+ Lisa oma töö      

Vaipkatte ABC

12. aprill 2021 Hange.ee
Tagasi
Vaipkatte ABC, vaibad, vaip, vaiba paigaldus, vaipkatte paigaldus, millist vaipa valida

Kellele ei meeldiks astuda otse voodist pehmele ja soojale vaibale? Vaip tekitab mõnusa miljöö ning loob hubase tunde. Oled kuulnud, et vaip imeb endasse nii palju tolmu, et Sina küll sellist tolmukogujat enda magamistuppa ei taha? Või tekivad vastikuse mõtted kui mõtled vaipkatte paigaldamisele? Siin artiklis saad lähemalt tutvuda vaipkatte olemusega, mis loodetavasti teeb põrandakatte valiku lihtsamaks. 

Kuidas vaibad meieni jõudsid?

Vaipade ajalugu ulatub väga kaugesse aega. Vaiba elulugu algab hetkest, mil inimene õppis lambaid ja kitsi pügama ning nende karvadest lõnga tegema. Lõng oli esimene materjal, millest inimene üldse vaipu tegema hakkas. Kõige vanem säilinud vaip on Pazyryki vaip 5. -4. sajandist eKr. Pazyryki on sküütide rändaja arheoloogiline kultuur, kes arvatavasti pärinevad Pärsiast, kuid kuuluvad siiski Iraani keelkonda. Laiemalt hakkasid vaibad levima 1000 aastat e.m.a, kui teadmised vaiba kudumisest hakkasid levima läbi rännu-ja kaupmeeste. 

Kuidas vaipa tehakse?

Traditsiooniliselt kooti vaipu kangastelgede abil, mis kiirendasid tööd. Tänapäeval on muidugi välja töötatud igasuguseid erinevaid viise, kuidas vaipu teha. Käsitöö vaipade puhul kasutatakse eelkõige heegeldamist ja sõlmimist. Siinkohal me ei räägi ainult vaipkattest, vaid ka lihtsalt vaibast, mis ei ole põranda külge kinni liimitud ning mis tavaliselt ei ole ka terve põranda suurune. Tänapäeval siiski kasutatakse tootmisel tehaste masinaid, mis vaipkatted palju väiksema vaevaga ning väga kiirelt  ära teevad.  Masinad võivad ühes minutis kududa isegi kuni 60 meetrit vaipa. 

Kuidas vaibad jagunevad?

Vaipkatted jagunevad lõnga tüübi järgi ehk siis naturaalseteks ning sünteetilisteks. 

Naturaalset vaipkatted võivad olla nii loomse kui ka taimse päritoluga. Taimsed kiud on näiteks linane, puuvill, kookos, sisal. Loomseteks on vill ning siid. Looduslikest materjalidest on veel levinud mererohi või bambus. 

Tegelikult on vaipa võimalik teha kõigest, mille kiude saab kokku siduda. Taimse päritoluga kookosvaip on tegelikult ka masseeriva toimega, sest tema struktuur on kare ning karvane. Kookosvaip sobib näiteks hästi magamistuppa, aga mitte vannituppa või kohta kus on niiske või kohta kus on porine, kuna seesuguseid vaipu ei ole võimalik pesta, sest nad ei kannata niiskust. 

Sünteetilised kiud on aga nailon, polüakrüül, polüester, polüpropüleen ja mõned teised tänapäevased materjalid. Sünteetilised materjalid võivad olla ja taimsed ehk viskoossel või mineraalsel põhjal ehk klaasvill.

Sünteetilised kiud on vastupidavad ja pikaealised, küll aga naturaalsed tunduvad rohkem maalähedased ning mõnusamad eks siin ongi iga inimese oma valik. Kõige populaarsem, millest valmistatakse vaipkatteid on polüamiid või polüpropüleen kiu ja ka villast. 

Vaipkatted jagunevad ka vastavalt karva tüübile. 

  • Ühetasane aasaline karv (buklee), mille struktuur on hästi tihe ja pikaaegne, sellele ei jää mööbli kulumisjälgi, kui on suur koormus. Kate ei ime endasse sodi ega tolmu ehk seda on lihtne puhastada. 
  • Mitmetasandiline aasaline karv (berberid, scrollid), mille struktuur võimaldab luua ruumikaid mustreid. Scrollid on koheva karvaga. Kattel ei märka peaaegu üldse kulumist või määrdumist. 
  • Saxony, mille karv ei ole eriti kohev, mistõttu säilitab ta hästi oma kuju. Kate ei kulu kiiresti ning jäljed ei riku dekoratiivset efekti. 
  • Tekstuurne karv, mis on hästi pikaajaline, kuna karva on kuumtöödeldud. Jäljed on praktiliselt nähtamatu. 
  • Velüür meenutab sametit, ta on hästi sile ja pehme käega katsuda. Velüürkate on kulumiskindel ja tihe. 
  • Lõigatud aasaline pole eraldi katte liik küll aga on kattes ühendatud saxony ja aasaline karv ehk neid kombineeritakse vaibas. Nii saab hästi luua reljeefsed mustreid.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Millist vaipa valida ja kuhu tuppa võiks kaaluda vaipkatte paigaldamist?

Vaipkatte valikul pead vastavalt ruumi otstarbele otsustama ehk kas vajate seda eluruumidesse või kommertsruumidesse - ruumidesse, kus on suurem liikuvus. Eluruumi puhul ei peaks kindlasti olema vaip nii vastupidav kui näiteks hotellides. Tavaliselt on nii-öelda hotelli vaipade valik ka veidi kesisem kui eluruumide vaipkatete puhul. Koduses tingimustes hinnatakse kindlasti pehmust ja soojust ning mitte niivõrd vastupidavust. Vaipa valides jälgi millest see tehtud on ehk lõnga- ja karvatüüpi. 

Vaipkate sobib hästi magamistuppa. Seetõttu, et vaip loob heliisolatsiooni, on jalge all mõnusalt soe ning tekitab magamistoas mõnusa ja pehme miljöö. Vaipkate lisab tuppa hubasuse, mida paljud inimesed magamistoa puhul enim hindavad.

Millised on vaipkatte head ja vead?

Head omadused:

  • Lihtne paigaldada
  • Jala all mõnus soe
  • Dekoratiivne
  • Tekitab hubasust
  • Sobib nii eluruumidesse kui ka kommerts ruumidesse
  • Saad valida looduslähedase katte
  • Õhukvaliteet on parem, kuna vaibad imavad tolmu tihtipeale endasse või seovad seda pindmiselt.

Vaipkatte kasutamise miinused:

  • Tihtipeale raskem puhastada, kui tavalist põrandat (nt laminaat)
  • Ei pea hästi niiskusele vastu
  • Enamus vaipkatteid imevad tolmu ning mustust endasse
  • Nõuab tihedat puhastamist
  • Eemaldamine on aeganõudev
  • Ei talu päiksekiiri võib lihtsalt pleekida. 

Valiku tegemisel on mõistlik nii plusse kui miinuseid kaaluda ning mõelda, millised omadused Sind enim mõjutavad. Kui oled valimas põrandakatet loe ka teiste materjalide kohta siit.

Kuidas paigaldada?

Enne kui vaipa ostma lähed, siis arvesta kindlasti sellega, et ostaksid seda väikse varuga, sest vaip peaks ulatuma 5-10 cm seintele. Aluspõrand peab olema kuiv, tasane, puhas ning tugev. Vaipkatet võid paigaldada nii liimiga kui kahepoolse teibiga. Viimase puhul aga ole ettevaatlik sest niiskuse korral võib vaip hakata põranda küljest lahti tulema. 

Pärast liimimist ja enne liistude panemist lase põrandal 24h kuivada. Vaipkatte paigaldamine tundub küll lihtne, aga tegelikult on vaja selleks väga täpset silma just äärte lõikusel. Ka peab olema piisavalt jõudu, et vaip siledaks siluda. Samuti peab olema hoolas selles osas, et liimikiht oleks ühtlane. Kuigi vaipkatte paigaldus võib olla lihtsam kui teiste põrandakatete paigaldus, siis pole mingi häbi lasta siiski spetsialistidel töö Sinu eest ära teha. Lõppude lõpuks on ju oluline tulemus.

Kuidas hooldada?

Vaiba paigaldamisel pead valmis olema selleks, et vaip vajab väga tihedat hooldust. Oma olemuselt on vaipkate tolmu ning mustust endasse imav, mistõttu tulebki vaipa igal nädalal tolmuimejaga puhastada. Kui aga juhtub, et läheb mõni plekk vaibale, siis tuleb sellega tegeleda esimesel võimalusel. Pleki puhastamisel tuleb liikuda pleki servadest keskele poole. 

Kindlasti ei tohiks plekki liigselt hõõruda, sest see aitab ka mustusel kiududesse paremini kinnituda. Vaiba puhastamisel vahendiga jälgi, et ei pane liiga palju vahendit, sest see võib vaiba kiude kahjustada või värvi moonutada. Lihtne ja tõhus viis, kuidas vaipkatet hooldada on kuuma auruga ehk aurupesurid. 

Aurupesurid on nii võimsad, et suudavad vaiba seest kõrvaldada ka baktereid ja ka viiruseid, sealhulgas ka enim muret valmistav koroonaviirust. Aurupesur on hea ka sellepärast, et puhastus käib auruga ehk täiesti kemikaalivabalt lihtsa kraanivee abil. 

Kokkuvõte

Vaipkatte paigaldamine on enamasti jõukohane kõigile. Vaip aitab luua hubase õhkkonna ja on jala all soe, küll on aga vaipkatet tihtipeale raskem puhastada võrreldes paljude teiste põrandakatetega. Sobiva vaipkatte leidmine võib olla tõeline peavalu, sest tänapäeval on neid tõesti igasugustes värvides ja mustrite. Lisaks on alati valikukoht, et kas panna oma ruumi vaipkate või lihtsalt tavaline vaip.

Kasutatud allikas: vaibaparadiis.ee

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge