+ Lisa oma töö      

Tõhusad viisid, kuidas tõrjuda sipelgaid oma koduhoovis

08. juuni 2023 Hange.ee
Tagasi
sipelgapesa, sipelgatest vabanemine, sipelgatõrje, sipelgate tõrje, sipelgate eemaldamine, kuidas vabaneda sipelgatest

Koduhoov pakub sipelgatele mitmeid varjulisi kohti ja häid võimalusi pesa ehitamiseks, mistõttu võib tekkida olukord, kus nende arvukus hakkab mõjutama aeda istutatud taimi, õue rajatud ehitisi ning võivad ka tuppa tungida. Sellisel juhul tuleb kasutusele võtta meetmed, et kaitsta oma hoovi ja võidelda sipelgate vastu. Äärmiselt oluline alustada tõrjet sipelgate vastu võimalikult varakult, sest iga päevaga, mil seda edasi lükatakse, suureneb juba niigi arvukas sipelgapere veelgi.

Kas tõrjuda või mitte?

Sipelgaid leidub tegelikult pea kõikjal, seega iga viimast neist kindlasti taga ajada ei ole mõtet. Pealegi täidavad nad aias mitmeid kasulikke rolle. Näiteks on sipelgad väga tõhusad mullakobestajad, olles teisel kohal vihmausside järel. Nad aitavad parandada mulla struktuuri, tarbides surnud putukaid ja muutes need kompostiks. Lisaks on sipelgad suurepärased looduslikud putukatõrjevahendid aias: kuigi nad ise taimi ei söö, koguvad nad taimevartelt magusat nestet ja hävitavad samal ajal kõik kahjurid, kes sinna satuvad.

tänavakivid, sipelgad, liiv, sipelgapesa, sipelgatest vabanemine, sipelgatõrje, sipelgate tõrje, sipelgate eemaldamine, kuidas vabaneda sipelgatest
Sipelgad võivad tänavakivide alt eemaldada liiva ja põhjustada tänavakivide ebastabiilsust ja nende ebaühtlast vajumist.

Samas kui sipelgad on oma kodu rajanud näiteks kasvuhoonesse, lillepeenrasse või kivisillutise alla on arvuka invasiooni korral on suur tõenäosus, et nende elutegevus muutub ühel hetkel inimesele kahjulikuks ja ebameeldivaks. Nii võivad nad taimede juurte ümbert mulda välja kandes tekitada kergesti olukorra, kus taim jääb lõpuks janusse, või tänavakivide alt pinnast eemaldades võivad kivid kergesti viltu vajuda. Kui märkad, et sipelgad askeldavad piirkonnas, kus nad võivad olla potentsiaalsed kahjurid või segavad inimeste ajaveetmist koduhoovis, siis on mõistlik kaaluda, milliste meetodite abil neid tõhusalt tõrjuda.

Muuda sipelgatele elutingimused võimalikult ebameeldivaks

Kui sipelgad kipuvad pidevalt hõivama sinu lille- või juurviljapeenraid, võib pidev uute kolooniate tõrjumine muutuda üsna tüütuks kohustuseks. Lihtsam lahendus võib olla sealsete elutingimuste muutmine sipelgate jaoks võimalikult ebameeldivaks.


Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Kuna sipelgatele ei meeldi vesi ja niiske pinnas, võid mõelda kuidas taimi võimalikult tihedalt kasta. Siinkohal on näiteks taimeriga sprinklerid väga head abilised. Samuti hoolitse selle eest, et mullas oleks piisavalt palju huumust, kuna see aitab hoida pinnase niiskena ja sipelgatele ebameeldivamana. Selleks lisa sipelgatele meeldivasse peenrasse komposti. Kui sipelgad kipuvad hõivama sinu koduhoovis leiduvaid potililli on mõistlik konteineris kasvatatavate taimede mullale segada juurde spetsiaalseid niiskust hoidvaid graanuleid.

kastmine, pinnase niisutamine, sipelgatest vabanemine, sipelgatõrje, sipelgate tõrje, sipelgate eemaldamine, kuidas vabaneda sipelgatest
Sipelgate peletamiseks võib kasutada pinnase niisutamist.

Peleta lõhnadega

Kuna sipelgad on lõhnade suhtes väga tundlikud, võib neid tõrjuda erinevate intensiivselt lõhnavate pulbrite ja taimedega. Sipelgatele ei meeldi näiteks tšillipipar, kaneel, ingver ja kohv, mida võiks kuivatatult puistata nende pesade ümbrusse. Oluline on meeles pidada, et tõrjemeetodi valimisel ei tasu lõhnava ainega koonerdada ja sipelgate edukaks peletamiseks tuleks neid pesa ümbrusse ja putukate käiguteedele pigem peoga, mitte puistata vaid näpuotsaga.

Sipelgatele ei meeldi ka erinevad tugeva lõhnaga taimed, nagu näiteks küüslauk, piparmünt ja lavendel. Nende istutamine teiste kultuuride vahele muudab sipelgate elukeskkonna ebameeldivaks. Ka siin kehtib reegel, et rohkem on alati parem. Üks lavendel, mis istutatakse ühe roositaime kõrvale, ei pruugi probleemi lahendada. Kuid kui peletavaid taimi on peenras märgatavas koguses, võib täheldada, et sipelgate huvi elupaiga vastu hakkab vähenema.

taimed, sipelgatest vabanemine, sipelgatõrje, sipelgate tõrje, sipelgate eemaldamine, kuidas vabaneda sipelgatest
Sipelgatele ebameeldivate tugevalõhnaliste taimede, nagu küüslauk, piparmünt ja lavendel, istutamine vähendab nende huvi elupaiga vastu.

Töötle halvasti lõhnava leotisega

Üheks tõhusaks meetodiks sipelgate tõrjumisel on nende pesade üle valamine halvasti lõhnavate leotistega. Selleks valmistatakse esmalt tõmmis, kus veele lisatakse näiteks tubakapulbrit, nõgeseid, tomatitaimi või soolikarohtu. Enne pesa leotisega üle valamist on oluline kaevata see paarikümne sentimeetri sügavuselt lahti, et tõrjevahend jõuaks toimida ka pesa alumistes kihtides.

Samu leotisi saab kasutada ka pritsimiseks, kui soovid sipelgaid tõrjuda mõnelt taimelt või pinnalt. Sellisel juhul on oluline tõmmisele lisada näiteks rohelist seepi või Fairy nõudepesuvahendit, et vedelik paremini pinnal püsiks. Tuleb meeles pidada, et kui seda meetodit kasutatakse õues, tuleb pärast suurt vihma kindlasti pinnad uuesti üle pritsida.

terrass, sipelga pesa terrassi all, sipelgatest vabanemine, sipelgatõrje, sipelgate tõrje, sipelgate eemaldamine, kuidas vabaneda sipelgatest
Sipelgate tõrje terrasil kodus valmistatud leotise abil.

Kalla pesad üle keeva veega

Sipelgapesadele keeva vee valamine on odav ja tõhus meetod sipelgate hävitamiseks, kuid selle meetodi edukaks kasutamiseks tuleb järgida mõningaid reegleid. Enne kuuma vee valamist pead kindlasti pesad lahti kaevama, sest vesi muutub mulla pinda läbides alumistes kihtides jahedamaks ega mõju sipelgatele enam sama tõhusalt. Samuti veendu, et kasutatav veekogus oleks piisavalt suur, et katta kogu töödeldav ala ühe korraga.

sipelgatest vabanemine, sipelgatõrje, sipelgate tõrje, sipelgate eemaldamine, kuidas vabaneda sipelgatest
Enne kuuma vee valamist sipelgapesale on soovitatav pesa eelnevalt lahti kaevata.

Tee soolast kaitsevallid

Sipelgad väldivad soola ja sellest üle ronida ei taha, seega sellest moodustatud kaitsevallid võivad olla mõnel pool heaks lahenduseks. Siiski ei sobi see meetod igal pool kasutamiseks, kuna taimedeni jõudes kahjustab sool ka neid. Antud variant sobib hästi kasutamiseks näiteks laste mänguväljakul, kivisillutisel ja terrassil.

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Mürgid

Kui sipelgate invasioon koduhoovis on jõudnud väga suurte mõõtmeteni ja looduslikest meetoditest ei ole abi, võib kaubandusest leida sipelgatele jaoks mõeldud mürke. Neid on saadaval nii pessa puistatavate pulbrite, söödatooside ja aerosoolide näol. Kuigi mürgid on efektiivsed, tuleb meeles pidada, et neid ei saa kasutada kohtades, kus liiguvad väikesed lapsed ja koduloomad. Seega paljudesse koduhoovidesse see meetod paraku hästi ei sobi. Samas võib neist abi saada näiteks kasvuhoones.

 Loe ka: 6 tõhusat nippi, kuidas mutid koduaiast eemal hoida!

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge