+ Lisa oma töö      

Sissesõidutee - millised on valikud ja millega arvestada?

06. juuni 2023 Hange.ee
Tagasi
sissesõidutee, tänavakivid, tänavakividest sissesõidutee, asfalt, betoon, betoontee, asfalttee rajamine, millest teha sissesõidutee, murukivi, killustiktee

Kodu välisilme kujundamisel vaadatakse tihti mööda sissesõiduteest. Õige stiili ja materjaliga sissesõidutee rikastab maja esteetikat, sobib paremini kohaliku kliimaga ning nende hooldamine on taskukohane. Õige kattematerjali valik on oluline, sest see võib pikemas perspektiivis säästa aega ja raha ning suurendada maja väärtust.

Hind

Sissesõidutee loomisel on üks peamisi kaalutlusi koduomanike ja kinnisvaraarendajate jaoks hind, mis hõlmab nii materjali maksumust kui ka sellega seotud paigalduskulusid. Kuid hind pole ainus tegur, mida tuleb arvesse võtta. Sõltuvalt kodu asukohast geograafilises piirkonnas ja kliimatingimustest on oluline kaaluda materjali valikut, mis sobib sellele kliimale kõige paremini. 

Lisaks ei tohiks unustada, kuidas sissesõidutee kattematerjal mõjutab kodu üldist esteetikat, eriti kui elatakse miljööväärtuslikus piirkonnas. Kuigi sillutuskivid võivad alguses tunduda suure väljaminekuna, võib see osutuda hiljem investeeringuks, mida odavamate materjalide puhul ei saavutata.

Betoon

Betoon on laialdaselt kasutatav kattematerjal sissesõiduteede ehitamisel ja seda hea põhjusega. Tegu on tugeva ja vähest hoolt nõudva materjaliga, mille üle ei pea palju muretsema. Seda võib leida tuhandete hoonete ees üle Eesti ja see on paljude ehitusfirmade ja eraisikute esimene materjali valik sissesõidu tee rajamisel. Kuigi see ei ole ehk nii luksuslik valik kui mõned kõrgema hinnaga variandid, on tegu sellele vaatamata hea valikuga. 

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Betooni eelisteks on selle kerge hooldamine, see sobib Eesti kliimasse ja erinevat tüüpi hoonete ette ja ümbrusesse. Samas on selle puudusteks kergem määrdumine, kalduvus pragunemisele temperatuuri suurte kõikumiste tõttu ning see võib olla keskmisest kallim. Lisaks võib talvine kliima ja libedusetõrjeks kasutatavad soolad betoonpindadele kahjulikult mõjuda. Betoonist sissesõidutee puhul tuleb arvestada ka sellega, et kui soovite hilisemalt paigalda või vahetada mõnda hoonesse minevat toru võib kaablit võib osutuda vajalikuks sissesõidu tee osaline lammutamine.

betoonist sissesõidutee, sissesõidutee, betoon, betoontee, millest teha sissesõidutee, betooni valamine
Betoon on tugev ja vähe hooldust vajav sissesõiduteede kattematerjal, kuid selle puudusteks on kergem määrdumine ja pragunemise oht temperatuuri kõikumiste tõttu.

Asfalt

Asfalt on atraktiivne ja vastupidav sissesõidutee kattematerjal neile, kes töötavad väiksema eelarvega või kellel on pikk sissesõidutee. See on tugev ja vastupidav kattematerjal, mis suudab taluda  sõidukite liiklust ja jääb aastate jooksul võrdlemisi stabiilseks. Sobib hästi jahedamasse kliimasse ja ei vaja pidevat hooldust ega tihedat remonti. Regulaarne puhastamine ja vajadusel kulumiskihi uuendamine aitavad säilitada asfaltkatte heas seisukorra aastateks.

Asfalti eelisteks, nagu öeldud, on see, et see sobib hästi jahedasse kliimasse, on suuremate teekatete ja sissesõiduteede puhul see võrdlemisi soodne variant ning seda on võrdlemisi lihtne hooldada ja parandada. Lisaks on asfaldi paigaldamine suhteliselt kiire protsess, mis aitab säästa aega võrreldes teiste kattematerjalidega.

Asfaldi puudusteks on aga see, et kuuma ilmaga võib see muutuda pehmeks ja kleepuvaks, seda on vaja regulaarselt parandada kui seda regulaarselt ei hooldata, siis võivad sellesse praod tekkida. Asfaldi puhul võivad tekkida praod ja deformatsioonid, eriti raskete koormuste või temperatuuri kõikumiste tõttu. See võib nõuda lisakulutusi remonditöödele. Asfaltkatte disainivõimalused on võrreldes teiste materjalidega piiratud. Asfaltkattega teed on üldjuhul ühtlaselt musta värvi ja erilisi mustrilisi või dekoratiivseid variante on raske saavutada.

asfaldist sissesõidutee, asfalt, asfalttee rajamine, millest teha sissesõidutee, asfalteerimine
Asfalt on tugev, vastupidav ja stabiilne kattematerjal, mis sobib hästi jahedamasse kliimasse ning säilitab hea seisukorra aastateks.

Tänavakivid

Valides oma sissesõidutee materjaliks tänavakivid, tuleb arvestada esialgse suurema rahalise investeeringu ja paigaldamise ajakuluga. See kuid see on tasutud vastupidavuse, hooldatavuse, ilusa väljanägemise ning laia valiku materjalide, värvide ja stiilidega, mis võimaldavad luua unikaalse ja kvaliteetse sissesõidutee. Siiski tasub neid kaaluda, sest tänavakivide eelised on mitmekülgsed. Need tagavad pikaajalise vastupidavuse ja vastupidavuse erinevatele ilmastikutingimustele ning neid on võimalik hõlpsasti hooldada ja parandada. Lisaks pakuvad tänavakivid esteetiliselt kaunist välimust, rõhutades maja üldist ilmet.

Tänavakive on saadaval laias valikus erinevaid materjale, värve ja stiile, võimaldades valida just sobiva lahenduse vastavalt individuaalsetele eelistustele ja kodus olevale arhitektuurile. See näitab tähelepanu detailidele ning annab sissesõiduteele kvaliteetse ja läbimõeldud välimuse.

Tänavakivide eeliseks on lai valik erinevaid värve ja kujusid, madalad hoolduskulud ja pikk eluiga ning need aitavad suurendada maja väärtust. Puudusteks on aga selle hind, mis kujuneb teostatud töödest, tööde mahust, objekti keerukusest ja kivi tüübist (kivi paksus, kivi värv, kivi muster). Lisaks võib kivide vahedest umbrohi läbi kasvada. 

Loe ka: Tänavakivide paigaldamise hind 2023. aastal

tänavakividest sissesõidutee, sissesõidutee, sillutis sissesõidu tee, tänavakivide paigaldamine, millest teha sissesõidutee
Tänavakivid on hea valik sissesõidutee rajamiseks, sest neil on suur vastupidavus, nad suudavad taluda erinevaid ilmastikutingimusi, neid on lihtne vahetada ja saadaval on lai valik erinevaid värve, kujusid ja mustreid

Muru ja kivi

Siinkohal ei ole tegu ühe konkreetse teekattematerjaliga, vaid pikem kombinatsiooniga kahest - murust ning tänavakivist või betoonplokist. Selline lahendus on esteetiliselt kaunis lahendus nt garaaži viiva tee rajamisel. Siinkohal tuleb meeles pidada, et selline kombinatsioon võib olla ilus ja nii mõnedki sooviksid sellist enda maja ette, siis ei sobi see kohta kus on liiga kuiv. 

murukivi, sissesõidutee, murukivi paigaldamine, tänavakivide paigaldamine, millest teha sissesõidutee
Murukivi hea valik sissesõidutee jaoks, kui soovitakse harmoonilist ja looduslähedast välimust ning keskkonnasõbralikku lähenemist.

See teekate on visuaalselt kaunis, võimalda luua erinevaid mustreid, laseb vett läbi ning on jätkusuutlik. Puudusteks aga on selle sobimatus liialt külma või kuiva piirkonda, seda tuleb regulaarselt hooldada ning sellel kõndides ei ole pind alati tasane. 

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Kruus ja killustik

Kruusa ja killustiku kõige suuremaks eeliseks teiste materjalide ees on selle hind. Selle hind on oluliselt soodsam tänavakivide, asfaldi ja betooni omast. Seetõttu on kruusast sissesõiduteed just neile, kellel on väga pikad sissesõiduteed ja see on ka põhjus, miks neid näeb rohkem just maapiirkondades. Pikema eluea saamiseks tuleks kruusast või killusikust teed regulaarselt hooldada ning iga mõne aasta tagant uuendada vahetada. 

killustik, killustikust sissesõidutee, killustiku paigaldamine, kruusatee, kruusa paigaldamine, millest teha sissesõidutee
Killustikust või kruusast sissesõidutee paigaldamine suhteliselt kiire ja lihtne protsess, mis võib vähendada ehituskulusid.

Materjali eeliseks on selle madal hind võrreldes selle alternatiividega seda on küllalt lihtne ka ise paigaldada ning see laseb vett läbi, aidates vältida probleeme veekogumisega drenaažiga. Puudusteks killustiku puhul on see, et sellelt on raske lund rookida, muudab autod ja läheduses olevad objektid tolmuseks, nõuab regulaarselt hooldust. Lisaks tekivad vee-erosiooni ja kasutamise tõttu sellesse kergesti augud, mistõttu tuleb seda iga paari aasta järel värskendada. 

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge