+ Lisa oma töö      

Suvine kodu jahutamine

09. juuli 2021 Hange.ee
Tagasi
kodu jahutamine, õhksoojuspump, ventilaator, konditsioneer, ventilatsioon, kliima, kuumalaine jahutus

Kuumal suvel on oluline hoida oma keha ning kodu jahutatuna. Järjepidev liigne kuumus võib tekitada tõsiseid terviseprobleeme – kõrgendatud vererõhk, väsimus, roidumus, minestamine, jne. Selle ennetamiseks ning ärahoidmiseks peaks vähemalt mõned tunnid päevas veetma jahedamas keskkonnas.

Kuigi kuumalaine Eestis ei pruugi olla eluohtlik tasuks väga palavatel päevadel siiski otsida  jahedamat keskkonda ning seda ka hoida. Korteris või majas, kus jahutussüsteem puudub, tuleks väga palavatel päevadel hoida aknad kinni ja katta need valgust mitteläbilaskvate heledate kardinatega. Aknad võiks sellisel juhul avada alles õhtul ja jätta need avatuks ka öösel. Teise võimalusena võib tekitada akendega tuuletõmbuse, et õhk pääseks liikuma. Lisaks eelnevatel abinõudele on võimalik otsida jahutust ka erinevatest seadmetest, millest lähemal järgnevalt.

Ventilaatorid

Enimlevinud kuid mitte kõige tõhusam süsteem jaheduse tekitamiseks. Ventilaatori teeb ebatõhusaks asjaolu, et see "imeb" seadme ühelt küljelt toaõhku sisse ja väljutab selle kiirendatud viisil, mis tekitab tunde jahutusest. Samuti on mõju lokaalne, ehk jaheduse tunne tekib vastavalt sellele kuidas ventilaator on suunatud. Lisaks tuleb valida ventilaatorile õige koht, et erinevad kergemad esemed nagu paberid, jms ei lenduks mööda tuba laiali. Ventilaatorit on väga lihtne soetada ning paigaldada. Lisaks on see teisaldatav ning kaasaskantav. Selliste õhku keerutavate seadmete hinnad algavad mõnest eurost ja ulatuvad kuni sadade eurodeni.

Ventilaatoreid on erinevat tüüpi nagu näiteks horisontaal- ja laeventilaator. Viimane neist on efektiivsem, sest tekitab ülevalt alla liikuva tsentrifugaaljõu, mis juhib inimese juurest õhu eemale tekitades suurema jahutava efekti. Seejuures on oluline jälgida, et laeventilaator töötaks õiget pidi ja suunaks õhu alla.

Eelised

  • Väga soodne,
  • Lihtne ning kättesaadav,
  • Horisontaalne ventilaator on hõlpsasti teisaldatav.

Puudused

  • Lokaalne,
  • Väike mõju,
  • Ebamugav,
  • Laeventilaator on statsionaarne,
  • Üsna ebaefektiivne.

Konditsioneer

Konditsioneerid on lihtsasti kättesaadavad ning paigaldatavad. Lähtuvalt vajadusest võib sobiliku lahenduse leida alates mõnesajast eurost. Lisanduvad kulud paigaldusele ja tarvikutele, näiteks pikendavad juhtmed ja torud, seinakinnitused, jms. Lisaks statsionaarsetele konditsioneeridele on saadaval ka teisaldatavad ehk portatiivsed konditsioneerid, mida saab vastavalt vajadusele hõlpsasti ringi paigutada.

Konditsioneer on väga efektiivne lahendus ruumide jahutamiseks ning jahedana hoidmisel. Võimsamad konditsioneerid hoiavad ka suurema elamu mõnusalt jahedana. Erinevatel korrustel peab olema siiski olema oma seade, kuna konditsioneer jahutab vaid lokaalselt ja jahe õhk levib teistesse ruumidesse ebakorrapäraselt.

Konditsioneeri eluea pikendamiseks soovitatakse jahutust hoida 22C juures. Alla selle kurnab see konditsioneeri ning see väsib kiiremini. Samuti on konditsioneeri õhk kohati kuiv ning võib põhjustada kergesti nohu või külmetuse sümptomeid.

Konditsioneer on sarnane õhksoojuspumbale, kuid reeglina ei ole see mõeldud kütmiseks. Mõlema seadme puhul peaks leidma asjatundliku paigaldaja kuna isetegevuse korral ei pruugi kehtida garantii. Lisaks võivad vale paigalduse tõttu filtrid ja tihendid hakata kiiremini läbi andma. Portatiivse konditsioneeriga saab seevastu hakkama igaüks.

Nii konditsioneer kui ka õhksoojuspump vajavad ehitusteatist (v.a portatiivne konditsioneer)! Kuigi see võib paista üleliigne, siis kõik muudatused hoone juures, mis annavad hoone väliskujule teise näo või tekitavad lisamüra, vajavad ehitusteatist. Seal peaks olema kindlasti välja toodud, kuhu mootor paigaldatakse, kui kaugele veetakse torud ning elektrikaablid, kuidas kindlustatakse jms. Täpsemate juhiste saamiseks konsulteeri spetsialistiga. Samuti on vajalik info olemas ehitusregistris.

Eelised

  • Väga efektiivne suuremal alal,
  • Soodne hinnaklass,
  • Kättesaadav ning mugav.

Puudused

  • Üleliigne umbes 9 kuud ajast (Eesti kliimas),
  • Vajab asjatundlikku paigaldust,
  • Valesti paigaldatud konditsioneeril puudub garantii ning tehas ei vastuta vigade eest,
  • Ebaühtlane temperatuuri jaotumine erinevates ruumides,
  • Olenevalt seadmest võib vajada ehitusteatist.

Õhksoojuspump

Kõige parem hinna-ja kvaliteedi suhe ja seda eriti jahutamisel. Õhksoojuspump on laialt levinud ja võrdlemisi efektiivne ning soodne seade, nii kodu soojendamiseks kui ka jahutamiseks. Õhksoojuspump on seega multifunktsionaalne seade, mis soojendab, jahutab, ventileerib ja eemaldab õhust niiskust.

Õhksoojuspumba puhul peaks kindlasti arvestama hoone suuruse, soojustuse ning kliimaga. Suuremad kodud vajavad võimsamat õhksoojuspumpa. Samuti peab jälgima, et seadmest tulev jahutav õhk saaks vabalt läbi ruumide liikuda. Tihtipeale jahe õhk siiski iga nurga taha täielikult ei jõua, mistõttu esineb erinevates ruumides temperatuuri kõikumist. Suuremale, kui 100m2 ning mitmekorruselisele majale peaks paigaldama mitu õhksoojuspumpa. 

Võrreldes konditsioneeriga on õhksoojuspump madalama müratasemega, oluliselt väiksema elektrikuluga ja mugavam kasutada. Lisaks sellele konditsioneeriga jahutamisel kipub temperatuur kõikuma, seevastu õhksoojuspump suudab tagada ühtlasema sisekliima.

Õhksoojuspumba võiks soetada pigem jahedamal ajal kuna tihtipeale on siis valik veidi suurem ning ka hinnad soodsamad. Lisaks võib suvisel hooajal kuumalaine tabada üsna ootamatult. See omakorda tekitab konditsioneeride ja õhksoojuspumpade paigaldusteenusele pikad ooteajad.

Keskmiselt saab õhksoojuspumba soetada 1000€ eest. Õhksoojuspump on enamasti hinnalt kallim kui konditsioneer, kuid siiski on selle soetamine praktilisem investeering. Lisandub paigaldus koos lisatarvikutega, kulud projektile ning omavalitsusele tuleb esitada ka ehitusteatis. Mida kaugemal asuvad üksteisest õhksoojuspumba sise- ja välisosad, seda kallimaks kujuneb ka selle paigalduse hind.  Õhksoojuspumpade turustajate ja edasimüüjate hind võib sisaldada ka seadme paigaldusteenust juhul kui müüakse terviklahendust. Loe lisaks ka õhk-õhk soojuspumba paigaldamise keskmise hinna kohta siit.

Kuigi õhksoojuspump on suurepärane lahendus ka küttesüsteemiks, ei taga see tsentraalset kütet ning veeboiler peab sel juhul olema näiteks elektri peal soojendav. Õhksoojuspumpa peetakse enamasti alternatiivseks ehk abistavaks kütteallikaks, mis toetab põhiküttesüsteemi.

Eelised

  • Keskmine hinnaklass,
  • Efektiivne,
  • Sobib kasutamiseks aastaringselt,
  • Mugav ning vaikne,
  • Säästlik.

Puudused

  • Vajab asjatundlikku paigaldust,
  • Ei pruugi koheselt saadav olla sh paigaldus (eriti ootamatu kuumalaine ajal),
  • Erinevates ruumides erinev temperatuur,
  • Vajab ehitusteatist.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Ventilatsioon

Üha enam on levinud, et hooned ehitatakse kinniste akendega, mis ei käi lahti. See eeldab väga head küttesüsteemi ning ventilatsiooni.

Kvaliteetne ventilatsioon hoiab maja õhustiku värske ning jahedana, eriti suvel. Talvel toimib ventilatsioon vähemal määral ka soojuse hoidjana, spetsiifiliselt kasutatakse selleks soojustagastusega ventilatsioonisüsteemi. Väga lihtsustatult - niisketest ning soojadest ruumidest ja väljaminevast õhust kogutakse soojus, mis läbi filtrite lisatakse õuest tagasitõmmatavale õhule juurde.

Ventilatsioon iseenesest suvekuumaga maja jahedana ei hoia, kuna õhk tõmmatakse sisse õuest. Jahutuse lisamine toimub läbi tsentraalse küttesüsteemi, näiteks õhk-vesi soojuspumba või maakütte.

Kui soovid oma majale lisada ka jahutava funktsiooni, siis selle peab juba varem planeerima ning projekti lisama. Hilisemalt võib jahutuse lisamine osutuda keeruliseks ning kulukaks. Jahutava funktsiooni saab lisada küttesüsteemile kuid see pole alati standardvarustuses. Lisaks peab olema hoolas, et ventilatsioonitorud oleksid täielikult isoleeritud, sest külma õhu kokkupuutel välise kuuma keskkonnaga tekib kondensvesi, mis võib omakorda tekitada seintes niiskuskahjustusi.

Läbimõeldud jahutav ventilatsioon peab olema ühendatud sobiva jahutava lisafunktsiooniga õhk-vesi-soojuspumbaga või maaküttega. Jahutav ventilatsioon peab olema läbimõeldud ning planeeritud juba maja ehitusel. See on kõige kallim lahendus, kuid tõenäoliselt vastupidavaim. Erinevalt õhksoojuspumbast, pole jahutav ventilatsioon kuigi märgatav, kui ainult mõned kattega kaetud augud seinas. Kõik seadmed on eraldi majandusruumis või keldris.

Eelised

  • Ilus ja mugav,
  • Väga efektiivne,
  • Hoiab ühtlast soovitud temperatuuri,
  • Vaikne.

Puudused

  • Võrdlemisi kallis,
  • Peab olema juba enne maja ehitusprojektis sees ning läbimõeldud,
  • Hilisem lisamine võib olla keeruline,
  • Jahutav funktsioon töötab vaid küttesüsteemi abil.

Kokkuvõtteks

Suvisele kuumalainele pakub ajutist jahutust ka lihtne lokaalne ventilaator. Suurema võimsuse ning mõjualaga on konditsioneer ning õhksoojuspump. Mõlemad vajavad asjatundlikku paigaldust, sest mootori peab puhuriga ühendama korrektselt ning kindlasti ei tohiks seda teha ilma eelteadmiste ning kogemuseta. Põhjalikum, mugavam ning ilusam lahendus on jahutusega ventilatsioon, mis hoiab soovitud temperatuuri igal ajal. Enamasti on viimane lahendus võrdlemisi kallis ja vajab projekteerimist koos küttesüsteemiga juba hoone ehitamisel.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge