+ Lisa oma töö      

Ehitusalane nõustamine ABC

24. märts 2022 Hange.ee
Tagasi
ehitusnõustamine, ehitusalane nõustamine, ehitus, konsultatisoon

Oled kogunud piisavalt algkapitali, et soetada omale uus kodu? Võib-olla on see alles idee tasandil või on Sul juba krunt ostetud ja valmis ehituseks. Ükskõik, millises ehitamise etapis võib ette tulla hulgaliselt küsimusi. Oma kodu ostmine või ehitus on alati üks suuremaid ettevõtmisi elus ja selle juures ilma spetsialisti konsultatsioonita lihtsalt ei saa.

Ehitusalast nõustamist või konsultatsiooni saab vaadelda väga laialt või ka kitsalt. Konsultatsiooni peaks küsima, kui alles planeerid asukohta ja planeerid oma maja. Samas on oluline ka näiteks vannitoa plaatimisel kõigepealt spetsialistilt vähemalt nõu küsida enne, kui ise tegema hakkad. Kogemusega asjatundjad teavad erinevaid võtteid ja võimalusi kuidas hoiduda laialtlevinud vigadest, mis võimaldavad hoiduda üleliigsetest kulutustest.

Sisuliselt on võimalik ehitusalast konsultatsiooni küsida nii planeerimise, projekteerimise kui ka ehituse teostuse käigus.

Millest alustada?

Esmajärjekorras on oluline kaardistada oma võimalused, vajadused ning soovid. Valmis maja või korteri ostul aitab Sind kindlasti mõni hea kinnisvaramaakler. Kui plaanid aga ise ehitada täiesti nullist uut maja või teha korteris kapitaalremont, siis peaks kindlasti leidma omale sobiva koostööpartnerid. Internetist leiab küll hulgaliselt infot, kuid see kõik praktikasse viia on tavaliselt palju keerulisem kui pealtnäha paistab.

Enne ehitamisega alustamist tuleb saada ehitusluba. Ehituse käigus on järelevalve reeglina kohustuslik ning lõpuks peab saama ka oma uuele kodule kasutusloa. Ka nendes etappides on võimalik küsida spetsialistidelt nõu ja abi.

Esimene etapp on plaan ja projekt. Eestis on hulganisti arhitektuuribüroosid, kust leiad projekteerija, arhitekti ning ehitusinseneri, kes aitavad koostada põhjaliku ning täpselt sellise unistuste maja plaani nagu Sulle sobib. Arvesta, et enne seda võiks olla krunt vähemalt välja vaadatud ja võimalusel tehtud geodeetiline analüüs – nii saab näiteks välja arvestada vundamendi vajadused, raskused jms.

Maja puhul on lisaks vaja eelnevalt end kurssi viia majatüüpidega. Traditsiooniline puit- või kivimaja ehitatakse objektil kohapeal alates vundamendi ettevalmistamisest kuni katuseni valmis. Selle eelised on isikupära ja heade teadmiste ja kogemuste puhul veidi soodsam hind, kuid see võtab tavaliselt üsna kaua aega ning tööd võivad erinevatel põhjustel venida.

Valmislahendused nagu näiteks element-ja moodulmaja peamiseks eeliseks tavapärase ehitusprotsessi ees on tehases vähemalt osaliselt valmistatud elemendid või osad, mis tuuakse krundile ning pannakse kokku kõigest mõne nädalaga. Valmislahendus on kiirem ja kontrollitud protsess, kuigi projektid on standardlahendused. Loe ka: Kas ehitada maja ise või tellida valmislahendus?

Teine etapp on ehitustegevusega alustamine. Kui soovid maja ise ehitada, on mõistlik leida projektijuht, kes organiseerib enamiku olulistest töödest ja teostab ehitusel järelevalvet. Ühtlasi suudab selline spetsialist hinnata jooksvalt töö kvaliteeti. See on tihtipeale üsna kulukas, kuid reeglina on tulemus tavaliselt palju parem kui seda kõike ise teha. Projektijuht on tavaliselt ise töövõtja ja vastutab kvaliteedi eest.

Kui kasutad allhankeid, siis ka neid peab oskama hinnata ning analüüsida. Kõige odavam ja kallim tuleks üldjuhul välistada, sest need tavaliselt ei peegelda turu tegelikku olukorda. Igal juhul tuleb teha taustauuring ja küsida, mida pakkumine täpselt sisaldab. Ära unusta teha töövõtjale taustauuringut.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Ehitusprotsess

On üsna tavapärane, et erinevatel töödel on eraldi töövõtjad – vundament, karkass, küttesüsteem, ventilatsioon, torustik, küttesüsteem, siseviimistlus jne. Mida vähem on erinevaid ehitusfirmasid, mis objektilt läbi käivad, seda ühtlasem ja sujuvam on üldjuhul maja ehitus.

Ehitusjärelevalve

Samas saab väita ka vastupidi – kui Sul on ehitusega kogemust ja oskad ise hinnata töö kvaliteeti ning tead ehitajate tausta, saab ka ise ehitades väga hea tulemuse. Siiski peab mainima, et nii mõnelgi juhul hoitakse just ehitusjärelevalve pealt kulusid kokku.

Sellega võib minna kõik õnneks, kuid halvemal juhul läheb mõni valesti paigaldatud toru näiteks teisel talvel puruks, sest soojustus puudus või tihend oli pinge all. Ilma töö järelevalveta, kus märgitakse piltide ning infoga iga nädal töö protsess üles, on raske tõestada, kellel lasub süü. Lõpuks peab omanik ise kahjud kinni maksma, kui ei saa tõestada, kes tegi vea.

Järelevalve tähendab lihtsustatult, et kõikidele töödele, millel kehtib garantii, on ülevaade ning kui midagi ka mõned aastad hiljem juhtub, saab ehitusraporti järgi täpselt tuvastada, kes peab paranduskulud katma.

Viimane etapp

Kahjuks on Eestis üsna levinud, et nõu küsitakse just viimases etapis – kui maja või korter on juba valmis, kuid on ilmnenud selged vead. Nii kipub ehitusalane nõustamine olla pigem juriidiline ning „kes tegi“ stiilis. Siis on tihtipeale juba liiga hilja väga palju päästa.

Alati on parem konsulteerida enne protsesside algust, eriti kui oled uus koduomanik. Nii välistad väga palju võimalikke vigu ja ehituspraaki, mida hiljem peab halvimal juhul kohtu kaudu tõestama hakkama ja laskuma pikkadesse vaidlustesse.

Loe ka: Vead, mida tehakse maja ehitusel

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge