+ Lisa oma töö      

Veesilma hooldamise ABC

11. juuli 2022 Hange.ee
Tagasi
tiigi puhastamine, veekogu puhastamine, veesilma puhastamine, muda eemaldamine tiigist,

Kõik, mis puutub kokku veega, vajab regulaarset hooldust, et täita oma funktsiooni ja näha välja kaunis. Erandiks ei ole ka aeda ehitatud veesilmad.

Tiik

Aiatiik võib olla kaunis koht, mille ääres sooja ilmaga istuda ja lõõgastuda. Seda on eemalt kaunis vaadata, aga kui tiigi eest ei hoolitseta, siis lisaks kehvale välimusele võib hooldamata tiik ka taimedele ja kaladele halvasti mõjuda. Mida suurem on tiik, seda suuremad on hoolduskulud.

Tiiki saab kujundada erinevalt, kuid tihti tehakse see astmelise põhjaga ja kõige madalamale astmele paigaldatakse pump, mis aitab veel ringi käia. See on hädavajalik, sest tänu veeringlusele rikastatakse veekogu hapnikuga. Ilma selleta läheks vesi roiskuma, hakkaks haisema ning meelitaks ligi mikroorganisme, mis võivad olla kahjulikud taimedele ja teistele elusolenditele. Loe ka: Veesilma ehitamine ja kaunistamine

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Tiigivett saab puhta ja hapnikurohkena hoida ka tänu teatud taimedele. Taimi tuleb vahepeal lõigata ja pügada, et need oleksid võimalikud terved ja tugevad. Samal põhjusel lõigatakse igal kevadel ka viljapuid.

Kord aastas võiks tiigis vett vahetada. Seda võib teha sügisel, kui lehed on juba maha langenud, kuid talv on parim aeg. Külmade ilmade saabumisel lase tiik veest tühjaks. Kevade saabudes kontrolli üle, kas tiigipõhi on terve ja lase siis vesi sinna tagasi.

tiigi hooldamine, tiigi korrastamine, veesilma hooldamine, veesilma korrastamine, veesilma puhastus, veekogu uuendamine
Korra aastas tasub vahetada aias oleva veekogu vett ja kontrollida, et põhi oleks korras.

Purskkaevud, kosed ja kaskaadid

Tiigivee ringlus võib ka esteetiliselt kaunis välja näha. Seda saab korraldada kahel moel: purskkaevude või kose/kaskaadi paigaldamisega. Kaskaadi, kose või joa kasuks otsustades peab paigaldama filtri kohta, kust vesi tiigist purskkaevu või kaskaadi voolab. Filtri valimisel peab arvestama, kui palju vett see jõuab tunnis läbi pumbata. Asjatundjad arvavad, et vesi võiks filtrit läbida vähemalt neli korda tunnis.

Purskkaevude juures pole vett vaja eraldi filtreerida. Seal on tähtis, et vesi üle ääre ajama ei hakkaks. Purskkaevude kasutamise eesmärk on vee hapnikuga rikastamine. Pump suunab vee filtrisse, kus on UV-lambid ja käsnad, mis eemaldavad vees olevad bakterid. Purskkaevude juures tuleb kasutada ka õigeid pumpasid, sest kui vee väljumisava on pumba jaoks liiga väike, siis see koormab pumpa ja see põleb kiiremini läbi.

Vee pinnalt lehtede koristamiseks on mitmeid vahendeid. Lehti võib koristada käsitsi, aga miks mitte ka robotliikuriga. Robot ujub iseseisvalt vee peal ja puhastab veepinda. Kui aga lehtede puhastamine tundub tüütu, siis on võimalik sügisel tiik katta võrguga, mis ei lase lehtedel vette kukkuda.

veesilma puhastamine, tiigi puhastamine, purskkaevu puhastamine, veekogu puhastamine, lehtedest puhastamine
Veesilm tasuks rajada puudest eemale, sest lehed ja okkad kahekordistavad selle puhastamise vajadust.

Looduslik tiik

Looduslik tiik, kus pole põhjas kive, kilet ega geotekstiili, vajab samuti aeg-ajalt puhastamist. Aja möödudes tekib põhja muda, mida on vaja eemaldada. Muda võib tiigi põhja tekkida väga kiiresti, aga kohe ei peaks seda puhastama. Loodusliku tiigi mudast puhastamine kulub ära, kui mudakiht katab taimede lehti. Siis pole tiigi ökosüsteem enam tasakaalus.

Muda saab mugaval eemaldada tiigi-imuriga, mis on universaalne ja multifunktsionaalne vahend. Imuriga saab puhastada ka basseine. Imuri abil saab eemaldada igasuguse mustuse, vetikad ja muda kuni kahe meetri sügavuselt. Nagu nimigi viitab on tegu tolmuimeja moodi masinaga, millega on kaasas otsikud pragude, vetikate jms puhastamiseks. Alati võib kutsuda ka spetsialisti.

Looduslikku tiiki ei tasu väga steriilseks teha. Tiiki puhastades soovitatakse vana muda alles jätta, sest nii paljunevad kasulikud bakterid kiiremini. Loodusliku tiigi puhastamisel ei tohiks unustada kalda puhastamist. Tiigi ääres kasvavaid taimi tuleb regulaarselt niita, et tiigi ümbrus ei võsastuks. Niites peab jälgima, et niidetud hein tiiki ei satuks.

Vees elavad organismid vajavad ka talvel hapnikku ning ummuksile jäämist peaks vältima. Ummuksile jäämine on veekogu seisund, kus vees lahustunud hapniku puudus põhjustab veeorganismide surma. Sellise olukorra vältimiseks saab kasutada spetsiaalseid jäätumisvastaseid seadmeid ja veest välja ulatuvaid taimi.

Kaladega tiigi puhul pole iga-aastane mudast puhastamine vajalik. Kalad ja muud tiigielanikud vajavad muda talvitumiseks. Kõik kalad ei saa aasta läbi Eesti kliimas hakkama, seega tiigikaladeks on kõige sobilikumad kogred või linaskid.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Tehislik aiatiik

Asjatundjad soovitavad aiatiiki puhastada kaks korda aastas - kevadel ja sügisel siis kui lehed on puudelt langenud. Sügisperioodil tuleb pump ja filtrid veest välja võtta ning torud veest tühjaks lasta.

tiigi põhja puhastamine, muda eemaldamine tiigist, veesilma puhastamine, tiigi puhastamine
Kodust veesilma näiteks tiiki tuleb aeg-ajalt puhastada ja eemaldada sinna settinud muda ja põhjas kasvama hakanud ebavajalikud taimed.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge