, küll aga maksab nende väljavalitud maa-ala 80 000 eurot. Tema sõnul muutuvad ehitusel vajaminevate materjalide hinnad ja ka see mõjutab summat. Küll aga plaanib ta etapi kaupa ehitada, et see tugevalt rahakotile ei hakkaks. 

Maamajja tahaks ta sisse kolida juba aasta pärast. “Kõik oleneb palju panustada, sest ise Soomes töötades ei ole võimalik kogu aeg sellega tegeled. Kui saaks asjad jooksma, siis võiks äkki minna alla aasta, aga kõik ei sõltu ainult minust,” sõnas ta. Kõikide ehitustöödega plaanib ta hakkama saada paari aasta jooksul, et selle vilju võimalikult vara nautima hakata, eelkõige just rahulikkus ja värske õhk, mis teevad tervisele ainult head. 

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge