+ Lisa oma töö      

Salvkaev ABC

29. detsember 2021 Hange.ee
Tagasi
salvkaev, kaevurõngad, kaevurake, kaevu puurimine, kaevu kaevamine, kaevu puhastamine

Salvkaev on olnud eestlastele sajandite jooksul oluline igapäevase tarbevee saamise allikas. Ka tänapäeval sõltuvad väga paljud majapidamised Eestist just nende olemasolust. 

Mis on salvkaev?

Varasemalt kaevati kõik kaevud käsitsi, kuid tänapäeval on abiks ka ekskavaator või spetsiaalne puurmasin. Salvkaevu on võrreldes puurkaevuga lihtsam rajada, sest vett võetakse maapinnalähedastest kihtidest. Reeglina ulatub salvkaev umbes viie kuni kümne meetri sügavusele ja selle läbimõõt jääb umbes meetri juurde. Kuid esineb ka olukordi, kus salvkaev peab ulatuma mõnekümne meetrini, seda näiteks Lõuna-Eestis.

Tähtis on see, et kaev poleks maapinnal kellelegi ohtlik ning pealt kaetud. Vanemad kaevud võivad olla kindlustatud käsitsi laotud kividega, kuid tänapäeval on lihtsam ja ohutum kasutada spetsiaalseid kaevurõngaid. Kaevurõngaid toodetakse betoonist ning need paigaldatakse varasemalt kaevatud süvendisse. Salvkaevu puhul on tähtis teada ka seda, et sademetevaesemal suvel võib kaev lihtsalt kuivaks jääda.

Kuhu rajada salvkaev?

Salvkaevu puhul on asukoha valik väga oluline. Kaev peab asetsema selliselt, et saaste sattumine kaevuvett oleks välistatud. Tähtis on ka maapinna veejuhtivus, hea on kaev rajada näiteks liiva- ja kruusakihtidesse. Peaks arvestama ka maapinna kaldega, parimaks asukohaks on nõlva alaosa, sest nii on põhjavesi maapinnale lähemal. Ei tasu unustada seda, et sademed on suur mõjutaja ning sademetevaesemal perioodil võib kaev kuivaks jääda. Selle vältimiseks peaks kaevu põhja piisavalt sügavale rajama, et ka kuivemal perioodil saaks kaevust vett. Kindlasti on mõistlik kutsuda asjatundja appi, kes oskab kindlaks teha veetaset.

salvkaev, kaevurõngad, kaevurake, kaevu puurimine, kaevu kaevamine
Salvkaevu augu puurimine.

Salvkaevu rajamine

Enne salvkaevu rajamist on peab tegelema ka dokumentatsiooniga. Salvkaevu rajamisel, lammutamisel või ümberehitamisel peab esitama kohalikule omavalitsusele läbi Ehitisregistri ehitusteatis ja sinna juurde kuuluvad dokumendid. Kaevu rajav isik peab ka enne ehitamist kohapeal käima ja määrama kaevu täpsed koordinaadid ning tutvuma asukohaga. 

Nii salvkaevu rajamiseks kui ka hooldusalale on määratud kindlad nõuded, mida on tähtis järgida. Salvkaevu puhul peaksid rakked ulatuma vähemalt 0,7 meetri kõrgusele maapinnast ning kaev peaks olema pealt kaetud, et sinna ei satuks võõrkehi. Tähtis on veelukk, mis aitab takistada maapinnalt tuleva vee voolu kaevu. Veelukk kujutab endast kraavi, mis on kaevu ümber ja täidetud vettpidava materjaliga. Arvestama peab ka sellega, et kõik materjalid ning vahendid, mida kaevu ehitamisel kasutad, peavad olema nii inimesele kui ka keskkonnale ohutud. Kuna kogu kaevu rajamise protsess on keeruline ning aeganõudev, peaks selle ehitama spetsialistid. Kaevu rajamise põhimõtetete kohta loe lähemalt siit.

salvkaev, kaevurõngad, kaevurake
Betoonist kaevurõngad enne paigaldamist.

Kaevu reostumine

Salvkaevul on oht kergesti saastuda kuna vesi asub maapinnale üsna lähedal. Kindlasti peab salvkaevu rajamisel kasutama spetsiaalseid tihendeid, mis kaevurõngaste vahel aitavad reostust ära hoida. Salvkaevu puhul peaks järgima mitmeid asju, et hoida seda puhta ja kasutuskõlblikuna. Kindlasti peaks kaev olema rajatud piisavalt sügavale ning kaevurake ulatuma vähemalt 0,7 meetrit kõrgemale maapinnast. Kaevu peab aeg-ajalt puhastama ja anumad, millega vett võetakse peaksid olema samuti puhtad. Ka kaevukaas peab olema korralik ja katma kogu kaevuava. Soovitatav on kaev majapidamisest eemale rajada, siis on väiksem tõenäosus, et majapidamis- või reovesi kaevu satuks.

Kui kaev peaks saastuma, peab laskma selle puhastada. Puhastamisvajaduse tunned ära, kui vesi on hägune, ebameeldiva lõhnaga, vee maitse on muutunud või kui vette on sattunud võõrkehad. Kaevu puhastamisel on mitu etappi ja seda on soovituslik teha spetsialistil, kes oskab hinnata täpset olukorda. Täpsemalt kaevu puhastamise kohta saad lugeda siit.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Mida vältida salvkaevu rajamisel?

Esimeseks probleemkohaks võib-olla kaevurõngaste paigaldamine. Enamlevinud veaks on see, et rõngad paigaldatakse valepidi ja nii võib pinnasevesi liidete kaudu kaevu valguda. Kindlasti ei tohiks ka kaevurakked liiga madalad olla, sest ka nii võib pinnasevesi kaevu sattuda.

Kui kaev on juba rajatud, võib hoopis aeg olla kurjajuur. Kui oma kaevul silma peal ei hoita, võivad näiteks läheduses kasvavate põõsaste ja puude juured rõngaste vahedest läbi kasvada või tekkida põhja sete. Kaevuvesi reostub kui kaevu pole kaua puhastatud ega desinfitseeritud. Seetõttu tasub aeg-ajalt oma kaevu ka taskulambiga sisse piiluda.

Kaevu kasutades peaks kindlasti hoidma kinni ka nõuetest. Näiteks sellest, et hooldusala peaks olema vähemalt 10 meetrit, ning võimalikud reostusallikad oleksid eemal ning paikneksid allamäge kaevu suhtes. Ei tasu unustada ka regulaarset kaevu puhastamist ning peaks vältima heitvee immutamist pinnasesse vähemalt 80 meetri raadiuses.

Kui kaevul on probleemid seoses pinnavee sissevooluga, kuid vett kaevus jagub, siis on mõistlikum lahendus seda remontida. Kui on aga tegemist põhjavee reostusega ning põhjus on teadmata või on seda keeruline eemaldada, tuleks rajada uus kaev kohta, kus pole saastumisohtu.

Kaevu omanikuna saad jälgida seda, et reostusallikad ei satuks kaevu, seal hulgas ka liigselt taimekaitsevahendeid, sõnnikut ning väetiseid. Tasub jälgida visuaalselt kaevu korrasoleku ja võtta aeg-ajalt veeproove, et saastumise puhul kiiresti tegutseda. Võib juhtuda, et kaevu on vaja näiteks süvendada, setteid välja pumbata, kaevurakked välja vahetada, teostada pesu või hoopis kaas välja vahetada. Kui Sa pole kindel, mis kaevul viga on või mida peaks ette võtma, siis konsulteeri kindlasti professionaaliga. Väga tähtis on ka peale kaevu parandamist selle desinfitseerimine, sest muidu võib sattuda kaevu saastunud vett.

salvkaev, kaevurõngad, kaevurake, kaevurõngaste paigaldus, rakete paigaldus
Betoonist kaevurõngaste paigaldamine.

Kui palju maksab salvkaev?

Salvkaevu hind kujuneb erinevatest töödest ja toimingutest. Näiteks peab arvestama kaevu asukoha määramise, kaevurõngaste, kaevamistööde, paigalduse, kaevupõhja, tagasitäite materjali, veeproovi ning kaevukatte maksumusega. Täpsemalt hinnast ja vajalikest toimingutest saab lugeda siit.

Kokkuvõte

Nii salvkaevu rajamisel, kasutamisel kui ka hooldamisel on omad nõksud, mida tuleb järgida. Kaevu ehitamise protsess algab asukoha valimise ja vastava dokumentatsiooniga esitamisega kohalikule omavalitsusele. Sellele järgneb hulganisti vajalikke toiminguid nagu veetaseme mõõtmine, et kuivemal perioodil kaev kuivaks ei jääks, augu kaevamine, kaevurakete paigaldus, tihendamine jne. Salvkaevu puhul on ka palju asju, mida peaks vältima, et kaev püsiks kaua puhas ja kasutuskõlblik. Iga sammu puhul on mõistlik kaasata professionaal, kes tagab kaevu turvalisuse ja kasutusvalmiduse. Kindlasti on tähtis ka kaevu vastavalt vajadusele puhastada, sest saastunud vee tarbimine on tervisele ohtlik.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge