+ Lisa oma töö      

Pahteldamise ABC

08. aprill 2021 Hange.ee
Tagasi
Pahteldamise abc, kuidas pahteldada , pahteldamine, siseviimistlustööd

Pahteldamine on iidne kunst ehituses, mis pärit juba Vana-Egiptuse aegadest – isegi püramiidides on leitud pahteldatud seinu. Pahteldamine vajab praktikat, et omandada õiged käeliigutused, kuid häid maalreid on alati vaja. Pahtel on osava käe all kergesti viimistletav ning üsna tihti asendamatu viis seinte parandamiseks. 

See on parim viis parandustöödeks ja sileda aluspinna loomiseks. Kipsplaatide pahteldamine annab seintele sileda pinna, tasandab ebaühtlased kohad ning loob suurepärase aluspinna ükskõik millisele lõppviimistlusele. Õigesti pahteldatud seinad on vastupidavamad ning summutavad heli paremini. 

Enne pahteldamisega alustamist:

  • Kata põrand ning mööbel kaitsekile või -paberiga. Pahteldamine on enamasti väga tolmurohke ning vahest kipub pahtel maha kukkuma;
  • Kanna vanu riideid, pahtel ei tule hästi maha;
  • Kasuta kaitsevahendeid – prillid, respiraator ning kummikindad;
  • Eemalda seintelt lahtine paber, kipsijäägid, mustus;
  • Praod täida jämeda seguga; 
  • Olenevalt pahtli kvaliteedist, kata pinnad krundiga, et pahtel paremini aluspinnaga ühenduks. Uuemate pahtlisegude puhul pole vaja pindu eelnevalt töödelda;
  • Pahtli kokku segamisel lisa pulber veele, vastasel juhul võib segu klompi minna;
  • Pahtel kuivab kiiresti, sega väike kogus korraga valmis;
  • Kasuta ka kokkusegamisel kaitsevahendeid, et vältida pahtlit nahapinnal;
  • Hoia ämbriga vett enda juures, et vajadusel pahtlilabidat puhastada. Kuivanud pahtel töövahendil rikub pahtlikihi kvaliteeti;
  • Lülita ruumis radiaatorid ja muud küttekehad välja, et vältida pahtli kiiret kuivamist;
  • Pahtelda korraga väike ala, nii saad 30min jooksul pinda korrigeerida;
  • Püüa saavutada võimalikult sile pind;
  • Enne tapeedi või värvi seina kandmist peab pahtel täielikult kuivama, vahest võib võtta see mitu nädalat – tutvu valmistajatehase nõuetega;
  • Kipsplaate ei ole vaja täielikult pahteldada, kuid tuleb täita ühenduskohad ning lisada paberlint, mis tuleb samuti katta pahtliga.

Enne vana seina pahteldamist tuleb sügavamad augud ning kumerused täita paksema krohviseguga ning lasta sel piisavalt kuivada.

Uue seina pahteldamine

Igasugused kruvikohad, väljaulatuvad osad tuleb eemaldada või sügavamale peita ning augukoht täita pahtliga. Ühenduskohad täidetakse ning kaetakse paberlindiga, et tagada ühtlaselt sile sein. Vuugilindiga kaetakse ka seinte ja lagede ääred, et vältida hilisemate pragude teket nurkadesse.

Pahtel kanna seina lühikeste konkreetsete liigutustega. Parandustööde puhul suru pahtel aukudesse ning viimistle ümbrus siledaks. Hoidu liigsest kraapimisest – hiljem saab kumerused maha lihvida. 

Ühtlase paksusega pahtlikihi saavutamiseks tee kuni 2 ruutmeetri suurusele alale nelja nurka kuni 2 cm2 suurused punktid kuni 1cm kihina. Seejärel ühenda need omavahel. Seejärel kata samal viisil kogu sein. Nii jääb kogu sein ühtlane. Aluskihid pahteldatakse paksema pahtliseguga, viimistluskiht tehakse peene viimistluspahtliga. Viimane kiht on väga õhuke – 2-3mm. 

Pahteldamise abc, kuidas pahteldada , pahteldamine, siseviimistlustööd, lihvimine

Iga pahtlikiht ning parandustööd tuleb ka lihvida. Paksema segu puhul sobib karedam, peenema segu puhul peenem liivapaber. Oluline on, et kogu pahtli kihti maha ei lihvi. Kindlasti on hea kasutada kaitseprille, pikkade varrukatega käiseid ning kindaid. Pahtlitolm võib olla väga ebameeldiv naha pinnal. Lihvida tuleb seina kindlasti ülevalt alla. 

Pahtlit võiks, olenevalt valmistajatehase ettekirjutustele, mitme päeva jooksul regulaarselt niisutada, et tagada pahtli ühtlustumine ning vältida mõranemist. Selline tegevus tugevdab pahtlit ning muudab selle vastupidavamaks. 

Kui kipsseinad on ühtlaselt siledad, siis pole kogu seina vaja pahteldada. Piisab, kui pahteldada ühenduskohad ja kruviaugud. Täiusliku tulemuse saavutamiseks pahteldatakse kogu sein. Sellisel juhul tehakse tavaliselt 2 kihti pahtlit. Üks kiht kantakse ühtepidi ning teine kiht ristipidi, et täita võimalikud vahed. See tagab täielikult sileda ja ühtlase seina. Lauspahteldusel tuleb kindlasti kasutada peeneteralist pahtlisegu. 

Niiskuskindlad pahtlid annavad seinale ka vettpidava omaduse, kuna kipsplaadid on üsna veetundlikud. Lisaks annab pahtlikiht vastupidavuse, sest niiske kipsplaat puruneb väga kergesti. 

Pahteldamise võtted ja liigutused on spetsiifilised ning kindlasti on vaja spetsialisti abi, et kohe alguses õigesti pahteldamine ära õppida. Pahtel on küll lihtsalt vormitav ja viimistletav enamasti poole tunni jooksul, kuid liigne hõõrumine, vähene või liialt tugev surve pahtli peale kandmisel võib anda olla tulemuseks ebaühtlase, mureneva või liialt paksu pahtlikihi.

Vana seina pahteldamine

Pahteldamise abc, kuidas pahteldada , pahteldamine, siseviimistlustööd, tapeedi eemaldamine
Enne pahteldamisega alustamist peab absoluutselt kõik lahtise osa – tapeedid, murenev kips ja krohv, vana pahtel, lahtine vuuk, jne eemaldama. Muidu võib hiljem pahteldatud sein hakata murenema ning eemalduma. 

Kindlasti eemalda põrandaliistud ning muud liigsed detailid seintelt. 

Tellisseinad ja puit tuleks enne pahteldamist üle krohvida. Kui seinad on piisavalt siledad siis krohvi pole otseselt vaja. Krohvimise kohta loe meie artiklit siit

Kui nurkades on praod, täida nurgad akrüüliga. Alusta tööd väiksemate aukude pahteldamisega ning täitmisega. Hea on kasutada 35-45cm pahtlilabidat. Suuremate parandustööde puhul võib kasutada jämedamat pahtlisegu, mis jääb aluspinnaks. 

Kui seinad on ebatasased, on hea kasutada lauspahteldust. Seda tuleks kindlasti teha mitme õhukese kihi kaupa, sest üks paksem kiht mõraneb kergemini ning jääb omakorda ebaühtlane. Samuti on paksema kihi lihvimine väga ajakulukas ning ülimalt tolmune tegevus. Üldjuhul sobib lihvimiseks hästi liivapaber suurusega 100-150. 

Enne järgmise kihi pealekandmist tuleb aluskihil lasta kuivada – ca 1 ööpäev – ning see ka lihvida. Samuti tuleb enne järgmist kihti seinad puhastada – tolmuimejaga ning soovitavalt kergelt niiske lapiga. 

Mida ühtlasem on sein, seda vähem kulub pahtlisegu. Nii värvi kui tapeedi puhul soovitatakse seina kanda kruntvärv, mis ühtlustab viimasedki vead ning teeb pinna siledaks. Kruntvärv nakkub hästi pahtliga ning viimistlusvärv omakorda sellele. Lisaks muudab krunt pinna mitteimavaks ning värv jääb ilma triipudeta ning väheneb värvikulu. 

Kruntvärv toob esile veel pinna- ning pahteldamise vead, mida saab omakorda pahtliga parandada. Seejärel tuleb pahtel uuesti lihvida ning kruntida.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Millega veel arvestada?

Kui Sa pole varem pahteldamisega tegelenud, võta kindlasti spetsialist appi. Lisaks tee omale eelarve. Olenevalt tootjast ning kvaliteedist, on pahtlisegud väga erinevate hindadega. Peenem viimistluspahtel on kallim kui jämedam alus- ning paranduspahtel. Enamasti on tehase pakendil kirjas, kuidas ja kui paksu kihina pahtlit peale kanda ning mitmele m2 ühest segukotist jätkub.

Tihtipeale läheb pahteldamine kulukamaks kui alguses planeeritud, sest ühtlased seinad vajavad mitut kihti ning lisaks muid vahendeid – pahtlilabidad, akrüül, liivapaber, prillid ja kindad. 

Arvesta, et pahtel vajab kuivamiseks aega. Lauspahtlit soovitatakse niisutada umbes 7 päeva jooksul, et see kuivaks ühtlaselt ning ei mõraneks. Ideaalse tulemuse saavutamiseks kata seinad ühtlaselt pahtliga vähemalt kahe kihina ühte ja teistpidi. Uuemate pahtlisegude puhul niisutamist pole vaja, kuid alati tutvu pakendil oleva tootja infoga. 

Täiuslikult sileda viimistluse jaoks kanna kuivanud, lihvitud ja puhastatud pahtlile kruntvärv, mis ühtlustab kogu pinna ning silendab viimasedki märkamatud vead. 

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge