+ Lisa oma töö      

Millega arvestada välisukse paigaldamisel?

09. mai 2022 Hange.ee
Tagasi
välisuks, välisukse paigaldamine, välisukse valimine, uks paigaldus

Maja või korteri välisuks on justkui värav, mis kaitseb elanikke soovimatute külaliste eest ja loob privaatse ja turvalise elukeskkonna. Välisukse paigaldamisel on aga mitmeid aspekte, mida tuleks tähele panna.

Mida saab ise teha?

Eestis on palju ettevõtteid, kes pakuvad uste vahetamise teenuseid. Paljudel juhtudel on võimalik enamik töid peale ukse tootmise ise ära teha. Selleks tuleb ukseava mõõta, erinevate materjalide ja disainide hulgast sobiv välja valida, hinnapakkumised võtta, uks ära tellida see paigaldada. Selline lahendus sobib pigem kogenud ehitajale, kes teab, mida ta teeb ja on sarnast tööd varem teinud. Üks suuremaid vigu, mis ise tehes võib juhtuda, on valesti mõõtmine. See tundub kogenud ehitajale veider, kuid selliseid asju tuleb ette sagedamini kui arvata oskaks. 

Nii mõnedki inimesed ei taha vana ust asendada, sest nende arvates on selle seisukord ikka hea ja soovivad uue ukse hoopis vana ette paigaldada. Sellega luuakse lisaturvalisus ning helikindlus. Seda tööd on asjatundja abita keeruline teha, sest täiesti uue ukse paigaldamisel tuleb paigaldada ka hinged, millel uks seisab. Sarnaselt akende vahetamisele tuleb teha natuke lammutustöid, et hinged seina paigaldada (kas siis betoonist või puidust pinnale) ja alles seejärel saab ukse paigaldada. 

Mida teha vana uksega? Kui vana uks uuega asendada, siis peab vana ukse kuhugi viima. Kui prügikonteineri juurde seda viia ei saa, siis mõtle, kas vana ust saab kasutada näiteks kuuri või kasvuhoone uksena või selle abil hoopis jaanituld teha. Kui tegemist on metallist uksega, võiks selle teisaldamise jätta ekspertide hooleks.

Vanadel nõukogude ajal ehitatud majadel vajavad tihti vahetamist või ülevaatamist ka uksehinged, mis on aastatega kõvasti vatti saanud ning võibolla ka koormuse all deformeerunud. Koos uue uksega tuleb ka  hinged ära vahetada.

Korteri uks on korteriomaniku reaalosa, mille vahetamise ja paigaldamise üle otsustab tema ise. Kui vahetusse läheb aga kortermaja uks, mis mõjutab kõiki selle elanikke, on ukse vahetamiseks vaja naabrite ja korteriühistu luba. 

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Ladustamine

Kui uks on juba tellitud ja seda ei saa kohe paigaldada, tuleb mõelda, kuidas ja kus seda ladustada. Uksi peaks ladustama hästi ventileeritud kuivas ruumis ja võimalusel horisontaalsel pinnal. Vältige kriimustuste või muude mehaaniliste vigastuste teket, sest sellega tekivad uksele defektid, mis teevad paigaldamise raskeks. 

Eriti oluline on ust ladustamisel kaitsta otsese päikesevalguse, tuule ja vihma käest ning seda veel eriti siseuste puhul, sest need ei ole loodud sellistele tingimustele vastu pidama. Samas ei maksa unustada, et eeltoodud tegurid võivad mõjutada ka välisust, mistõttu oleks sedagi enne paigaldamist mõistlik ladustada siseruumis.

Ladustamisel tekkinud kahjustusi on raske parandada ja tihti ei taha uksetootja neid ka asendada, sest kahju tekitas tellija ning selle asendamine oleks neile rahaline kahju. Ukse ladustamisele aitab kaasa selle originaalpakendis hoidmine. Kui oled tellinud mitu ust ja neid on vaja teineteise peal ladustada, siis pane iga ukse vahele papist riba, millega kriimustusi ja muid kahjustusi vältida.  

Milline uks valida?

Sise- ja välisuksed on oma olemuselt erinevad ning siseust ei ole mõistlik välitingimustes kasutada (loomulikult saab, kui mõõdud on õiged, aga see ei ole soovitatav). Siseuks on lihtsama ehitusega ja mõeldud kasutamiseks kahe toa vahel, kus temperatuur palju ei muutu. Välisuksed peavad olema kindlad ja tugevad, pidama vastu ilmastikutingimustele ning olema hea sooja- ja heliisolatsiooniga. Siseuste kohta saab lähemalt lugeda siit.

Valimisel mõtle ka sellele, millist käelisust eelistad - kas vasakule või paremale käivat ust, sisse või väljapoole avanevat ust. Kui asendad vana ukse ja muutmiseks erilist vajadust ei ole, võiks uus uks olla sama käelisusega. 

 Saadaval eri värvi uksi ja valiku võiks langetada maja välisfassaadi järgi. Kui vahetusse läheb korteriuks, on valik suurem, kuid klassikaliselt kasutatakse pruune, halle või teisi tumedaid ja tuhme toone. Loe ka: Kuidas valida oma kodule sobiv välisuks? ABC

Tähelepanekud paigalduse eel ja ajal

Välisuksed on oma disainilt mõeldud ilmastikuoludele vastu pidama, kuid eluea pikendamiseks ei tohiks neid paigaldada otsese lausvee või päikese kätte. Uks tuleks paigaldada seinas asuvasse nišši või paigaldada sellele varikatus.

Teadupoolest neelavad tumedad toonid rohkem päikesevalgust kui heledad. Tumedat tooni välisukse valikul peaks mõtlema sellele, et intensiivne päikesevalgus ust kaarduma ega tuhmuma paneks. 

pleekinud välisuks, välisukse paigaldamine, välisukse valimine, uks paigaldus
Päiksekiirguse ja ilmastiku kahjustused välisuksel.
Paljud teenusepakkujad keelavad omavolilise uste mõõtmete muutmise, sisselõigete tegemise ja ülevärvimise. Sellega tohib tegeleda vaid teenusepakkuja ja kui ukse saabudes esinevad sel probleemid, peaks koheselt teenusepakkujat teavitama.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Viimistlustöid tehes peaks ukse katma kile või papiga, et uks kahjustada ei saaks. Vastasel juhul võid rikkuda ukse välimuse ja omadused. Hiljem on kahjustuste eemaldamine tüütu ja aeganõudev, mistõttu on lihtsam kahjustuste tekkimist ennetada.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge