+ Lisa oma töö      

Vuugitäited: mida valikul silmas pidada ja kuidas vuuke puhastada?

25. oktoober 2022 Hange.ee
Tagasi
vuugisegu, plaatimine, plaatimistööd, vuugitäide, vuukimine, vuukide täitmine, maalritööd

Pindade plaatimine on populaarne lahendus nii sisekujunduses, kui ka õueruumi ilmestamisel. Kasutatakse nii keraamilisi-, looduskivist kui ka klaasist plaate. Kõiki neid plaate on saadaval väga erinevas kuju, suuruse ja värvitooniga. Kui sobivate plaatide valikule pööratakse enamasti palju tähelepanu, siis sobiva vuugitäite valikusse suhtutakse tihti liialt kergekäeliselt. Samas võib õige valik selles osas muuta oluliselt plaaditava pinna väljanägemist ja aidata kaasa selle puhtana püsimisele. Järgnevalt vaatame, mida sobiva vuugisegu valimisel on oluline silmas pidada ja mida võtta ette määrdunud vuugivahedega. 

Tsemendi baasil- või epoksiid vuugisegu

Üks aspekt, mille osas vuugisegud üksteisest erinevad on nende koostis. Kuigi mitmetesse neist on omaduste parandamiseks lisatud veel mitmeid lisaaineid, siis peamiselt eristatakse tsemendi baasil vuugisegusid ja epoksiid vuugisegusid. Kindlasti tasub siinkohal hoolega läbi mõelda, milline on plaaditud pinna asukoht ja kasutusotstarve, et tagada selle võimalikult pikk eluiga, vältides vuukide tumenemist ja vuugitäite maha koorumist.

Esimene erinevus, mis nende kahe vuugisegu tüübi puhul kindlasti silma jääb on hind. Nimelt on epoksiid vuugisegu tsemendi baasil vuugisegust kallim ja see on ka üks peamiseid põhjuseid, miks neist viimast vaatamata selle kehvematele omadustele jätkuvalt võidakse eelistada. Tsemendist vuugisegu teine eelis on ka tema naturaalsem väljanägemine. Mitte, et epoksiid vuugisegu mõnes uues vannitoas kellegi silma riivaks ja võimalik, et kogenematu silm tegelikult seda vahet isegi ei märka. Samas võib selline kerge väljanägemise erinevus mängida rolli mõne minevikuhõngulise elamu renoveerimisel, kui tulevaste omanike soov on kõik uus võimalikult märkamatult vanaga ühendada.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Epoksiid vuugisegu on vaatamata oma kõrgemale hinnale tänapäeval kõige laialdasemalt kasutust leidev variant ja seda põhjusega. Nimelt on see võrreldes oma tsemendi baasil analoogiga tunduvalt vastupidavam määrdumisele ning tagab suurema veekindluse. Need omadused on sellele materjalile omased, kuna see ei sisalda poore. Kui kasutatakse tsemendi baasil vuugitäidet, siis selles sisalduvad rohked poorid imavad endasse kogu pinnale ladestuva mustuse, mis aja jooksul muudab vuugi värvi inetuks. 

Epoksiid vuugisegu on väga vastupidav kemikaalidele. Seega võib seda pesta põhimõtteliselt kõigi kangete pesuvahenditega ning seega sobib see ideaalselt kasutamiseks vannitubades ja köögi seinal, kuhu enamasti ladestub ohtralt raskesti eemaldatavat mustust. Tsemendi baasil analoog nii vastupidav ei ole ja tugevatoimelised kemikaalid võivad põhjustada selle pragunemist.

Kindlasti ei maksa ära unustada ka epoksiid vuugisegu tunduvalt kiiremat kuivamisaega. Seega kui remondiga on kiire ja näiteks vannituba soovitakse võimalikult kiiresti uuesti kasutusele võtta, peaks see olema kindel eelis. Tsemendi baasil vuugisegu võib lõplikuks kõvenemiseks vajada sõltuvalt ümbritsevast õhuniiskusest ja temperatuurist mitmeid päevi.

eposkiid vuugisegu, vuugitäide, vuukimine, vuukide täitmine, plaatimine, plaatimistööd
Epoksiid vuugisegu tagab tugevama vuugi, sest ei ima niiskust ja sinna ei imendu mustus.

Silikoon vuugitäide

Nendes kohtades, kus üksteise vastas olevad detailid võivad vähemal määral üksteise suhtes liikuda, tuleb kasutada elastset vuugisegu silikooni. Sellised kohad on näiteks plaaditud seina alumine serv, kui see ei lõppe mitte põrandal, vaid näiteks vanni, dušinurga või kraanikausi kohal. Nimelt, nende pesemistarvikute kasutamisel nad paratamatult liiguvad veidi seinal asetsevate plaatide suhtes. Silikoon vuugitäide sellistes kohtades tagab ka veekindluse.

vuugitäide, vuukimine, vuukide täitmine, silikoon, plaatimine, plaatimistööd
Silikoon vuugitäidet kasutatakse eelkõige seina ja põranda nurkades ning vanni, dušinurga või kraanikausi kohal.

Peeneteraline- või jämedateraline vuugitäide

Saadaval on peeneteralised- ja jämedateralised vuugitäited. Selle otsuse tegemisel tuleb jälgida vuukide laiust. Nimelt kehtib reegel, et kitsastele vuukidele sobib peeneteraline segu ja laiadele vuukidele vastupidiselt jämedateraline täide. Peeneteralise vuugitäite kasutamisel laiades avades võib juhtuda, et kuivamisel tekivad sellesse praod. Siiski peab olema ettevaatlik jämedateralise vuugitäite kasutamisel klaasplaatide või klaaspinna vahetus läheduses, kuna terad vuugisegus võivad süvendi täitmisel kõrvalolevat pinda kriimustada.

Valge või värviline

Ammu on möödas ajad, kui vuugisegu oli saadaval ainult valgena või mõne selle kreemika varjundina. Tegelikult on tänapäeval hoopis nii, et vuugisegude värvivalik on nii lai, et lisaks sobivate plaatide valimisele tasub kindlasti väga hoolikalt valida ka vuugitäite tooni. Sobiva värvivalikuga on võimalik muidu ilmetuid plaate neile kontrasti lisades esile tõsta või plaadi tooniga ideaalselt ühtiva vuugiseguga luua mulje, nagu plaadid oleksid ühtne tervik. Juhul, kui tunned, et jääd selles osas valikuga hätta ja ühtegi head näidet ka ei leia, siis pea kindlasti nõu sisekujundajaga, kes aitab teha parima valiku.

vuugisegu, plaatimine, plaatimistööd, vuugitäide, vuukimine, vuukide täitmine
Tänapäeval on vuugisegude värvivalik äärmiselt lai.

Puhastamine

Aja jooksul määrduvad vuugid erinevate mõjurite, nagu seep, katlakivi, rasv jm toimel, ning nende puhastamine võib tunduda küllaltki lootusetu ettevõtmine. See teema on eriti aktuaalne, kuna plaaditud pindasid armastatakse eelkõige kasutada just neis paikades, kus määrdumine on kõige suurem. Parima tulemuse saavutamiseks tuleb vuugivahesid korrapäraselt pesta, et suuremat mustust neisse üldse koguneda ei saaks ning pesemisel kasutada vaheldumisi aluselisi ja happelisi pesuvahendeid. 

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Pesemiseks sobib kasutada kaubandusvõrgust saadavaid pesuvahendeid. Kui määrdumine ei ole laialdane, võid kasutada aluselise plekieemaldajana ka tavalist söögisoodat ja happelise pesuvahendina äädikat. Puhastamiseks kanna valitud pesuvahend vuukidele ning lase seal mõjuda. Seejärel hõõru vuugivahesid mõne pehme pesuharjaga, et mitte kahjustada plaatide pinda. Väga hea vahend selleks tarbeks on hambahari. 

Tsemendi baasil vuugitäidete pesemisel ole aga ettevaatlik erinevate pesuvahendite kasutamisel ja kindlasti kasta selline plaaditud pind enne puhastusprotseduuri alustamist märjaks. Selline ettevalmistus täidab vuugi poorid veega ja ei lase kangetel vahenditel imbuda nende pinda, kus see vuugitäite struktuuri kahjustaks. Suurte plaaditud pindade puhul on selline tegevus aga koduste vahenditega küllaltki aega nõudev. Seega kui vuugid on aja jooksul korralikult määrdunud, kaalu võimalusel kindlasti professionaalse koristaja abi kasutamist.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge