+ Lisa oma töö      

Nipid ja võtted, kuidas aasta läbi basseini hooldada

14. august 2023 Hange.ee
Tagasi
basseini hooldamine, basseini hooldus, puhastusteenused, basseini puhastus

Need, kellel on privileeg nautida oma koduaia basseini võlusid, mõistavad suurepäraselt suvise ujumise naudingut. Siiski basseini omamisega tekivad ka erinevad kohustused. Näiteks tuleb teada, kuidas seda igal aastaajal hooldada, et bassein oleks kogu aeg puhas ja esinduslik.

Korista ümberkaudne ala

Basseini hooldamisel on märkimisväärne roll mitte ainult basseinivee puhastamisel, vaid ka ümbritseva ala korrashoiul. Olgu selleks terrass, sillutis või muruplats, aja jooksul võib sinna koguneda mitmesugust prahti, alates lihtsast tolmust ja lehtedest ning lõpetades olmeprügiga. Ümbruse korrapärane korrastamine tagab puhtama ja esinduslikuma välimuse nii basseinile kui hoovile.

Basseini varustuse kontrollimine

Basseini hooldamisel tuleb tähelepanu pöörata ka basseinivee kvaliteedile. Selle käigus ei tohiks unustada ka basseini juurde käivat varustust nagu pump ja filtreerimissüsteem. Lisaks sellele tuleks hoida silma peal ka basseini ümbritseval alal. Oluline on jälgida mitte ainult varustust, vaid ka torustikku, et tagada nende tõrgeteta toimimine ning veenduda, et kogu süsteem töötab optimaalselt.

Skimmeri ehk filterkorvi puhastamine

Skimmeri on seade, mis asetatakse basseini seinale ja mille läbi vesi basseinist välja jookseb. Tegu on filterkorviga, mis kogub kokku basseini kukkunud lehed, oksad ja muu sodi. Seega on väga oluline skimmeri korvi regulaarselt puhastada. Kui korv on sodi täis, siis see takistab veeringlust ülejäänud filtreerimissüsteemiga. Isegi, kui basseini ise tundub puhas, võivad lehed ja oksad ikka leida oma tee korvi. See aga võib viia bioloogiliste eluvormide kogunemiseni, mis viib omakorda vetikate tekke ja kasvuni ning ka hägusa vee tekkele.

skimmeri puhastamini, filterkorvi puhastamine, basseini hooldamine, basseini hooldus, puhastusteenused, basseini puhastus
Väga oluline on skimmeri korvi kogunenud sodist regulaarselt puhastada, et ei tekiks filtreerimissüsteemis ummistusi.

Kui puhastad skimmeri korvi, veendu, et see ei oleks kahjustunud ega katki. Kui korv peaks olema rikutud, siis on soovitatav see võimalikult kiiresti asendada. Katkine korv ei täida oma funktsiooni tõhusalt, mis võib hiljem põhjustada märkimisväärset ebamugavust basseini puhastamisel.

Basseini puhastamine

Basseini puhastamisel on mitmeid olulisi samme. Esimene samm hõlmab suuremate lehtede, okste ja muu prahi eemaldamist, mis aja jooksul veepinnale kogunenud. Seda on lihtsam teostada, kui vesi on endiselt basseinis, sest sel juhul saab prahi kergesti eemaldada pika varrega võrgul abil. Samas on võimalik prahi eemaldamine teostada ka siis, kui bassein on osaliselt tühjendatud.

lehtede eemaldamine basseinist, basseini hooldamine, basseini hooldus, puhastusteenused, basseini puhastus
Lehed, prügi ja suuremat rämpsu tuleb basseinist eemaldada regulaarselt.

Tühjast basseinist, saab prahi kokku koguda reha või harja abil. Oluline on vältida basseini põhja lehtede jätmist, sest need hakkavad veega kokkupuutel kiiresti lagunema ja mädanema. See omakorda mõjutab vee pH taset ja võib soodustada vetikate kasvu, mis halvendab basseini üldist vee kvaliteeti. Seetõttu on korrapärane ja põhjalik prahi eemaldamine oluline osa basseini hooldamisest ning tagab veepinna puhtuse ja tervisliku keskkonna kõigile kasutajatele.

Kui suurem sodi on eemaldatud, siis keskendu seinte ja põranda pesemisele. Selleks kasuta korraliku pesuvahendit ja tugevate karvadega harja, mis aitavad maha kraapida ka kõige tugevamad plekid ja mustuse, mis on basseini kogunenud. See protsess võtab basseini puhastamisel kõige rohkem aega, kuid korralik pesu tulemus paistab hiljem ka kõige paremini välja. 

Olles basseini seinad ja põranda sodist puhtaks saanud, kasuta veevoolikut või ämbrit, et pinnad loputada. See annab ühtlasi ka võimaluse vaadata, kas mingid kohad vajavad veel pesu enne, kui vesi taas basseini lastakse. Seejärel lase basseini pisut vett ja kasuta filtreerimissüsteemi, et allesjäänud mustus koos veega ära uhuda ja täida bassein veega. 

Eemalda ja puhasta filter

Filtrile pandud koormus suureneb musta vee puhastamise ajal, mis tähendab, et nüüd on vaja ka sellega  tegeleda. Eemalda filter ja hinda selle seisukorda. Kui see vajab puhastamist, siis eemalda sellest sinna tekkinud sodi. Võib ka juhtuda, et aastate jooksul on koormus filtri seisukorda rikkunud, mis tähendab, et nüüd oleks parem, kui filter uue vastu välja vahetatakse.

Testi basseinivett regulaarselt

Kontrolli regulaarselt vee pH, aluselist ning kloori taset, et need jääksid turvalisse piiridesse. Kui vaja, kasuta vees erinevaid täiendeid, et vajalikud tulemused saavutada. Aluseks võiks võtta järgmised näitajad:

 • pH tase 7,2 kuni 7,8;
 • aluselisus vahemikus 80 kuni 120 osakest miljoni kohta (PPM);
 • kloori tase kaks kuni kolm PPMi.
vee kvaliteedi kontrollimine, ph kontroll, basseini hooldamine, basseini hooldus, puhastusteenused, basseini puhastus
Kui basseini pH-tase või kloori sisaldus ei ole paigas, tuleb soetada spetsiaalsed tooted ning neid ka basseiniveele lisada.

Hooldus erinevatel aastaaegadel

Välibasseini hooldamine on aastaringne tegevus, kui soovitakse puhast ja ohutut basseinikogemust. Küll aga on teatud sammud, mida erinevatel aastaaegadel meeles pidada.

Suvi

 • hoia basseini keemilist tasakaalu, sest sel perioodil kasutavad inimesed basseini kõige enam;
 • basseini peaks igapäevaselt lehtedest, okstest ja muust sodist puhastama, et need ei koguneks basseini seintele ja pinnale;
 • skimmeri korvi tuleb regulaarselt puhastada, sest tuul ning veelainetus täidavad selle kiiresti ebavajaliku sodiga;
 • kristallselge vee saamiseks hoia filtreerimissüsteem sees vähemalt 12 tundi päevas.

Sügis

 • suuremalt osalt samad tööd nagu suvel, kuid nüüd tuleb tähelepanu pöörata lehtedele, mida rohkelt puudelt langeb;
 • kuna nüüd kasutatakse basseini vähem, siis ei pea pump nii kaua töötama - piisab neljast kuni kaheksast tunnist päevas.
filtersüsteemi hooldamine, basseini hooldamine, basseini hooldus, puhastusteenused, basseini puhastus
Basseini filtri- ja pumbasüsteemi hooldamine.

Talv

 • talvel on lihtne võimalus vesi basseinist välja lasta, see kattega katta ja oodata kevadet;
 • kui seda võimalust aga pole, siis kontrolli talve jooksul vee keemilist taset;
 • täida bassein veega täiesti ääreni;
 • talvel võib klooritablettide kasutamise lõpetada, sest basseini ei kasutata ja vett pole tingimata inimese jaoks puhtana vaja hoida;
 • lisa talviseks ajaks mõeldud kemikaalid ja kui võimalik lase pumbal töötada torude puhastamiseks ja kaitsmiseks 4-6 tundi päevas;
 • Miinuskraadide korral las pump töötab kogu aeg, et torud ära ei külmuks.

Kevad

 • eemalda ja puhasta basseinikate;
 • kontrolli vee keemilist taset ja lisa vajalikud täiendavad ained;
 • testi pumpa ja filtreerimissüsteemi;
 • lisa kloori, et vesi kiiremini puhtaks saada;
 • jätka regulaarse hoolduse ja filtreerimisega.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge