+ Lisa oma töö      

8 olulist sügistööd, mis aitavad talve saabumiseks valmis olla

28. september 2023 Hange.ee
Tagasi
sügistööd, koduhooldus, tööde mida teha enne talve, talveks valmistumine, hooldustööd sügisel

Sügis on kätte jõudnud, mistõttu ei ole enam kaugel päevad, mil temperatuuripügalad langevad miinuskraadideni ning vihm ja pori hakkavad tasapisi asenduma lumega. Selleks, et talv saaks saabuda muretult ja esimeste külmade ilmadega ei kaasneks paanikat, tasub ette võtta mõned sügistööd, mis aitavad sul valmistuda talve saabumiseks.

1. Kontrolli üle veetorud

Enne külmade saabumist tasub üle vaadata kõik maja veetorud ja veenduda, ega kuskil ei ole torude soojustus kahjustada saanud. Kui oled varasemalt kogenud torude külmumisega seotud probleeme, on mõistlik lisada täiendav soojustus kõige haavatavamatele torudele, mis asuvad külmade välisseinte läheduses, halvasti isoleeritud keldris või majja sisenemispunktides.

Kui tegemist on väga vana torustikuga on mõistlik lasta enne talve saabumist kogu süsteem spetsialistidel üle vaadata. Külmakahjustustega tegelemine võib osutuda kulukaks ja see võib olla väga ebamugav, kui ühel talvehommikul avastate, et majas ei ole enam vett.

torude soojustamine, torude kontroll, torude soojustus
Kui varem on tekkinud torustiku külmumisega probleeme, on veetorudele sobiva isolatsiooni lisamine hädavajalik, et ennetada külmumist ja jäätumist.

2. Inspekteeri üle majaümbruse suured puud

Kui su koduõuel on suuri ja vanu puid, on soovitatav neid enne talve saabumist hoolikalt inspekteerida, et veenduda, kas mõned oksad ei ole liiga lähedal majale või muudele hoovis asuvatele objektidele. Ära unusta kontrollida ka puid, mis kasvavad parkla läheduses.

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Nimelt võivad isegi suurte puude oksad rohke lumikatte ja hilistalviste sulailmade korral murduda ja tekitada suuri kahjustusi nende alla jäävatele objektidele. Kui silmad mõnda sellist oksa ja seda siiski eemaldada ei soovi, lase vähemalt kogenud arboristil puu tervis üle vaadata.

arborist, puude hooldus, ohtlike puude eemaldamine
Koduhoovi vanad suured puud tasub enne talve tulekut lasta arboristil üle kontrollida, et vältida võimalikke ohtlike olukordi.

3. Valmistu lumelükkamiseks

Tõsiasi on see, et lumelükkamiseks tuleb valmistuda juba siis, kui lumest veel mingit märki ei ole. Vaata üle kõik teed ja rajad, millelt talvel plaanid lund eemaldada ja korja neilt ära kõik lahtised objektid. Proovi tasandada tänavakivid, mille üks ots on muust pinnast kõrgemale tõusnud.

Ära unusta puhastada lumevalli laiuselt ka lükatavate alade ääri, kuna sinna koguneva lume raskuse all võivad näiteks maasse torgatud õuelambid kergelt puruneda. Kuna esimene lumine hommik saabub kindlasti suure üllatusena, tasub juba varakult välja otsida lumelabidad.

4. Puhasta vihmaveerennid ja äravool

Kui suurem osa lehti on puudelt langenud tuleb enne talve kindlasti ette võtta sadeveerennide puhastamine. Oluline on tagada, et vihmaveerennid oleksid puhtad ja vesi saaks vabalt voolata, sest külmade ilmade saabudes võivad ummistunud vihmaveerennid põhjustada jää teket ning kahjustada nii veerenne kui ka hoone katust ja fassaadi.

Kui hoone on madal on võimalik see töö ka ise redeli abil ära teha. Kui sa ennast kõrgustes hästi ei tunne, siis palu keegi appi, kes redelit alt kinni hoida aitab. Kõrgemate hoonete puhul palka spetsialistid, kes töö paari tunniga tehtud saavad. Ära unusta kontrollida ka seda, kas vett rennist alla toovad vihmaveetorud on avatud.

vihmaveerenni puhastamine, sadevee renni puhastamine, renni puhastamine
Vihmaveerennide ummistused võivad külmade saabudes viia jää tekkimiseni, mis omakorda võib põhjustada veerennide ja katuse kahjustusi.

5. Lisa lukkudele õli

Kui kõrge õhuniiskuse tingimustes saabuvad äkitselt krõbedad miinuskraadid on oht, et lukud võivad külmuda. Seega kui sa ei taha ennast avastada olukorrast, kus ahjupuude toomisel kuuri uks ei avane või postkastist ei ole võimalik oodatud saadetist kätte saada, siis õlita kõik oma majapidamises olevad õues asuvad lukud enne talve saabumist üle. See töö on tunduvalt lihtsam, kui lukkude lahti sulatamine ja säästab sind talvel ebameeldivatest olukordadest.

6. Veendu küttesüsteemide korrasolekus ja tuleohutuses

Kui oled kamina või ahju omanik ja ei ole seda soojal perioodil kasutanud on viimane aeg need üle kontrollida ja puhastada. Kui maja korsten on mingil põhjusel ununenud eelmise talve järel pühkimata võta koheselt ühendust korstnapühkijaga. Kindlasti kontrolli üle ka suitsu- ja vinguandurite töökindlus ja aasta üle oma tulekustutusseadmed.

korstnapühkija, korstna puhastamine, kütteseadmete hooldus, küttekollete hooldus
Kütteseadmete hooldamine enne talve on oluline, sest see tagab nende tõrgeteta toimimise ja aitab vältida ootamatuid probleeme külmal hooajal.

Kütteseadmete hooldamine enne talve on kriitilise tähtsusega, sest see hõlmab süsteemi põhjalikku puhastamist, reguleerimist ning vajadusel spetsialisti poolt läbiviidavat remonti. Nimetatud tööd aitavad tagada küttesüsteemide tõrgeteta toimimise ja eektiivsuse. Spetsialisti kaasamine hooldusprotsessi tagab, et kõik tehnilised aspektid on korrektselt kontrollitud ja hooldatud, vältides seeläbi ootamatuid probleeme. See mitte ainult ei taga majapidamises efektiivset soojendamist, vaid pikendab ka kütteseadmete eluiga ja tagab nende kauakestva toimimise.

7. Hoolda muru

Ilusa murukatte saavutamiseks on väga oluline just selle sügisene hooldus. Selleks eemalda murupinnalt esmalt lehed ja oksad ning niida see umbes 5-7 cm kõrguseks. Arvesta, et muru kasvab jõudsalt kui mulla temperatuur jääb umbes +5 kraadi juurde.

Seejärel on vaja muru õhutada, milleks on kõige tõhusam kasutada mehaanilist aeraatoorit, mille saad laenutada näiteks tööriistalaenutusest. Peale muru aereerimist tasub ette võtta ka selle sügisene väetamine. Kui märkad, et murukattesse on tekkinud palju sammalt aitab selle vastu hästi lupjamine, mida on samuti sügisel väga mõistlik teha.

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

8. Vii sooja kohta õues olevad viimistlusvahendid

Kui oled suvel hoidnud õues või kütteta kuuris mõningaid külmumist mitte taluvaid viimistlusvahendeid, nagu värvid, silikoonid vms, vii need kiiresti mõnda soojemasse ruumi.  Viimistlusvahendid võivad saada rikutud juba pärast esimest öökülma.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge