+ Lisa oma töö      

Põnevad ideed oma aia värskendamiseks

04. september 2023 Hange.ee
Tagasi
aiakujundus, põnevad aiakujundus elemendid, aiakujundamine, hoovi disain, tagaaed

Kui sinu kodu ümbrus ei piirdu üksnes hoolikalt kujundatud murualaga, vaid hõlmab mitmeid põnevaid alasid ja komponente, siis oled tõenäoliselt sageli uute põnevate kujundusideede otsinguil. Allpool toome esile mõned suurepärased mõtted, mis aitavad sinu aiale uut elu sisse puhuda.

Kasuta aias peegleid

Kuigi peeglid leiavad tavaliselt kasutust siseruumides, on neid tegelikult võimalik äärmiselt efektselt kasutada ka õueruumis. Peeglite abil saab suunata valgust nendesse aia osadesse, kus seda napib, ning luua soovitud kohtadesse avarust. Lisaks sellele aitavad peeglid väikeses aias, kui need on paigutatud taimede taha, luua mulje palju lopsakamast taimestikust, kui see tegelikult on.

Lisaks visuaalse efekti loomisele on oluline ka mõelda peegli enda disainile. Sõltuvalt sellest, millist stiili soovitakse aias saavutada, võib kasutada erinevaid peegleid. Näiteks võib valida väga modernse, idamaise hõnguga või hoopis antiikse stiiliga peeglid. Viimased aitavad eriti hästi luua aias muinasjutulise ja ajatu atmosfääri.

peeglite kasutamine aiakujunduses, aiakujundus, põnevad aiakujundus elemendid, aiakujundamine, hoovi disain, tagaaed
Peeglid võivad olla dekoratiivseks elemendiks aias.

Riputa üles tuulekellad

Tuulekellad on hea lisand igasse aeda. Nende mitmekesised disainid toovad aeda juurde värve ja helisid, muutes selle seeläbi veelgi põnevamaks. Enamasti on tuulekellade valmistamisel kasutatud erinevaid metalle, kuid looduslähedasema aia jaoks on saadaval ka bambusest ja puidust variante.

Lisaks sellele, et tuulekellade abil on võimalik aia välimust põnevamaks muuta, omavad need olulist kohta ka feng shui praktikas. Neid peetakse suurepäraseks abivahendiks hea energia meelitamisel aeda ning ruumi energiavoolude tasakaalustamisel. Tuulekellade poolt tekitatavad õrnad helid mõjuvad igas aias rahustavalt ja aitavad luua maagilise õhkkonna.

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Kasvata aias seeni

Kui seened on osa sinu toidulauast, siis võib neid ka enda aias kasvatada. Lisaks sellele, et nii saab rikastada oma aiakultuuride valiku, on tänapäeval kodus kasvatamiseks saadaval väga erineva väljanägemisega seeni, mis saavad aias olema väga põnevaks elemendiks. Seejuures tuleb arvestada, et suuremates asulates ei pruugi siiski oma aia mullas kasvavad seened olla toidulauale sobilikud, sest neisse on kogunenud liigselt saastet.

Seenekasvatusega võid algust teha ostes endale mütseeliga nakatatud seenepakud, mis vajavad vaid õigele kohale paigaldamist, kuid kui soovid võid ka ise pakud mütseeliga nakatada. Kui sinu aias on mõni puu, mis vajab langetamist, kuid kännu juurimist ei ole võimalik kohe ette võtta, siis võid seda kasutada hoopis soovitud seente kasvulavana.

Loo mosaiike

Mosaiiktehnikaga on võimalik aias katta väga erinevaid pindasid, nagu näiteks: aiateed, lauad, toolid, taimepotid jm. Kasutada saad selleks tööks purunenud kivi- või kahhelplaate, ning niisamuti erinevaid portselan- ja klaasesemete kildusid. Mosaiiktehnikas kaetud pinnad lisavad aiale rohkelt originaalsust, ning soovi korral ka julgeid värve. 

Enne mosaiigi ladumist on mõistlik teha üksikasjalik joonis sellest, milline lõpptulemus välja peab nägema. Kui tahad eriti uhket tulemust saavutada ja tunned, et enda oskustest jääb siinkohal väheseks, siis on ilmselt mõistlik paluda mosaiiki laduma mõni kunstnik, kes sellega eelnevalt tegelenud on.

aiamööbel, aiakujundus, põnevad aiakujundus elemendid, aiakujundamine, hoovi disain, tagaaed
Mosaiik aiamööblil.

Ehita lõkkeplats

Lõkkeplats on väga mõnus koht, kus külmematel õhtutel sõpradega koos aega veeta, ning hästi planeerides võib see ka väga soliidne välja näha. Esmalt peaksid valitud asukohta rajama kõva tulekindla platsi, mis võib olla nii kandiline kui ka ümar, ning seal oleva murukamara asendama näiteks killustiku või sillutiskividega. Seejärel tuleks mõelda välja, kuidas lõke turvaliselt piiritleda, nii et see samal ajal ka kena välja näeks. Väga lihtne on laduda lõkke ümbris kividest, kuid kasutada saab ka paksemast metallist suuri nõusid.

lõkkeplats, lõkkeplatsi ehitamine, aiakujundus, põnevad aiakujundus elemendid, aiakujundamine, hoovi disain, tagaaed
Lõkkeplats oma tagaaias on suurepärane võimalus nautida välitingimustes veedetud aega koos lähedastega.

Loo kiviseid pindasid

Kui sinu aias on ainult muru ja lillepeenrad, siis võid selle põnevamaks muutmiseks lisada sinna rohkem kive. Väga lihtne on mõned kitsamad murulapid, mis jäävad aias olevate objektide vahele asendada väikeste kividega, näiteks killustiku või dekoratiivkividega. Selleks eemalda murukamar ja enne kivide laotamist maapinnale kata see liiva ning geotekstiiliga, et takistada umbrohtude kasvamist.

kiviktaimla, aiakujundus, põnevad aiakujundus elemendid, aiakujundamine, hoovi disain, tagaaed
Kiviktaimla rajamine võib olla loominguline ja rahuldust pakkuv aiatöö, mis muudab teie aia huvitavamaks ja mitmekesisemaks.

Erivärvilisi dekoratiivkive võid kasutada ka mõnes lillepeenras multšina, kus nad lisaks eriilmelise tekstuuri toomisele aeda võivad õige toonivaliku puhul aidata ka sinna istutatud taimedel rohkem esile tõusta. Siiski peab meeles pidama, et ka peenrasse kivide laotamisel tuleks umbrohtude tõrjumiseks eelnevalt mullapind katta. 

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Ehita aeda oma salapaik

Kõigil inimestel tuleb aegajalt elus ette hetki, kus vajame rahulikku paika oma mõtete koondamiseks ja lõõgastumiseks. Neil, kelle maja taga laiub aed, tasub kindlasti mõelda sinna ühe sellise paiga loomise peale. 

Selliseks kohaks sobib imehästi mõni kaugem aianurk, mille suurema privaatsuse tagamiseks ja salapära lisamiseks võiksid ümbritseda lopsaka taimestikuga. Ideaalne oleks, kui sissekäik oleks piiritletud väravate või kaarega, mille samuti saad katta võimsate ronitaimedega. Kõik muu, mis sinna sisse jääb peab olema lihtsalt võimalikult rahustav ja omane salapaiga omaniku jaoks, kuid kindlasti ei tohiks sealt puududa mugav istumisvõimalus.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge