+ Lisa oma töö      

Vinüülpõranda ABC

21. aprill 2021 Hange.ee
Tagasi
Vinüülpõrand, vinüülpõrandad, vinüülpõrandakate , pvc põrandakate,  SPC põrandakate, LVT põrandkate

Vinüülpõrandakatted on valmistatud sünteetilisest materjalist ja on väga vastupidavad peaaegu kõigele. Kuigi tänapäeval on vinüülkate valmistatud paksemalt kui varasemalt on sellegi poolest on tegemist õhukese kattematerjaliga. Vinüülist põrandakate on populaarne tänu oma laiale mustri- ja värvivalikule. Täpsemalt saad vinüülkattega tutvust teha juba allpool. 

Kuidas vinüülpõrand meieni jõudis

Vinüülpõrandaid hakati tootma 20. sajandi alguses. Tööstuslik vinüül sai laiemat kasutamist pärast teist maailmasõda. 1950. aastatel hakati katsetama vinüülkatte omadusi just selle vastupidavust ja erinevaid disainivõimalusi. Nii saigi alguse laialdasem vinüülpõrandakatete müük. Kuldajaks peetakse aga 1960 aastaid, kus vinüüli hakati kasutama absoluutselt igas valdkonnas alates ehitusmaterjalidest, auto komponentidest, toidupakenditest kuni meditsiiniseadmeteni ja isegi rõivasteni. Vinüülpõrandat hinnatakse just tema niiskuskindluse, löögikindluse kui ka vastupidavuse poolest. 

Tänu neile omadustele kasutatakse põrandakatet haiglates, koolides, kontorites, kui ka tavalistes majapidamistes üle kogu maailma. Vinüülpõrand sobib peaaegu igasse ruumi ning on paljude inimeste südamed võitnud just seetõttu, et on taskukohane. Lisaks on sellele peale võimalik teha väga mitmekülgset disaini ja mustreid alates puidust lõpetades mõne graafilise kujundusega. Seda tüüpi põrandat on ka väga lihtne hooldada ning vahetada.

Mis vahe on LVT ja SPC plaatidel?

  • LVT ehk luxury vinyl tiles tuntud ka kui vinüülparkett imitatsiooniplaadid. LVT on veekindel ja eriti vastupidav tänu oma lisakaitsekihile. Täiendava kaitsekihi moodustab tavaliselt polüuretaan. Just see kiht muudabki plaadi hõõrdumise, plekkide ja kriimustuste suhtes oluliselt tugevamaks. LVT on üsna soodne, vastupidav ja saadaval seejuures väga erinevates mustrites ja värvitoonides.
  • SPC ehk jäiga mineraalalusega vinüülplaadid on 100% veekindel, mis tähendab, et katet võib muretult paigaldada kööki kui ka vannituppa. SPC puhul on asendatud PVC kiht hoopis looduslike mineraalide ja polümeeride seguga. Tegu on väga vastupidava plaadiga ning ka selle paigaldamine on võrdlemisi lihtne, kuna ei sõltu peaaegu üldse aluspõranda olukorrast. SPC plaat talub ka väga suurt liikumis koormust mistõttu sobib põrandaks pea igale poole.

Vinüülplaatidel on kulumisklassid:

  • 21-31 plaadid peavad kõige vähem vastu ning sobivad ruumidesse, kus pole tihe liiklus ning kus kõnnitakse pigem paljajalu või sussides. Sageli kasutatakse seda kodustes tingimustes näiteks eramajades või korterites.
  • 32-42 on juba nõks tugevam klass, sobib hästi kontoritesse või väiksematesse kaubanduskeskustesse.
  • 43 ehk kõige tugevam kate, mis on üli vastupidav ükskõik mis koormuse vastu. Kõige sagedamini võib seda põrandakatet kohata mõnes tööstuslikus hoones näiteks suuremad kaubanduskeskused või spordisaalid.  

LVT ja SPC katetel on üpris palju erinevusi. SPC kate on natuke paksem kui LVT, mis tagab ka selle, et sobib paremini ka ebatasasele aluspõrandale. SPC plaadid on pisut kallimad, kui LVT põrandakatte puhul. Nimetatud katete puhul mängib ka välimus tähtsat rolli - nimelt SPC kate näeb välja tunduvalt realistlikum kui LVT.  Puiduimitatsiooniga SPC plaadi võib väga lihtsalt ajada segi päris puidust plaadiga. 

Mis kihtidest koosneb vinüülkate?

Vinüülkate koosneb päris mitmetest erinevatest kihtidest. Kõik kihid on ühendatud kuumpressi meetodiga. 

  • Kõige alumine kiht on vinüülist alus, mis aitab kogu pinda stabiliseerida ning annab plaadile helisummutava kihi;
  • Teises kihis on kasutatud plastifikaatorit. See kiht on selleks, et anda materjalile kõvadus, tugevus ja jäikus, kuid samas lisab juurde ka elastsuse. 
  • Eelviimase kihiga antakse plaadile väljanägemine. Muster või värvikiht on kaetud spetsiaalse lakiga või UV kilega, mis kaitseb põrandat pleekimise eest. 
  • Ülemine kiht on termoplastne ehk väga tugev vinüülkile. Kiht on täiesti läbipaistev ning eesmärk on kaitsta pinda erinevate kriimude eest. 

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Mida peaks kindlasti teadma vinüülpõranda kohta?

Vinüülpõrandate head omadused:

  • Üsna vastupidav taludes tihedat ja pidevat liiklust.
  • Üks odavamaid põrandakatte lahendusi. Vinüül on üsna kvaliteetne materjal ehk siinkohal on kindlasti hinna ja kvaliteedi suhe paigas. 
  • Põrandat on lihtne paigaldada ja hooldada.
  • Väga lai valik värve, mustreid, stiile. On võimalik osta nii puidu, kivi või näiteks parketi imitatsiooniga vinüülpõrandaid. 
  • Veekindel, mistõttu võib seda kasutada ka ruumides, kus võib põrand veega kokku puutuda. 
  • Kuna plekid ei imendu materjali, siis on neid lihtne puhastada.
  • Mõnusalt pehme jala all.
  • Lihtne vahetada, kui tegemist on plaatide mitte rulliga. Rullmaterjali puhul tuleb terve põrand uuesti paigaldada.

Vinüülpõrandate puudused:

  • Intensiivse otseselt peale paistva päikese tõttu võivad värvid tuhmuda.
  • Ei kannata hästi temperatuuri kõikumist, ei ole soovituslik kasutada suvilates, terrasside puhul vms. 
  • Vinüülpõranda valmistamisel kasutatakse keemilisi komponente, mis võivad eritada lenduvaid keemilisi ühendeid. 
  • Kui vinüülpõrand peaks süttima eraldab ta mürgiseid ühendeid.
  • Kuna tegemist on väga õhukese kattega tuleb olla kindel, et alusmaterjal on puhas, et hiljem pinna ebatasasus ei hakkaks vinüüli kahjustama.
  • Muutub märjana libedaks ehk tasub olla ettevaatlik kui oled just põrandat pesnud. 

Kuidas paigaldada?

Vinüüli eeliseks on see, et teda saab paigaldada pea kõikidele tasastele aluspindadele, olgu selleks siis puitpõrand või hoopis parkett. Seejuures tuleb silmas pidada, et SPC ehk jäiga mineraalalusega vinüülplaadid on aluspõranda suhtes vähem kapriissed kui LVT plaadid. Pärast soetamist tuleb vinüülplaate hoida samas ruumis, kuhu selle paigaldada soovite. Plaate on võimalik soetada isekleepuvatena, kui on ka selliseid, mis paigaldatavad liimiga. Viimasel puhul tuleb kindlasti kasutada spetsiaalset liimi, mis just selle katte jaoks mõeldud on. 

Ära unusta pärast liimimist käia põrand üle kummist rulliga, et kogu liigne õhk saaks eemaldatud. Lisaks on võimalik soetada lukustuva ühendiga plaadid. Ka selliste plaatide puhul on kindlasti vaja kasutada liimi. Kui me hetkel puudutasime vaid plaate, siis tegelikult on võimalik soetada ka rullis vinüülkate, mida paigaldatakse samuti liimiga. Vinüülrulli paigaldamine on kindlasti kõige keerulisem eelpool välja toodud viisidest, kuna õhumullid on väga kerged tekkima ning neid tuleks erilise hoolega jälgida. 

Vinüüli on küll kerge paigaldada, kuid tuleb olla väga hoolas aluspõranda suhtes. Kui aluspõrand pole korralikult ära puhastatud võivad katte alla jääda väikesed osakesed näiteks kivikesed, liiv vms. Need samad osakesed võivad pikema aja vältel vinüüli kahjustada. Kui Sa ei ole varem vinüülpõrandat paigaldanud siis on mõistlik kaaluda spetsialisti palkamist, sest ainult nii võid olla kindel, et põrand saab hästi paigaldatud ning näeb kaua ilus välja.

Mida tuleks teada hooldamisel?

Öeldakse, et vinüülpõrandat on lihtne hooldada. See tähendab seda, et võib puhastada põhimõtteliselt kõigega. Võid puhastada seda nii tolmuimeja, harjaga kui ka niiske mopiga. Kui tunned, et oleks vaja kasutada pesuvahendit, siis kindlasti neutraalse PH tasemega. Mööblite alla võiks panna vildist alused, et kui soovid mööblit liigutada, et see siis vinüülpõrandat ei kahjustaks. Kate ei kannata eriti musta kummi ehk nii kummist mööblijalgade alused kui ka kummist ratastega toole võiks vältida vinüülpõrandatel. Aeg-ajalt võid oma põrandat värskendada ka vinüülkattele sobiva vahendiga, et hoida oma põrand ilusa ja värskena. 

Kokkuvõte

Vinüülkattel on hulganisti plusse, kuid samas nii nagu igal põrandakattel on ka puudujääke. See pakub kindlasti visuaalset silmailu, kuid samas ei jää alla oma kasulike omaduste poolest. Vinüülkatte paigaldamine võib ühtlase ja sileda põranda puhul olla võrdlemisi kerge, kuid valmistada peavalu ebatasasuste korral. Seda põrandakattematerjali on ka lihtne puhastada plekkidest, mustusest või tolmust ja see on niiskuskindel ning  võrdlemisi taskukohase hinnaga. Kuna tegu on niiskuskindla materjaliga on seda võimalik paigaldada väga paljudesse erinevatesse ruumidesse. Vinüülkate on nii multifunktsionaalne, et sobib kasutada pea igas eluruumis kui ka ärihoonetes põrandakattena. 

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge